. . ..::| ABCgames.cz |::.. . .

The Witcher 2: Assassins of Kings (návod)

Prológ

1. Kobky hradu La Valette

Preberáte sa vo väzení. Vernon Roche vás začne vypočúvať. Keď prejdete k tomu, čo sa stalo, máte niekoľko možností odpovede. Je jedno, ktorú zvolíte a v akom poradí, všetky si musíte prejsť. Každá z nich spustí samostatnú úlohu.
To ráno si ma nechal zavolať kráľ. (Z kráľovej vôle)
Útok. (Útok)
Čo sa napokon stalo s tým drakom? (Skúška ohňom)
V kláštore sme sa rozdelili. (Do chrámu)
V tomto poradí je to aj chronologicky správne. Napokon máte len možnosť odpovedať „Všetko to začalo pri Taillesovi“ a začnete úlohu „Krv jeho krvi“. Po tejto úlohe pokračujte v tejto, priamo tu po skončení výsluchu.


1.1. Z kráľovej vôle

Prebúdzate sa v stane vedľa Triss Ranuncul, no zo spoločného času vás vyruší vojak, keď vám oznámi, že vás chce vidieť kráľ Foltest. Môžete si pohovoriť s Triss a ísť von. Tam môžete hneď vyraziť za kráľom, ak chcete, alebo sa poobzerať po tábore, pobrať nejaké veci a využiť príležitosti.
V tábore nájdete rásť rôzne rastliny pre alchýmiu, v truhliciach zas rôzne drobnosti pre výrobu. Poniže vášho stanu stojí vojak. Povedzte mu, že ste zabili kuroliška, ako chcel a dostanete 200 zlatých.
Poniže neho je trojica s úlohou „Srdce Melitele“.
V dolnej časti tábora, poniže cesty za kráľom môžete rozsekať na cvičisku päť tréningových figurín. Zničte ich pre priblíženie sa k vlastnosti „Skúsený“.
Pri stanoch za cvičiskom si môžete zahrať kocky a pretláčať sa s vojakom, oboje samozrejme o peniaze.
Poniže trojice s úlohou je pod stanom Miesto Moci, ktoré dočasne zvyšuje regeneráciu života. Nemáte to tu na čo konkrétne využiť, takže ak chcete, môžete sa nechať pätnásťkrát popáliť ohňom z ohniska a získate schopnosť Pyroman.

Zájdite za kráľom a nasleduje rozhovor s kráľom a veľvyslancom Shilardom z Nifgardskej ríše. Po rozhovore pristúpte k balistovi a kráľ vám káže zamieriť. Mierte stredom tesne pod vojakov na jeden a pol stupňa. Ak sa aj netrafíte, nič sa nedeje, akurát bude na hradbách o niečo viac vojakov.
Presuniete sa do útočnej veže. V nej len vyšplhajte po rebríkoch za kráľom až úplne hore a vo veži sa necháte odviesť k hradbám.


1.1.1. Srdce Melitele (vedľajšia úloha)

Poniže vášho stanu sú traja Crinfridskí sekáči, ktorých kedysi Geralt stretol v poviedkach, no teraz si na nich nespomína. Môžete vydolovať niečo z minulosti, ale teraz majú na vás prosbu. Majú u seba nováčika, ktorý sa stavil, že prežije útok na hrad len v košeli a nohaviciach. Ukradli z nejakej svätyne amulet a myslia si, že má ochranné účinky, no boli by radi, keby ste ho preverili. Keď si ho pozriete, váš vlčí medailón naň zareaguje.

Ak im poviete, že by im mohol pomôcť, tak nováčik vyrazí do boja s amuletom a keď neskôr utečiete z väzenia (Kobky hradu La Valette), tak pri móle s Triss nájdete jeho telo, keďže v boji nemal šancu. Z neho si môžete vziať amulet.
Ak im poviete, že si myslíte, že amulet nosí smolu, tak sa rozhodnú že nováčikovi zoženú zbroj a za pomoc vám darujú spomínaný amulet. V tomto prípade, keď utečiete z väzenia (Kobky hradu La Valette), narazíte na nováčika v brnení pri bráne. Žije vďaka vám, tak vám za pomoc daruje knihu „O drakoch“ a tiež odláka stráže, aby ste mohli nerušene prebehnúť na mólo.


1.2. Útok
1.2.1. Barikáda


Vyrútite sa na hradby. Je tu s vami kráľova armáda, takže poraziť pár nepriateľov nebude žiadny problém. Po boji rozdelí kráľ úlohy a s vami sa vydá cestou, ktorú zablokuje dobré opevnenie nepriateľov. Vy ste dostali nápad preraziť ho balistom.
Choďte dolu schodmi a pozor oproti na strieľajúce šípy. Naľavo popod kráľa zoskočte z hradby na ochodzu a zlezte dolu na ulicu. Tam sa prebojujte cez skupinu nepriateľov k balistovi. Najprv choďte ešte za neho, napravo na konci ulice je pri sene mŕtvy vrah nápadne pripomínajúci vraha z Assassin´s Creed. Jeho objavením získate vlastnosť „Nôž v chrbte“.
Potom natiahnite balistu. Dorazí pár nepriateľov. Po ich zabití zamerajte balistu a zabite ďalších pár nepriateľov. Napokon odpáľte balistu a prerazíte barikádu. Choďte na hradbu oproti balistovi. Na schodoch je pár vojakov, ak ste ich nezabili už predtým. Vyjdite hore schodmi a vylezte na hradbu, aby ste sa pripojili naspäť k vojakom.
Vojdite do veže, kde pobite nepriateľov. Ak ste netrafili balistom vojakov na hradbách pri „Z kráľovej vôle“, tak tu bude aj Enzo Etcheverry a pár jeho rytierov. Po ich porazení na veži nad vami zabite pár kušnierov a pripojte sa ku kráľovi pred bránou, kde zabite pár ďalších. Jeho muži vyrazia bránu, za ktorou je ďalšia skupina vojakov, vrátane silnejšieho rytiera. Od rytiera aj Enza môžete získať vylepšenie pre zbroj.

Vylezte vyššie a vaši spolubojovníci sa opäť kryjú pred strelami kušnierov na hradbách. Dostanete kryciu paľbu, tak prebehnite k veži a zabite vojakov pod ňou. Vyjdite hore a tam je Arjan La Valette so svojimi mužmi. Môžete sa na nich vrhnúť na všetkých, môžete ho vyzvať, aby bojoval s vami v dueli len on sám, alebo ho môžete presvedčiť, aby sa vzdal.
Ak ho zabijete (a neskôr aj Pangratta a Henselta), získate vlastnosť Popravca a pri úteku z kobiek sa stretnete s jeho matkou.
Ak ho necháte žiť, tak sa s ním stretnete pri úteku z kobiek a ak mu tam pomôžete, získate vlastnosť Silný Chrbát (unesiete o 50 kilo viac).


1.3. Skúška Ohňom

Po dobití veže kráľove špeciálne jednotky, ktoré viedol Vernon Roche, zabili stráž na hradbách a sprístupnili most. Počas prechodu sa však objavil drak. Pomôžte si znamením Quen, aby ste sa trochu chránili pred dračím ohňom a utekajte bočnou cestou. Tam sa musíte prebojovať cez pár nepriateľov. Po boji sa nezdržiavajte, lebo vás zabije oheň. Čakajú vás dve skupiny nepriateľov a tretia pri bráne. Tam sa snažte dostať pred bránu, aby ste mali trochu priestoru na manévrovanie. Keď zabijete nepriateľov, Triss prerazí bránu a vy ňou prejdite. Potom len prebehnite mostom.


1.4. Do Chrámu
1.4.1. Bieda porazených (vedľajšia úloha)


Brána do chrámu je uzavretá a kráľ vás poverí nájsť tajný vstup, o ktorom hovoril jeden zo zajatých mníchov. V meste môžete prehľadať ulice, aj niektoré domy a prilepšiť si pár drobnosťami, mincami a rastlinami. Zadné dvere v domoch sú pozamkýnané, akurát v dome pri skupine zajatcov sa dá vliezť do pivnice.

Bieda Porazených: Vedľajšia úloha, ktorú môžete preskočiť, ak o ňu nemáte záujem. Spod brány choďte doľava a z domu vybehne žena, ktorú zastrelia. Vojdite dnu a presvedčte dvoch vojakov, aby dali civilistom pokoj. Môžete prvýkrát využiť presviedčanie, zastrašovanie, alebo presviedčanie pomocou znamenia Axia. Ak uspejete, odídu a civili vám poďakujú. Môžete si vypýtať odmenu, ktorú sami neponúkajú. Spod tohto domu choďte nižšie k ohnisku. Pod ohniskom zadebňujú vojaci dom, v ktorom sú civilisti a chcú ich upáliť. Oslovte veliteľa, ale nemôžete ho presvedčiť, tak s ním bojujte a porazte ho. Keď bude mať minimum života, tak sa vzdá, vojakom nariadi uvoľniť dom a odíde. Vojdite dovnútra, kde vám zachránení poďakujú. Ani tu neponúkajú odmenu, tak si ju môžete vypýtať, no musíte ich zastrašiť, aby ste ju dostali. Celkovo z oboch vytlčiete okolo 30 zlatých, čo nie je moc. Nechajte ich radšej tak a neskôr môžete vo Flotsame dostať ďalšiu odmenu za pomoc.

Poniže domu, v ktorom chceli/ chcú upáliť civilov, choďte dole ulicou a dole pomôžte dvom vašim poraziť pár nepriateľských vojakov. Poniže nich choďte dole k mŕtvemu vojakovi a doprava do bočnej uličky, no zablokujú ju pred vami. Vráťte sa pod schody vedúce ku kráľovi a choďte dole popri skupine zajatcov. Pod nimi je medzi domami mŕtvy vojak. Plot za ním môžete prebúrať znameniami Igni, či Aard. Za plotom zabite vojakov strážiacich studňu. Môžete tu prehľadať okolie a pár domov a napokon vlezte do studne.

V studni vás čakajú štyria Utopenci, vaše prvé príšery v hre. Vnútri je dosť tma, tak si môžete, ako vám radí aj hra, pomôcť nápojom Mačka, ktorý dodáva videnie v tme. Ako dopadnete, pred vami je prvý Utopenec a napravo je miesto moci s rýchlejšou regeneráciou života. Choďte na koniec chodby a pozrite si stenu napravo, za susednou chodbou. Ak ju oskenujete medailónom, uvidíte, že žiari. Rozbite ju znamením a za ňou nájdete Temerský Meč.
V ďalšej miestnosti prebúrajte dosky blokujúce prechod znamením, porazte utopenca, prejdite dverami naľavo a za nimi vyjdite hore rebríkom.

Dostali ste sa do chrámu a cez dieru v stene uvidíte pri vode veverice. Vyjdite hore chodmi, zabite troch vojakov a pokračujte schodmi a chodbami nahor. Na konci vylezte dierou v stene k cintorínu, pred bránou zabite ďalších vojakov a vojdite dovnútra. Tam sú ďalší dvaja vojaci.
Za nimi vyjdite dverami na nádvorie, kde je skupina vojakov, vrátane silnejších v brnení, so štítom a aj silný rytier. Zabite ich a od rytiera si vezmite kľúč. S kľúčom sa vráťte dverami do malej strážnice a otvorte ním mreže, za ktorými otočte kolesom, čím otvoríte bránu pre kráľa. V truhlici pri kolese sú obnosené kožené rukavice. Vráťte sa za ním na nádvorie.


1.5. Krv jeho krvi

Vojdete do chrámu s kráľom a Rochem, kde sú Artur Tailles a kňaz, od ktorých zistíte, kde sú kráľove deti. Kráľ sa vydá hore schodmi. Vy za Fennom zbehnite najprv dozadu a dole schodmi. Tam v miestnosti nájdete hromadu rozličných vecí a v truhlici oproti schodom sú tri vyvážené strieborné dýky, nákres Prvotriedne kožené gate a kniha Nekkri v hmle. V jednej z truhlíc by mali byť aj Hrable, doplnková zbraň.
Potom choďte za kráľom na most. Zase sa objaví drak, tak utekajte cez most, kde sa rozdelíte s Rochem. Za mostom vojdite do haly a vyjdite hore schodmi a nasleduje scénka, ktorou to všetko začalo a zavraždenie kráľa Foltesta.


1. Kobky hradu La Valette (pokračovanie)
Keď dohovoríte, Vernon vám začína veriť. Môžete sa ho potom spýtať a napokon vyhláste, že nie ste vrah. Keď sa spýta, čo by ste robili, ak by sa vám podarilo utiecť, povedzte mu, že by ste prenasledovali kráľovraha. Súhlasí a keď vás Ves spúta a odíde, Vernon vám nechá na stole kľúč.
Po scénke ste vo väzení. Môžete sa rovno odpútať kľúčom a podať si dvoch strážcov, alebo môžete jedného vyprovokovať, keď príde, tak ho rovno vyradíte a na boj vám zostane len jeden. Porazte ho v pästnom súboji a vezmite si od neho kľúč. Vonku nájdete aspoň rukavice a obušok.
Vyjdite schodmi a zhasnite oheň. Vďaka vašim znameniam môžete rôzne ohne zapaľovať, aj zhasínať z istej vzdialenosti. V tme sa dostanete do módu plíženia. Prejdite dverami, choďte k otvorenej cele naľavo, zhasnite fakľu na chodbe a schovajte sa do cely. Keď prejde okolo strážca skontrolovať chodbu, tak sa k nemu priplížte odzadu a môžete ho rovno omráčiť.

Vybehnite hore schodmi na rázcestie. Schovajte sa za stĺp, na ktorom je fakľa naľavo. V miestnosti za ňou je strážca, ktorý príde až k fakli a keď sa otočí, tak ho omráčte. Vojdite do miestnosti. V druhej cele naľavo je väzeň, ktorý keď vás zbadá, začne robiť krik. Môžete ho umlčať. Ak by ste strážcu likvidovali tu, väzeň by ho upozornil. Vzadu je ešte jeden strážca, ale chodí po dosť veľkej trase pomedzi sudy, tak si ho môžete ľahko vystriehnuť. Má u seba kľúč od horného väzenia. Vezmite si ho, ak chcete pokračovať tadiaľ. Môžete si ho vziať, ale nepribližujte sa ešte k dverám, ktoré odomyká, ak nechcete hneď túto možnosť.
Vráťte sa na rázcestie a choďte hore schodmi. Tu sú dvaja strážcovia. Prvý stojí pri stene a druhý si dovoľuje na elfskú väzenkyňu. Vtedy omráčte prvého a potom druhého pri elfke. Sú vhodne obaja chrbtami. Ten pri elfke má hrdzavý kľúč k dverám pod schodmi. To je druhá možná cesta. Takto aspoň môžete preskúmať obe miestnosti a cesty.

- Prvá možnosť, ak prežil Arjan La Vette.
V podstate môžete začať dvoma cestami, uvedenými o pár riadkov vyššie. Môžete prejsť dverami pod schodmi (hrdzavý kľúč), za nimi skočiť dole dverami v podlahe, prejsť chodbami podzemia, vliezť do mučiarne, zabiť mučiteľa a zachrániť Arjana. Druhá možnosť je prejsť dverami horného väzenia (kľúč od horného väzenia) a tam uvidíte, ako Arjana vynášajú stráže z mučiarne. On ich oboch zneškodní a vtedy sa k nemu pridáte.
Obe možnosti sú rovnaké, stretnete Arjana, ktorý vám pomôže, no je príliš zoslabnutý z mučenia, takže ho musíte niesť. Rozdiel je len v tom, kde ho nájdete, či na chodbe, alebo v mučiarni a následne v tom, že v mučiarni sa boju nevyhnete, ale ak ho stretnete na chodbe, môžete sa vyhnúť boju s mučiteľom a ďalšie stráže len omráčiť.

Ak skočíte padacími dverami k mučiarni, dole v podzemí nájdete rôzne drobnosti pri kostiach, v krabiciach a vreciach. Z chodby choďte doprava okolo stĺpu a preskočte múrik, čím obídete sutiny. Za nimi pri odbočke choďte najprv do cely s kladou pred vami. V nej je Sudlica, čo je rozhodne lepšia zbraň, než obušok a hodí sa na boj s mučiteľom. Na konci chodby vyšplhajte na okno naľavo a zlezte dole do mučiarne. Omráčte pisára a potom bojujte s mučiteľom. Ten si vás všimne, aj ak pisára neomráčite, takže sa ho potichu nezbavíte. Blokujte sa sudlicou a po jeho rozmachu mu dajte pár rán, než sa pripraví na ďalší úder. V mučiarni je množstvo drobných predmetov. Navyše pisár má u seba Nákres: Drapáč a mučiteľ silné kožené nohavice, krátke rukavice a obnosené topánky z tvrdenej kože. Tiež tam nájdete list, ktorý chceli, aby Arjan podpísal. Mal v ňom priznať, že Foltestove deti, jeho súrodenci, sú v skutočnosti jeho deti.

Z chodby pred mučiarňou vyjdite hore schodmi. Je tam oblasť s pár strážcami. Môžete sa vrhnúť do boja, alebo zhasínať fakle a dostať ich jedného po druhom potichu, je to na vás. Prvý chodí po schodoch, tak si ho podajte, keď pôjde hore. Druhého môžete obísť a dostať sa mu za chrbát. Tretí a štvrtý sú blízko seba. Keď pôjde tretí od vás, prejdite doprava, dostanete sa za štvrtého, kde ho vyraďte a ten čo zostal, už bude hračka. Ak sa pustíte do boja, tak sa objavia aj ďalšie stráže.
Potom sa vráťte do chodby po Arjana, podoprite ho a odveďte hore schodmi. Naľavo s ním prejdite teraz už otvorenými dverami do skladu s olejom. On vám tu otvorí tajnú chodbu a začne podpaľovať olej. Prejdite chodbou a následný výbuch za vami zasype cestu. Na konci chodby si zo stojana vezmite meč a prejdite dverami.

- Druhá možnosť, ak Arjan La Vette neprežil.
Ak ste zabili Arjana, tak vo väzení je jeho matka, Mary Luisa La Valette.
V podstate môžete začať dvoma cestami uvedenými o niečo vyššie. Môžete prejsť dverami pod schodmi (hrdzavý kľúč), za nimi skočiť dole dverami v podlahe, prejsť chodbami podzemia, vliezť oknom do mučiarne, zabiť mučiteľa a zachrániť polonahú barónku. Následne príde veľvyslanec Shilard Fitz-Oesterlen so svojou strážou s tým, že chce barónku ochrániť. Druhá možnosť je prejsť dverami horného väzenia (kľúč od horného väzenia) a tam uvidíte, ako barónku z cely vyvedie Shilard Fitz-Oesterlen, vyslanec cisára Emhyra var Emreis z Nilfgaardskej ríše.
Obe možnosti sú rovnaké, stretnete barónku, ktorú následne odvedie Shilard. Rozdiel je len v tom, kde ju nájdete, či na chodbe, alebo v mučiarni a následne v tom, že v mučiarni sa boju nevyhnete no potom sa vyhnete boju na poschodí, ale ak ju stretnete na chodbe, môžete sa vyhnúť boju s mučiteľom a ale musíte sa postarať o stráže na poschodí.

Ak skočíte padacími dverami k mučiarni, dole v podzemí nájdete rôzne drobnosti pri kostiach, v krabiciach a vreciach. Z chodby choďte doprava okolo stĺpu a preskočte múrik, čím obídete sutiny. Za nimi pri odbočke choďte najprv do cely s kladou pred vami. V nej je Sudlica, čo je rozhodne lepšia zbraň, než obušok a hodí sa na boj s mučiteľom. Na konci chodby vyšplhajte na okno naľavo a zlezte dole do mučiarne. Omráčte pisára a potom bojujte s mučiteľom. Ten si vás všimne, aj ak pisára neomráčite, takže sa ho potichu nezbavíte. Blokujte sa sudlicou a po jeho rozmachu mu dajte pár rán, než sa pripraví na ďalší úder. V mučiarni je množstvo drobných predmetov. Navyše pisár má u seba Nákres: Drapáč a mučiteľ silné kožené nohavice, krátke rukavice a obnosené topánky z tvrdenej kože. Tiež tam nájdete list, ktorý donútili barónku podpísať. Uvádza v ňom, že Foltestove deti mala v skutočnosti so svojím najstarším synom, Arjanom.

Z chodby pred mučiarňou vyjdite hore schodmi. Je tam oblasť s pár strážcami. Ak ste zachránili barónku v mučiarni, tak nad schodmi čaká Shilard. Len sa schovajte na bok za steny. Shilard povie strážam, že ste utiekli a všetci sa rozbehnú dole, vrátane strážcu za zamknutými dverami na konci pri východe. Môžete nimi vyjsť von.
Ak ste uvideli barónku na chodbe, musíte za ňou a Shilardom, takže sa musíte dostať cez stráže. Môžete sa vrhnúť do boja, alebo zhasínať fakle a dostať ich jedného po druhom potichu, je to na vás. Prvý chodí po schodoch, tak si ho podajte, keď pôjde hore. Druhého môžete obísť a dostať sa mu za chrbát. Tretí a štvrtý sú blízko seba. Keď pôjde tretí od vás, prejdite doprava, dostanete sa za štvrtého, kde ho vyraďte a ten čo zostal, už bude hračka. Ak sa pustíte do boja, tak sa objavia aj ďalšie stráže. V bočnej miestnosti napravo nájdete Shilarda aj barónku. Barónka ho poprosí, aby vám pomohol, tak vyjde von a zavolá na strážcu za zamknutými dverami. Povie, že ste utiekol a pošle ho dole a tak sa vám sprístupní východ.

Napokon len prejdite dverami k východu, zo stojana si vezmite meč a vyjdite von dverami.

Pokračovanie za obe možnosti
Vyšli ste von z hradu.
- Ak ste pri úlohe „Srdce Melitele“ povedali nováčikovi, aby si vzal do boja brnenie, tak to prežil a teraz je tu. Za to, že to prežil, vám za odmenu daruje knihu „O Drakoch“ a navyše odláka stráže nad vami, aby ste mohli nerušene prejsť. Okolo vás je ešte pár vriec a krabíc, ktoré môžete vyrabovať, no nezdržujte sa príliš, pretože ak sa hliadka vráti naspäť, napadnú vás obaja vojaci a s nimi aj nováčik, keďže pracuje pre nich a svoj dlh splatil ich odlákaním.
- Ak ste mu povedali, že ho amulet ochráni, tak pri vstupe na mólo, s Triss nájdete jeho telo, pretože to bez brnenia neprežil. Z jeho tela si vezmite amulet. V tomto prípade sa musíte prebojovať cez dvoch vojakov, pretože vám stoja priamo v ceste.

Obďaleč na vás z móla volá Triss. Bežte k nej a dolu k lodi. Triss vyhodili z miesta kráľovskej poradkyne, Temeriia upadla do chaosu, o trón bojujú baróni Kimbolt a Maravel a poriadok by mohol nastoliť Natalis, no ten nemá urodzený pôvod. Roche zachytil stopu Iorwetha v spoločnosti muža, ktorého Geralt opísal ako kráľovraha, vo Flotsame. S Triss, Rochem a Ves vyrážate do Flotsamu. Dostali ste naspäť aj svoje veci, ktoré ste pozbierali pred zatknutím, chýba len strieborný meč. V následnej scéne uvidíte ako došlo k spojeniu elfov s kráľovrahom, keď zabil Demawenda, kráľa Aedirnu.Kapitola 1

- Ak ste v prológu splnili úlohu „Bieda Porazených“ a nevzali si odmenu od zachránených, tak keď pôjdete z námestia po poprave (Z vôle bohov a úradníckych pakov), zastavia vás príbuzní tých, čo ste zachránili a chcú sa vám odmeniť. Môžete odmietnuť, alebo prijať. Dostanete 50 zlatých a Nákres: Ťažká kožená zbroj.
- Poniže krčmy, pri dverách vedúcich do prístavu postáva chlapík (Mětech, Barnabáš, meno sa mení), ktorý má pre vás balíček a správu od Talara (čo bol veliteľ tajnej služby vo Wyzime v minulom dieli). Odkazuje vám, že môžete Vernonovi Rocheovi veriť a posiela vám Nákres: Dračí Sen a knihu „Krabopavúk – Štúdia“.
- Keď pôjdete z námestia podchodom popri stánku, narazíte tam v uličke na troch lovcov odmien, ktorí si prišli po vás. Napadnú vás, tak ich proste zabite. V ich veciach nájdete aj zatykač na vaše meno.
- Einar Gausel predáva knihy, vrátane kníh o príšerách. Bertold Candeleria je kováč. Za kúpu stoja nákresy Zubaté Ostrie (poškodenie 19-24) a Pevný Palaš (15-21), inak má pár mečov, rudu a nákresy na runy a pár zbraní. Na námestí má stánok Fioravanti, predáva výrobné materiály, ich nákresy a aj recepty na elixíry. V rohu námestia má obchod Vilmoš Barták, ten predáva najmä alchymistické a výrobné suroviny a aj pár receptov na elixíry.
- V meste je 8 cvičných figurín. 2 sú pri východe z námestia, 2 pri východe zo štvrte neľudí, 2 sú na dvore pri Loredovom sídle a 2 na poschodí budovy stráže (zničte ich rýchlo, nepáči sa vojakom, keď pobehujete s vytaseným mečom). Ak ste zničili aj 5 v tábore kráľa Foltesta a máte už celkovo zničených aspoň 10, získate vlastnosť „Skúsený“ (+10% získaných skúseností).
- V meste neďaleko kováča postávajú Matěj a Ananiáš (Farid a Gaspar v rozšírenej edícii) a keď pôjdete okolo, budú sa o vás zhovárať. Môžete ich osloviť a navrhnú vám, či by ste sa nepodujal na experiment. Ak súhlasíte, dajú vám Mutagén Kritických Účinkov (+2% zhodenie, omráčenie, znehybnenie, podpálenie, jed a krvácanie). Povedia, že za rok, či dva by ste sa mohli ukázať vo Wyzime, aby videli výsledky. Ďalšiu odozvu to v hre zrejme nemá.
- V dedine Cedrik predáva pár pascí a nákresy na pasce a recepty na petardy, tiež návnady a pár výrobných materiálov. Anežka predáva alchymistické prísady a recepty na oleje. Zegota predáva pár brnení, vylepšení pre brnenia a nákresy na brnenia a výrobné materiály.
- V lese narazíte na nastražené pasce. Pokúste sa päťkrát jednu zneškodniť a počas toho vždy prerušte to zneškodňovanie, napríklad aktivovaním svojho amuletu. Tak získate vlastnosť „Záškodník“ (50% šanca vyhnúť sa zraneniam z pascí a petárd).
- Starosta Chorab v dedine pri meste občas rozpráva príbehy, napríklad o založení mesta, alebo o tom, ako sňal Geralt kliatbu z princeznej Addy.


1. Tvrdé pristátie

Pristávate neďaleko Flotsamu. Z truhlice na lodi si môžete vziať prešívanú vestu. Zoskočte na breh a pridajte sa k Triss a Vernonovi. V truhlici, popri ktorej pôjdete, je Nákres. Zaklínačský strieborný meč. Vydajte sa po ceste do mesta.
Za zákrutou sa objaví Iorweth. Je jedno, čo mu poviete, napadnú vás jeho lučištníci. Triss vytvorí magickú bariéru, ktorá vás chráni pred štítmi, no vyčerpá ju to, takže ju Vernon musí niesť. Vy ich musíte chránite. V podstate sa musíte starať hlavne o seba, pretože všetci elfovia, ktorí dobehnú, sa budú sústreďovať len na vás. Snažte sa zostať v dosahu magického štítu, aby na vás nemohli lučištníci na kopci.
Ak sa vám podarí zostať pod štítom po celú dobu a ani raz z neho nevyjsť, tak získate schopnosť Krytie (zníženie zranení +10%).
Len prejdite krátkou cestou, likvidujte elfov, ktorí vás ohrozujú a keď sa dostanete k mestu, tam už elfov zaženú mestské stráže.


2. Z vôle bohov a úradníckych pakov

Keď ste sa dostali do mesta, strážca vám povie, že sa akurát chystajú na námestí obesiť nejakého trpaslíka a barda. Zájdite na námestie a uvidíte, že sú to vaši dvaja priatelia, Zoltan a bard Marigold, ktorý je tiež Vernonovým informátorom. Strážca pri šibenici vás informuje, že Zoltan je obvinený zo spolupráce s elfmi a Marigold zas zo zhýralosti.

Prvou možnosťou je priamy prístup. Choďte vpred a zastaví vás strážnik. Môžete proti nemu popudiť dav ľudí a skončí to pästným súbojom s ním. Môžete sa ho pokúsiť zastrašiť a skončí to pästným súbojom s troma, jedného si podá Vernon a dvoch musíte dostať vy. Keď je po boji so strážnikmi, kat obesí elfku a než sa dostane k vašim priateľom, čaká vás pästný súboj aj s ním.
Druhá možnosť je len vyhnúť sa prvému strážcovi. Choďte do prístavu, môžete prejsť z námestia cez krčmu, alebo si to celé obísť. Vzadu dvere vedúce za popravisko stráži strážca a nechce vás vpustiť, kým poprava neprebehne. Choďte na drevenú rampu vedúcu dole k vode a tam zničte znamením Aard sudy (hra vám rovno ponúkne tú možnosť). Strážca to pôjde skontrolovať a vy môžete prejsť dverami, ktoré strážil. Dostanete sa nimi rovno za popravisko, tak zozadu vylezte hore a v pästnom súboji porazte kata.

Keď porazíte kata, objaví sa Bernard Loredo, veliteľ mestskej hliadky. Je jedno, čo mu poviete, obesí zlodeja, rozpustí dav a dohodnete sa, že Zoltan s Marigoldom sú zatiaľ voľní, no nesmú opustiť mesto. Máte sa za ním večer zastaviť v úlohe „Nemravný návrh“.
Pre ukončenie tejto úlohy skočte do krčmy, kam šli Vernon, Triss, Zoltan a Marigold. Pohovorte si s nimi. Môžete prebrať súčasný politický stav Tameriie, draka, Zoltanovu zrušenú svadbu a jeho spoluprácu s elfmi a Marigoldovu spoluprácu s Vernnonom. Ak sa nechcete vykecávať, môžete rovno zviesť reč na vraždu kráľa a po pár vetách vtrhne do krčmy muž s tým, že útočí Kajran. Tým splníte túto úlohu a získavate úlohu „Kajran“.


3. Kajran (1/3)

Triss zacítila, že niekto používa mágiu a šla to preveriť. Vybehnite za Triss zadným vchodom z krčmy von do prístavu a uvidíte, ako čarodejka zaženie mágiou chápadlo Kajrana. Jeden z ľudí bol zranený a ďalší obviňuje čarodejku, že mala spraviť viac. Môžete sa zastarať, spýtajte sa, čo sa stalo a potom ho môžete zastrašiť, aby dal pokoj, môžete na ich odveliť pomocou znamenia Axia, alebo im len proste vysvetliť že s čarodejkou chcete pomôcť.
Potom sa dostaví Ludvík Merse, mestský kancelár, ktorý je vo Flotsame tiež zodpovedný za vysporiadávanie sa s netvormi a požiada vás o pomoc s Kajranom. Súhlasíte, že budete pracovať s čarodejkou a Merse vám povie, aby ste sa s kupcami dohodli na odmene. Tí na tom majú záujem, pretože lodná doprava je kvôli obchodu pre mesto veľmi dôležitá a výnosná a Kajran to celé komplikuje. Tým získate úlohu „Kajran: Otázka Ceny“.
Napokon vás Triss predstaví. Sheala de Tancarville je poradkyňou kráľovnej Zulejky z Koviru a obe sa dobre poznajú. Sheala vás odporučí na Cedrika, bývalého člena Scoia´tael, ktorý teraz žije v dedine pri meste.

Pri dome na konci móla postáva Jeduch, ktorý už Kajrana videl. Môžete ho zastrašiť, alebo prinútiť znamením Axia, aby vám povedal, čo videl. Nie je to nič podstatné pre úlohu, len drobnosť a na posilnenie presviedčacích techník.
V izbe nad krčmou býva Sheala. Môžete si tam s ňou pohovoriť a v izbe nájdete aj papier s jej poznámkami. Tiež to nie je nevyhnutné.


Vyjdite z mesta a zastaví vás Triss. Vyrozumie, že budete chcieť ísť navštíviť Cedrika (aj keď máte možno namierené práve inam) a povie, že pôjde s vami. Choďte teda do dediny a Cedrika nájdete obvykle na drevenej plošine na strome na okraji dediny. Pohovorte si s ním o Kajranovi. Veľa toho nevie, ale povie, že predtým žil Kajran v prítoku Pontaru a odporučí prezrieť si tamojší vrak lode, či nenájdete nejaké stopy, ktoré by vám mohli pomôcť. Po rozhovore Triss povie, že sa stretnete pri vraku a teleportuje sa priamo tam. Vy musíte po svojich cez les.

Od Cedrika si môžete kúpiť pascu na Kajrana za 275 zlatých. Na jej výrobu potrebujete 2x olej, 1x železnú rudu, 1x striebornú rudu a 1x železný rám. Striebornú rudu predáva kováč v meste a železný rám nájdete pri úlohe Nemravný návrh.

Celkovo nemusíte hneď pátrať po Kajranovi, ale môžete si poplniť pár vedľajších úloh, ako aj hlavnú úlohu „Nemravný Návrh“.


4. Kajran: Otázka Ceny

Potom, čo ste videli Kajrana útočiť na mesto a požiadali vás, aby ste pomohli z jeho likvidáciou, skočte za obchodníkom k prístavu, aby ste sa dohodli na odmene. Kupec je povyše prístavu, pri sklade pred vstupom do mesta.
Nie je nadšený z predstavy, že by vám mal platiť a chce, aby ste sa rozdelili so Shealou.
Môžete ho presvedčiť, nech vám dá zálohu. V tom prípade dostanete 200 zlatých teraz a 500 po splnení úlohy.
Môžete ho presvedčiť pomocou znamenia Axia, aby zdvojnásobil odmenu a teraz síce nedostanete nič, ale po zabití Kajrana dostanete 1000 zlatých.

Keď Kajrana zabijete, tak sa vráťte za kupcom. Dostanete dohodnuté peniaze a tiež aj Nákres: Zbroj z kajranej kože. Brnenie (+9), ktoré vyžaduje Kajraniu kožu, čo získate z Kajrana a potom bežné materiály, ktoré môžete kúpiť, či vyrobiť.
Ak ste obchodníka presvedčili, aby zdvojnásobil odmenu, tak ste po vyzdvihnutí odmeny získali aj vlastnosť „Dojednávanie“ (ceny -20%).
Tiež môžete u Cedrika kúpiť Nákres: Vylepšenie z Kajranej kože.5. Nemravný návrh
5.1. Balista (vedľajšia úloha)


V noci zájdite k Loredovmu sídlu a stráž vás vpustí dnu. Pri vstupe musíte nechať svoje zbrane. Na návštevu sa k vám pridá aj Vernon Roche. Keď vojdete na nádvorie, všimne si, že Loredo má balistu a vďaka tej zbrani sa nik bez jeho povolenia nedostane z prístavu, takže chce, aby ste ju poškodili. Je to vedľajšia úloha, takže to môžete preskočiť.
Ak chcete balistu poškodiť, musíte odlákať strážcu, pretože ten pri balistovi sa jediný nezabáva. Pri múre postáva štetka Margarita. Môžete jej zaplatiť, aby ho odlákala, alebo poskytnúť protislužbu. Chce, aby ste trochu ponížili Myrona a Alfonsa. Obaja sú pri stole, kde sa bavia aj ostatní vojaci. Vyzvite ich na pretláčanie a oboch porazte. Keď ich porazíte, alebo keď jej zaplatíte, tak odvedie strážcu bokom od balistu a vtedy sa k zbrani môžete pokojne priblížiť a vziať z nej časť ovládacieho mechanizmu.

Choďte k domu a oslovte Vernona. Pôjdete hore k vstupu, no stráž vám povie, že musíte počkať, pretože Loredo práve jedná so Shealou. Vráťte sa dolu schodmi, oslovte Vernona a ten navrhne, aby ste sa preplížili za dom a vypočuli si, o čom sa bavia. Ak ste ešte nesplnili úlohu Kajran, tak vás počas rozhovoru tiež osloví neznámy muž. Má záujem na tom, aby ste čo najskôr Kajrana zabili a povie vám, že Loredo za domom skladuje časť pasce vyrobenej špeciálne pre Kajrana.

Po rozhovore Vernon odláka prvého vojaka pri dome, tak tadiaľ prejdite za skalu. Keď sa vojak za skalou otočí, priplížte sa k nemu a omráčte ho. Prejdite za roh a pri dverách močí druhý vojak, tak kým skončí, ho tiež omráčte. Dvere sú zamknuté, tak vylezte pri nich napravo na skalu a za nimi pozoskakujte po skalách do záhrady.
Tam sú traja strážcovia. Prvý je pod oknom, ku ktorému chcete vyliezť. Počkajte si za múrom a keď sa otočí, omráčte ho. Druhý je poniže, pri múre so skladom. Tiež si ho môžete ľahko vystriehnuť. Tretí je vzadu pri vstupe do podzemnej arény, kde sa konajú bitkárske zápasy. Toho si nemusíte všímať, pokiaľ nechcete preveriť záhradu pre rastliny a tiež ho môžete ľahko omráčiť. Ak vás náhodou chytia, nič sa nedeje, len vás odvedú k Loredovi.
Keď sa zbavíte dvoch strážcov pri dome, tak vylezte rebríkom na plošinu k truhlici, v ktorej sú zlatky a na nej vylezte na krabice. Cez okno si vypočujte rozhovore Loreda a Shealy. 150 skúseností za ich vypočutie. Zlezte dole a choďte k skladu, kde ste vyradili druhého strážcu. Tam sú rôzne drobnosti a v truhlici je železný rám (pre pascu na Kajrana) a tiež Nákres: Pevný zaklíčnačský meč, Astrogarova zbroj (kvalitná zbroj v takejto začiatočnej fáze hry) a vylepšenie z vlákien pre zbroj.
Pre krabiciach a truhlici môže vyliezť rebríkom na plošinu pri múre a skočiť odtiaľ na nádvorie pri hlavnej bráne, takže sa nemusíte vracať cestou, ktorou ste prišli. Vráťte sa za Vernonom a choďte spolu k dverám.

Strážca vpustí len vás, Vernon musí zostať von. Vnútri choďte za Loredom, s ktorým si pohovoríte. Má hlavne záujem na tom, aby ste zabili Kajrana a aby ste mu pomohli s Iorwethom. Môžete mu sľúbiť, že o tom budete premýšľať, nie je to nič závažné. Ak ste ústretový, tak dvakrát neskôr nebudete musieť stráže presviedčať, aby vás vpustili kam potrebujete. Ak odmietnete jeho návrh, budete musieť na stráže priamejšie, ale nemá to žiaden veľký dopad na hru.
Po rozhovore len vyjdite von, von z dvora a vezmite si zbrane z truhlice pri bráne.


6. Kajran (2/3)

Za dedinou choďte doľava hore kopcom a prebehnite na koniec cez dva tábory banditov. Dokopy ich je päť a rovno vás napadnú, tak ich zabite. Hore pri zničenom moste je Triss. Oslovte ju a s ňou zlezte dole pod most, pozoskakujte po kamenných stupienkoch až úplne dolu k vode. Dole je naľavo telo muža a barana. Z plytkej vody vás napadne skupina utopencov.
Pobite ich spolu s Triss a potom choďte napravo k hniezdu Kajrana. Tam si prezrite nejaký kokón a Triss ho preverí mágiou. Zistí, že Kajran je chorý a zomiera, no nanešťastie pre vás mu zostáva ešte asi dekáda. No kvôli chorobe je aj veľmi toxický, preto vám odporučí vyrobiť si elixír, ktorý by si s tým poradil (Kajran: Osmrtník).
Ak sa nechcete zdržiavať s výrobou elixíru, tak môžete rovno pokračovať za Shealou a vyraziť proti Kajranovi.

Keď ste pri Kajranovom brlohu, preskúmajte aj vrak lode. Naľavo je kapitánov kľúč, napravo je truhlica, ktorú ním otvoríte. Vnútri je Kapitánovo Hlásenie a Kapitánov denník pre úlohu „Tajomná Rieka“.

Teraz môžete splniť takmer všetky vedľajšie úlohy, ak máte záujem odbehnúť si od hlavného príbehu.


6.1. Kajran: Osmrtník (vedľajšia úloha)

Keďže je Kajran veľmi toxický, ako ste zistili pri obhliadke jeho hniezda spolu s Triss, dá vám Triss recept na výrobu elixíru Promyka. Pre ten potrebujete rastlinu osmrtník. Elixír môžete teda vyrobiť aj bez neho. Na prísadu Fulgur môžete použiť Esenciu Smrti z prízrakov (narazíte na nich pri úlohe „V pazúroch šialenstva“), alebo Zárodok Endriagy (môžete získať zo zabitých Endriag v lese, no najmä z ich kokónov pri úlohe „Zmluva na Endriagy“), alebo Feromóny z Endriačej kráľovnej (pri úlohe „Zmluva na Endriagy“).
Ak chcete osmrtník pre splnenie tejto úlohy, tak sa vydajte na juh od dediny, v podstate stačí ísť po rieke a na konci dôjdete k vodopádu. Za vodopádom je jaskyňa. V nej narazíte na mnoho nekkerov, tak buďte pripravený. Poniže miesta prvého boja je napravo mŕtvola s korisťou. Pokračujte chodbou a napravo musíte vyliezť na menšiu skalnú plošinu. Tam je napravo v slepej chodbe ďalšie telo, pri ktorom sú Silné kožené nohavice a krúžkové vylepšenie.
Naľavo pokračujte na koniec jaskyne, kde je jeden Ohnilec. Zabite ho a zo steny si vezmite Osmrtník. Vrátiť sa musíte tak, ako ste prišli. Vyrobte Promyku s pomocou Osmrtníka a úloha sa posunie do záverečnej fázy. Potom len elixír vypite pred bojom s Kajranom.

Po boji s Kajranom je táto úloha splnená. Za použitie elixíru pri boji s Kajranom získavate aj vlastnosť „Silný žalúdok“ (odolnosť voči kritickým účinkom otravy +10%).


6.2. Kajran (3/3)

Pripravte sa na Kajrana ako viete. Poplňte si úlohy, aby ste si zvýšili úroveň a pridali nejaké vylepšenia. Môžete mať tiež pripravenú pascu na Kajrana a elixír Promyka. Keď ste pripravený, choďte do mesta. Na poschodí nad krčmou má izbu Sheala de Tancarville. Povedzte jej, že ste pripravený a premiestnite sa rovno k mostu. Povie vám, že vás bude podporovať kúzlami a vy máte ísť dole a zabiť Kajrana. Pozoskakujte dole tak, ako keď ste šli prvýkrát s Triss. Pred posledným skokom vypite elixír z Osmrtníka, ak ste si ho vyrobili.

Keď sa vynorí Kajran, objavia sa vám dve zvýraznené miesta, kam môžete umiestniť pascu na Kajrana (ak ste si ju pripravili). Umiestnite ju a tá rovno odtrhne Kajranovi jedno chápadlo, čo vám uľahčí prácu. Vždy po takom zranení bude zúrivo máchať chápadlami, tak sa im uhýbajte.
Použite na znamenie Yrden, ktoré vytvorí na zemi magickú pascu a keď sa do nej chytí chápadlo, priskočte k spájaciemu článku chápadla a sekajte do neho strieborným mečom až kým chápadlo nepreseknete. Zopakujte proces s Yrdenom a tretím chápadlom.
Keď ho pripravíte o tri chápadlá, začne opäť zúriť. Bude máchať chápadlami vertikálne a môžete sa na chápadle zachytiť. Vtedy sekajte (stláčajte pravé tlačidlo), až kým sa nedostanete opäť na zem.
Zúrivosť potvory vyústi v úder do zvyškov starého mosta a kamenná stavba sa zrúti na Kajrana a privalí ho. Bežte na ruiny, sťažovať vám to bude už len tým, že bude po vás vrhať kamene. Z ľavej strany sa dostaňte k troskám mostu a vybehnite po nich hore, čím sa dostanete priamo k jeho hlave, ktorú mu odpálite granátom.

Tým je po Kajranovi, k vám sa znesie Sheala, aby sa poďakovala, rozlúči sa a začne zbierať časti Kajrana, ktoré chce pre seba. Úloha je splnená, vy získavate 1750 skúseností. Nezabudnite si prezrieť jeho telo a vziať si Kajranie oči, Kajranie tkanivo, Kajraniu kožu a Trofej z Kajrana. Taktiež si nezabudnite skočiť po odmenu ku kupcovi.


7. Vrahovia kráľov (1/2)

Len čo zabijete Kajrana a vezmete si za jeho zabitie odmenu od kupca v prístave, tak sa pri vás cestou z prístavu objaví Triss. Od Loreda viete, že na väzenskej lodi v prístave väzní zajatých elfov. Triss zistila, že jeden z nich je Ciaran, Iorwethova pravá ruka, takže sa rozhodnete ho navštíviť.
Choďte k lodi a prejdite cez stráž. Ak ste uzavreli s Loredom dohodu, tak vás vpustia, inak ich musíte zastrašiť. Na lodi nájdete raneného Ciarana. Triss ho preberie kúzlom a vy ho upokojujte znamení Axia. Len stláčajte pravé tlačidlo, kým Triss nedokončí kúzlo a potom ho vypočujte.
Zistíte, že kráľovrah sa volá Letho a zradil ich. Chce sa zbaviť Iorwetha, pretože mu už poslúžil a teraz mu prekáža. Chcel proti nemu poštvať Ciarana, ten odmietol a tak ho napadol a ten stret sotva prežil, tak sa dostal do Loredovho zajatia. Môžete ho tiež presvedčiť, zastrašiť, alebo donútiť cez Axiu, aby vám povedal, čo má Iorweth v pláne. Nejaký veľký boj, ale ani Ciaran viac nevie.
Rozhodli ste sa pátrať po Iorwethovi, keďže ho chce Letho zabiť. No najprv vám niečo navrhne Triss a v tejto úlohe môžete pokračovať neskôr.


8. Pamätná ruža

Po rozhovore s Ciaranom sa vám zase vrátiť časť pamäte. Spomeniete si, že keď Ciri odišla preč, nechala vás s Yennefer na ostrove Avallach, no prišiel tam Divoký Hon, napadol vás, zničil ostrov a uniesol Yen. Triss vám povie, že sa vám pamäť vracia čoraz viac a že by mohla pomôcť Pamätná ruža, ktorú spomínal Ciaran. Rozhodnite sa, či chcete ísť po ružu sami, alebo s Triss.

- Ak sa rozhodnete ísť sami, bude to kratšie, jednoduchšie, no prídete o možnosť získať vylepšujúcu vlastnosť, alebo sa milovať s Triss, či nájsť knihu Divoký Hon. Môžete rovno vyraziť sami pátrať po ruži, lebo Triss sa nespýtate, kde ju hľadať, alebo choďte do dediny za Cedrikom.
Tomu zaplaťte okolo 70 zlatých a povie vám, kde sa ruža nachádza, alebo mu dajte vodku (hoci netuším, odkiaľ ju máte, keď sa tu nikde na okolí nedá kúpiť), napijete sa spolu (na chvíľu získate efekt pripitosti, no rýchlo odoznie) a nakreslí vám mapu.
Choďte na juh od mesta až k vodopádu. Pri vodopáde zvykne bojovať pár elfov s nekkermi. Elfovia sú voči vám tiež nepriateľskí. Pri vodopáde choďte zľava hore na kopec nad vodopád. Vylezte až hore do záhrady so sochou a odtrhnite ružu.

Vráťte sa do mesta a dajte v krčme ružu Triss. Triss sa začne o vás strachovať, povie, že je ochotná sa všetkého vzdať kvôli vám a či ste ochotní spraviť to isté, vykašľať sa na kráľovraha a žiť s ňou. Čo odpoviete, nemá na hru dopad. Ak poviete, že nemôžete, tak úlohu ukončíte rovno. Ak jej poviete, že všetko kvôli nej opustíte, musíte o tom povedať pre ukončenie úlohy Vernonovi, no hra vám aj tak nedovolí opustiť misu, takže sa netreba báť. Vernon je pri vás v krčme.

- Ak sa rozhodnete ísť s Triss, tak tá rovno vyrazí. Nasledujte ju cez mesto a cez les na juh k vodopádu. Pri vodopáde zvykne bojovať pár elfov s nekkermi. Elfovia sú voči vám tiež nepriateľskí. Pri vodopáde pôjdete zľava hore na kopec nad vodopád. Vylezte až hore do záhrady so sochou.
Odtrhnite pamätnú ružu a objavia sa traja zlodeji z mesta, ktorí chcú pre kancelárovu ženu ukradnúť sochu elfských milencov. To odmieta Triss pripustiť, takže ich napadnite a zabite. Objaví sa štvrtý, ktorý po vás skočí a keď ho zabijete, prepadnete sa s Triss do elfskej siene pod sochou.
Tu si z truhlice vezmite knihu „Divoký Hon“.

Pohovorte si s Triss a začína to medzi vami iskriť. Keď sa spýta, čo sa deje, môžete povedať že nič a tým to ukončíte. Za svoju zdržanlivosť získate vlastnosť Odolnosť voči mágii (zranenie z magických útokov -20%).
Ak poviete, že by sa Triss hodil kúpeľ, tak nasleduje sex v bazéne, ale vlastnosť „Odolnosť voči mágii“ nezískate.

Či už ste sa milovali, alebo nie, potom sa o vás začne Triss strachovať, povie, že je ochotná sa všetkého vzdať kvôli vám a či ste ochotný spraviť to isté, vykašľať sa na kráľovraha a žiť s ňou. Čo odpoviete nemá na hru dopad. Ak poviete, že nemôžete, tak úlohu ukončíte rovno. Ak jej poviete, že všetko kvôli nej opustíte, musíte o tom povedať pre ukončenie úlohy Vernonovi, no hra vám aj tak nedovolí opustiť misu, takže sa netreba báť.

Ak ste sa milovali, prebúra sa Vernon cez stenu k vám, pretože ste boli dlho preč a tak vás šiel hľadať. Ak mu chcete povedať o vašom rozhodnutí, môžete teraz a úloha skončí. Cez dieru, ktorou prišiel vylezte hore a vráťte sa do mesta.
Ak ste sa nemilovali, tak prebúrajte stenu znamením Aard a vyjdite hore. Tam narazíte na dvoch elfov a trpaslíka (ktorých ste videli v scénke, ak ste sa milovali s Triss, no kým ste skončili, tak odišli). Chcú vedieť čo sa tu stalo, tak im môžete jednou z vašich troch presviedčacích schopností objasniť, že ste zlikvidovali zlodejov, čo chceli ukradnúť sochu a nechajú vás odísť. Ak si ale budete na nich vyskakovať, skončí to bojom a musíte ich zabiť. Vráťte sa do mesta a ak potrebujete povedať Vernonovi o vašom rozhodnutí, nájdete ho v krčme, čím ukončíte úlohu.


9. Vrahovia kráľov (2/2)

Keď ste skončili s Pamätnou ružou, tak oslovte Zoltana Chivaya, keďže viete, že má napojenie na elfov. Vie, ako sa s nimi spojiť, ale nie je ich spojenec, no súhlasí, že vás k nim zavedie. Nasledujte ho na miesto stretnutia v lese. V scénke sa stretnete s elfmi, ktorí vás pošlú na iné miesto, kde sa máte stretnúť s Iorwethom.
Zoltan vám povie, že tam žije Krabopavúk a je to zrejme pasca, no pôjdete aj tak. Je to cesta do údolia pod ruinami, kam ste sa doteraz nemohli dostať kvôli zdvihnutému mostíku. Prejdite až na okraj a zoskočte so Zoltanom dolu do údolia.
Čaká vás boj s krabopavúkom. Zoltan vám pomáha, hoci nie veľmi bojom, skôr odlákavaním potvory na seba. Vhodné je použiť Aard a párkrát seknúť, než sa potvora spamätá. Keď ju zabijete, vezmite si z nej Krabopavúčie oči a krabopavúčí pancier.

Po zabití krabopavúka príde Iorweth. Pri rozhovore ho neurážajte a neprovokujte, lebo vás oboch rovno zabije. Povedzte mu o Lethovej zrade. Neverí vám, ale je ochotný si to overiť.
Môžete ísť rovno s ním, alebo mu povedzte, že si ešte niečo musíte zariadiť a že sa stretnete pod elfskými ruinami (kde ste boli po Pamätnú ružu). V tomto prípade si ešte môžete odskočiť do mesta na nákup/ predaj a doplniť vedľajšie úlohy, ak chcete. Potom už udalosti naberú spád a nebudete mať k tomu príležitosť.

Poniže krabopavúkovej jaskyne je kostra, pri ktorej je Meč z Kaer Morhenu (strieborný meč, 18-26).
V jaskyni nájdete 150 zlatých a Pevný palaš.
S Krabopavúčími očami môžete splniť vedľajšiu úlohu „Srdce Melitelé“, čo je jediná z vedľajších úloh, ktorú ste doteraz nemohli splniť.


Keď ste pripravený, tak vyrazte k ruine, kde ste našli Pamätnú ružu. Už tam čaká Iorweth. Dohodnete sa, že budete predstierať jeho zajatie, takže ho odveďte so zviazanými rukami k Lethovi a môžete si s ním pohovoriť. Svoju zradu Iorwetha vôbec neskrýva. O ňom zistíte len to, že ste sa poznali a zachránili ste mu život, hoci vám to nepomôže, keďže trpíte stratou pamäte a tiež to, že má dvoch ďalších kráľovrahov (Serrit a Auckes). Rozhovor končí tým, že dorazia Iorwethovi elfovia, no než stihnú zasiahnuť, objavia sa aj Vernonovi vojaci a pobijú elfov.

Iorweth vás žiada, aby ste mu dali jeho meč. Teraz sa rozhodnite, komu pomôžete, buď dáte meč Iorwethovi, alebo priskočíte na pomoc Vernonovi. To bude mať dopad neskôr pri návrate do mesta. Ak ste pomohli Iorwethovi, dôjde v meste k masakru neľudí. Ak ste pomohli Vernonovi, bude v meste oslava.

Teraz nech sa rozhodnete akokoľvek, končíte opäť v podzemí s Lethom, s ktorým bojujte. Je to zaklínač a je poriadne schopný. Chráni sa a používa znamenia, ak sa od neho vzdialite, hádže po vás petardy. Buďte v pohybe a využívajte chvíle, keď je nekrytý na útok. Nedávajte veľa rán za sebou, lebo vás odrazí. Prípadne sa kryte a po vykrytí rany zaútočte, no neraz vám krytie prerazí Aardom. Keď mu odoberiete väčšinu života, tak vás v scénke porazí, no daruje vám život, pretože ste mu kedysi pomohli.
Tým úloha končí. Keď sa preberiete, vezmite si naspäť meč, ktorý vám vyrazil z ruky. Hore nájdete telá po boji a môžete tam nájsť Meč Zvláštnych Jednotiek.


10. Závod s časom
10.1. Garvenino zmiznutie (vedľajšia úloha, len ak ste pomohli Vernonovi)


- Ak ste pomohli Vernonovi, tak vás nájde dolu v ruinách po boji s Lethom. Povie vám, že zajali Iorwetha a máte sa s ním vrátiť do mesta, tak ho len nasledujte do mesta. V meste je oslava kvôli zajatiu Iorwetha. Vy a Vernon ste hrdinovia a môžete si pripiť s Loredom, ktorý oslavu vyhlásil. Potom vojdite do krčmy, kde si môžete pripiť aj s Marigoldom, ktorý si užíva oslavu. Povie vám, že Triss šla za Shealou, takže vezmete Marigolda a pôjdete za ňou.

Vyjdite na poschodie krčmy a choďte do Shealinej izby. Vidíte v nej stopy zápasu, tak prezrite zabitého osobného strážcu, rozhádzané knihy pri posteli a napokon dieru v stene. Tou niekto zrejme špehoval, takže choďte do vedľajšej izby a spýtajte sa elfskej prostitútky Derae, čo videla. Opíše vám ako sa Triss stretla pomocou s Detmoldom (môžete s ním ako Triss hovoriť, no nemôžete sa spýtať na všetko, tak voľte, čo vás zaujíma; trochu to doladí príbeh) a potom len počuli zvuky boja a keď sa opäť pozrela, videla odchádzať raneného Cedrika.

Keď sa dorozprávate, Marigold podotkne, že kde je Garvena, bordelmama. Získate vedľajšiu úlohu zistiť, čo sa s ňou stalo. Je to jednoduché, len sa vráťte dole do krčmy, v dolnej časti vojdite do bordelu a do prvých dverí napravo, kde nájdete Garvenu a na zemi pod jej telom list na rozlúčku. Bola Iorwethovou informátorkou a keď ho teraz zatkli, bála sa, že si prídu aj po ňu, tak sa radšej obesila.

- Ak ste dali meč Iorwethovi, tak vás nájde dolu v ruinách po boji s Lethom. Do mesta s vami nemôže, takže choďte zistiť, čo sa stalo s Triss sami. Pri bráne vás nechcú vojaci vpustiť. Ak ste sa dohodli s Loredom pri úlohe „Nemravný návrh“, tak vás vpustia, inak ich musíte presvedčiť, či zastrašiť. Keď vbehnete do mesta, zistíte, že tam vypukli nepokoje kvôli Vernonovým mužom, ktorých pobili elfovia. Ľudia začali zabíjať elfov a trpaslíkov a demolovať mesto.
Naľavo od vás mlátia jedného trpaslíka, v krčme chcú zabiť dvoch elfov a keď vyjdete z krčmy, bude sa schyľovať k boju medzi pár ľuďmi a trpasličími obchodníkmi. Konfliktu v krčme sa nevyhnete, lebo je do nej zapojený Marigold, zvyšné dve môžete ignorovať. Všetky tri sa dajú vyriešiť bojom, kde musíte zabiť ľudí, alebo ich môžete presvedčiť, či donútiť znamením Axia a urovnať to bez boja.
V krčme vyriešte konflikt, zistite od Marigolda viac o situáciu a spýtajte sa na Triss. Vraj šla za Shealou, takže vezmete Marigolda a pôjdete za ňou.

Vyjdite na poschodie krčmy a choďte do Shealinej izby. Vidíte v nej stopy zápasu, tak prezrite zabitého osobného strážcu, rozhádzané knihy pri posteli a napokon dieru v stene. Tou niekto zrejme špehoval, takže choďte do vedľajšej izby. Tam je na posteli zabitá elfská prostitútka Derae a pri nej smúti bordelmama Garvena. Spýtajte sa jej a povie vám, čo videla. Opíše vám, ako sa Triss stretla pomocou megaskopu s Filippou Eilhart (ako Triss sa s ňou môžete pozhovárať a položiť pár otázok z možných ponúkaných a trochu dokresliť príbeh) a potom len počuli zvuky boja a keď sa opäť pozrela, videla odchádzať raneného Cedrika.

= Záver je rovnaký za obe strany. Posledná stopa je Cedrik, tak sa ho vydajte hľadať. Na námestí hľadajte stopy krvi. Tie uvidíte, ak vypijete elixír Mačka, alebo ak použijete svoj medailón. S medailónom sa síce hľadajú ťažšie, ale stačí vám vedieť, že treba zájsť k vodopádu za lesom. Na okraji jazierka je ranený Cedrik. Povie vám, že Letho donútil Triss, aby ho teleportovala do Aedrinu.

Keď zomrie, dorazia k vám Zoltan a Marigold. Povedia vám, že Scoia´tael aj Vernon niečo plánujú. Teraz sa musíte rozhodnúť, komu pomôžete. Zo Cedrikovho tela si môžete vziať elfské brnenie.

Toto je hlavné a definitívne rozhodnutie v hre, či sa pridáte na stranu tajných jednotiek Vernona Rochea, alebo na stranu vrahov Iorwetha. Toto rozhodnutie sa s vami potiahne až do konca hry.


Spojenie s Vernonom


11. Na rázcestí: Vernon Roche

Vráťte sa do mesta a choďte do budovy špeciálnych jednotiek a tam oslovte Vernona. Zistil, že Loredo sa dohodol s Kaedwenom, že za úplatok a pozíciu v prípade vojenského stretnutia podporí kaedwenské vojská. Než odídete, chce Vernon zajať špeha a zabiť Loreda, aby tomu všetkému zabránil.


12. Nech zradca zhynie

Keď Vernonovi poviete, že ste pripravený vyraziť na Loreda, tak zvolá svojich ľudí a prednesie plán akcie. Arnolta Malligera chce zajať. Bernard Loredo je už rovno odsúdený na smrť. Ves sa tam votrie v prestrojení a vy sa s ňou máte v noci spojiť.

Prvá možnosť vstupu, ktorú navrhuje aj hra, je cez hradbu. V noci zájdite pod hradbu jeho domu vo štvrti neľudí a vojak vám tam pristaví rebrík, ktorým vylezte hore a zoskočte do záhrady za jeho domom. Poniže vás chodí civil s fakľou a hľadá prostitútku. Počkajte si na plošine, kým prejdete okolo, zoskočte a môžete ho omráčiť. Prejdite k múriku, za ktorým močí vojak. Keď vojak s fakľou obďaleč pôjde od vás, omráčte čúrajúceho vojaka pokračujte doprava. Tam buď prebehnite k skladu, alebo si počkajte pri múriku za drevom, kým prejde druhý vojak s fakľou a potom preskočte múr pri skladovacom priestore, v ktorom už čaká vaša spojka Helena.

Druhá možnosť je dostať sa úplne nebadane priamo k vstupu. Choďte do jaskyne pri prístave (viď vedľajšia úloha „Malena“), ktorá je kúsok povyše lodí. Vnútri sú nekkeri, takže ak chcete tadiaľ, musíte sa prebojovať. Na konci jaskyne je rebrík, ktorým vylezte hore a vleziete priamo do skladovacieho priestoru za domom, kde čaká štetka Helena, s ktorou sa máte skontaktovať. Za objavenie tejto cesty získavate 400 skúseností naviac.

Ak chcete, môžete proste bojovať so všetkými vojakmi. Prekvapivo to nikoho v dome na vašu prítomnosť neupozorní. V tom prípade môžete vojsť potom zadným, alebo predným vchodom. No ak postupujete správne a potichu, tak v skladovacom priestore po stretnutí so štetkou vylezte k oknu a ním dnu.

Vnútri je dole pod schodmi jeden strážca, ľahko ho omráčite, keď bude chrbtom. Od Heleny viete, že veža je zamknutá a že kľúč od nej má aj Loredova matka. Takže vojdite do dverí tu dole, za nimi Marietta Loredová práve dávkuje fisstech, keď vás zbadá. V scénke vás napadne, takže ju zabite a z jej tela si vezmite kľúč.

Vyjdite hore schodmi a odomknite si dvere. Tu sú traja strážci. Jeden vychádza občas z miestnosti, môžete ho omráčiť. Tých dvoch vnútri si zatiaľ nemusíte všímať. Vnútri je akurát pri dverách truhlička, v ktorej je Bernardov List.
Vyjdite vyššie a vojdite do miestnosti so spiacimi vojakmi. Ak nechcete bojovať, obíďte si posteľ vzadu, lebo cestou popri stole zhodíte fľaše, čo ich prebudí. V truhliciach je nejaká korisť a v zadnej miestnosti je v truhlici kľúč od hornej veže.
Vráťte sa na chodbu a choďte hore do veže, kde nájdete zajatú Ves. Tu vás napadne sám Loredo. Zabite ho a vezmite si po boji od neho veci, má nejaké vylepšenia a aj Shiadhalovu zbroj.

Potom osloboďte Ves a vojdite s ňou do susednej miestnosti, kde je elfka Moril. To je elfka, o ktorej hovoril Cedrik, keď ste ho prvýkrát stretli, vraj sa stratila a nik ju nevidel. Loredo ju znásilnil, čaká jeho dieťa a tak ju zavrel vo veži. Ves ju podoprie a zostupujte spolu dole schodmi, no cestou Moril praskne voda, takže ju odvedie naspäť hore.
Kým sa postará o pôrod, máte doviesť pomoc. Prebojujte sa teda naspäť dole cez vojakov, ktorých ste predtým míňali. Stiahnite sa pri boji radšej do miestnosti, aby ste mali aspoň trochu priestoru, lebo boj na schodoch je dosť náročný. Po boji vybehnite na nádvorie, kde bojujú Vernonovi muži so strážami Loreda a pomôžte im ich poraziť.

Po boji sa stretnete s Vernonom. Objaví sa Ves s chlapcom, ktorého porodila Moril. Vrátite sa za ňou, no Moril sa zabila. Postarať sa o dieťa vojaci nemajú ako, no navrhnete, aby ho odniesli Seherimovi, čo bol Morilin milenec než zmizla a ktorý je na začiatku hľadal. Potom odplávate preč.


Spojenie s Iorwethom


11. Na rázcestí: Scoia´tael

Ak ste predtým pomohli Vernonovi, Iorweth je zatknutý. Choďte k elfskej soche, kde ste boli po Pamätnú ružu. Tam oslovte Zoltana, ktorý zavolá Scoia´tael a tí vám povedia o svojom pláne zachrániť väzňov z lode. Ak ste pomohli Iorwethovi, je tu priamo on a povie vám viac o pláne a ceste do horného Aedirnu, kde je Saskia, ktorú by rád videl ako novú kráľovnú neľudí.


12. Plávajúca väznica

Choďte v lese na miesto stretnutia, kde sa dohodnete na pláne útoku z dvoch strán. Ak ste pomohli predtým Vernonovi, Iorweth je zajatý na lodi a toto je jediná možnosť taktiky. Ak ste pomohli Iorwethovi, je tu s vami a môžete zvoliť tento prístup, alebo lesť.

- V prípade priameho útoku máte vy so skupinou elfov zaútočiť od prístavu. Choďte k bráne vedúcej do štvrte neľudí a odtiaľ doľava popri hradbe, aby ste si obišli mesto a dostali sa tak na breh. Cestou narazíte na dve skupiny mestských stráží, takže ich pozabíjajte.
Keď dorazíte na kopec nad brehom, druhá skupina už zaútočila na stráže v prístave, takže po scénke len pozoskakujte po skalách dolu a bežte im na pomoc. Pobite všetky stráže a prebojujte sa mólom až na loď, kde zabite ďalšie stráže. Obsadili ste loď. Ak bol Iorweth zajatcom, tak ho osloboďte a sledujte Loredov posledný pokus o pomstu.

- Ak ste sa s Iorwethom dohodli na ľsti, aká vám vyšla u Letha. Spútaného Iorwetha doveďte k bráne a poviete, že ho vediete ako väzňa na loď. Prejdite s ním ulicou k prístavu. Tam vás zastaví strážca, ktorý si chce elfa trochu podať. Ak mu to nechcete dovoliť, musíte ho presvedčiť, aby vás nechal ísť ďalej.
Potom už len odveďte Iorwetha na loď. Takto sa vyhnete boju so strážami na brehu. Na lodi spoločne s Iorwethom pobite všetkých strážcov.

= Loredo podpáli vežu s elfkami a hoci ich chce Iorweth opustiť, vy vyskočíte na breh. Opäť sa rozhodnite, lebo nemôžete spraviť obe veci naraz.

- Utekajte k veži a ignorujte vojakov aj Loreda. Pred vstupom do veže musíte odstrániť pár útočníkov, ale nezdržujte sa veľmi, vojdite dnu, vylezte rebríkom hore a zachráňte elfky. Rozviažte ich, než sa oheň dostane k vám a vyskočte do rieky, kde vás Iorweth vyloví na loď. Na jednu zo zachránených neskôr budete môcť naraziť a tá sa vám odmení. Na Vernonovej strane by ste zistili, že Loredo je zradca a chce zapredať Flotsam. Na Iorwethovej to neviete, ale keďže ste Loreda nechali žiť, zistíte na konci, že zapredal Flotsam Kaedwenu.

- Ak necháte elfky zomrieť (pretože okrem Marigolda, ktorému sa to nepodarí, sa im nik nepokúsi pomôcť), tak bežte k mestu, prebite sa cez stráže a vojdite na námestie. Tam zabite najprv štyroch silných vojakov so sekerami, potom ešte jedného aj so štítom a napokon zabite samotného Loreda, aby ste sa pomstili. Potom sa vráťte do prístavu, prebehnite po móle k malému člnu a tým sa preveziete na loď.


Vedľajšie úlohy

Môžete ich plniť kedykoľvek počas kapitoly. Vhodné je začať po úlohe „Nemravný návrh“ a dokončiť ich pred úlohou „Vrahovia kráľov (2/2). Od začiatku môžete splniť všetky vedľajšie úlohy, len pre splnenie úlohy „Srdce Melitele“ získate prostriedky až pri úlohe „Vrahovia kráľov (2/2)“.
Ak sa presuniete do druhej polovice úlohy „Vrahovia kráľov (2/2), nebudete mať už možnosť dokončiť vedľajšie úlohy (okrem úlohy „Tajomná Rieka“, ktorú môžete ukončiť v meste, ako aj pri úlohe „Nech zradca zhynie“, ak sa pridáte k Vernonovi).


1. Meč na príšery

Váš strieborný meč zostal zabodnutý v drakovi, s ktorým ste sa stretli v prológu a teraz nemáte žiadny na príšery, keďže na ne potrebujete strieborný meč, kým obyčajné sú na ľudí. V truhlici hneď pri lodi, z ktorej ste vystúpili, je Nákres: Zaklínačský Strieborný Meč.

V meste je kováč Bertold Candeleria. Môžete u neho za 300 zlatých kúpiť Postriebrený meč (8-16).

Môžete si tiež vyrobiť Zaklínačský Strieborný Meč (10-17) podľa nákresu z truhlice pri lodi. Na to potrebujete 1x Diamantový Prach, 1x Kus dreva, 1x železnú rudu, 2x striebornú rudu. Ak ste zbierali všetky veci v prológu, mali by ste mať všetky suroviny, okrem striebornej rudy, ktorú môžete kúpiť od Bertolda. Železnú aj striebornú rudu môžete nájsť v jaskyni pri úlohe „Malena“.

Môžete si vyrobiť aj Pevný Zaklínačský Meč (12-18), ku ktorému plány môžete nájsť v truhlici za Loredovým domom pri úlohe „Nemravný návrh“. Na ten potrebujete 1x Diamantový Prach, 1x Kus dreva, 2x železnú rudu a 2x striebornú rudu.

Ďalší meč si môžete vyrobiť po úlohe „Zmluva na Endriagy“, kde dostanete nákres na Prvotriedny Zaklínačský Meč (18-24), no na boj s endriagami sa vám hodí mať už nejaký strieborný meč. Na ten potrebujete 4x železnú rudu, 4x striebornú rudu, 1x kus dreva, 1x diamantový prach.

Keď získate akýkoľvek strieborný meč, úloha je splnená.


2. Pokerová tvár: Flotsam

Môžete si opäť zahrať pokerové kocky. Mohli ste si ich zahrať už v tábore kráľa Foltesta, ale tu už je to menší turnaj. V krčme choďte do spodnej miestnosti a tam hrajú pri stole traja muži. Najprv vyhrajte nad Kazíkom a Bendekom. Potom bude s vami ochotný hrať aj Zindrab.
Keď ho porazíte, tak vám odporučí ako protihráča Einara Gauselma. Ten má obchod s knihami v remeselníckej štvrti, oproti kováčom. Porazte ho a povie vám, že najlepší v kockách je tu Zegot. Toho nájdete v dedine pod mestom.

Keď vyhráte nad Zegotom, môžete si vziať za výhru peniaze (okolo 180 zlatých), alebo návod na jednu z troch pascí (výbušná, oceľová a mraziaca pasca). Tým je úloha splnená.
Od Zegotu ale môžete získať aj hlavu trolky, ktorú má na stene a tá súvisí s úlohami „Problém s Trolom“ a s úlohou „Srdce Melitele“. Ak ste už nad Zegotom vyhrali a vzali si odmenu (zlatky, alebo pascu), nebudete môcť hlavu trolky získať. Preto radšej, keď porazíte Einara, počkajte na úlohu s trolom a keď sa dozviete o hlave trolky, potom porazte Zegotu a po víťazstve sa zas spýtajte na pasce a v ponuke troch pascí bude aj hlava trolky.


3. Preborník v páke

V krčme vyzvite kamoša Zotlana Chivaya na pretláčanie sa. Porazte ho a potom môžete vyzvať súperov pri neďalekom stole. Porazte ich v poradí Svalovec Jánoš, Chuďas Jožka a Tlsťoch Mack. Keď ich porazíte, Mack vám povie, že v dedine pri meste žije Bartoš Škuta a toho ešte nik neporazil.
Toho nájdete v dedine, vyzvite ho na páku a keď ste porazili už všetkých pred ním, tak súhlasí. Zájdite s ním na breh ku krabici, na ktorej sa budete pretláčať. U neho môžete vsadiť od 50 po 100 zlatých. Porazte ho a ste majster Flotsamu. Nakoniec len dodá, že jeho kedysi porazil Adam Pangratt, no s tým v tejto kapitole už nič nespravíte a úloha je hotová.


4. Muž proti mužovi: Flotsam

V krčme, v spodnej miestnosti, si môžete vyskúšať pästné súboje. Oslovte Sheridana, ktorý ich organizuje, vsaďte si a bojujte. Porazte súperov, ktorými budú Odolan, Joska Ranár zvaný Pošuk a Malý Dodo. Keď porazíte všetkých troch, ste majstrom krčmového turnaja a úloha je splnená. Po porazení Pošuka sa vám prihovorí Kráľ Ziggy, ktorý má pre vás návrh na ďalšie súboje „Klub Bitkárov“.


5. Klub bitkárov

Keď ste pri úlohe „Muž proti mužovi: Flotsam“ porazili prvých dvoch súperov, prihovoril sa vám Kráľ Ziggy s tým, že má pre vás zaujímavú ponuku. Každý večer vás bude čakať pred krčmou, tak keď budete chcieť, len ho oslovte a vyrazíte spolu k domu Loreda, ktorý organizuje tieto nelegálne bojové turnaje. Pri vstupe musíte nechať svoje zbrane, nezabudnite si ich pri odchode vziať. Vnútri len nasledujte Ziggyho do podzemia.
Tu vás čaká pár zápasov po sebe bez prerušenia, teda prerušiť ich môžete len tým, že už odmietnete ďalej bojovať, čím úlohu nesplníte. Suchár, Jednoraňák Mitko, Fešák a Zdeněk sú vaši súperi, ktorých musíte poraziť. Pred bojom s posledným za vami príde Loredo a prikáže vám boj prehrať, pretože všetci si chcú staviť na vás, tak on staví proti vám a rozdelí sa s vami o výhru.

Rozhodnite sa, ako chcete. Ak zápas prehráte, dostanete 250 zlatých, 60 skúseností a úloha bude nesplnená. Tiež to naštve Marigolda, ktorý si na vás vsadil.
Ak na Loreda kašlete a zápas vyhráte, tak tým splníte aj úlohu. Dostanete 200 zlatých a 100 skúseností. Vezmite si z krabice pri bráne zbrane a môžete odísť. Pri vstupe na námestie z remeselníckej štvrte vás čakajú dvaja chlapi, ktorí vás napadnú s pozdravom od Loreda, ktorý sa vám tak chce pomstiť. Sú len dvaja, tak ich proste zabite.


6. Opica

Po hlavnej úlohe „Nemravný návrh“ zájdite do budovy naľavo od krčmy, tam má centrálu Vernon Roche a jeho muži. Oslovte tam Ves. Tá navrhne súťaž vo vrhaní nožmi. Súhlaste a musíte trafiť tri ciele. Sú to veslo, mapa a údená šunka visiaca zo stropu. Ciele budú v rôznom poradí a vždy hádžete raz vy, raz Ves. Nič sa nedeje, ak prehráte, ale ak vyhráte, získate vlastnosť „Vrhač“ (+5 zranenia vrhacími nožmi) a Nákres: Vyvážená dýka.
Potom vtrhne dnu pár miestnych a sťažujú sa na Vernonových mužov, pretože im znesvätili ich posvätnú sochu. Vernon ich začne urážať a vrazí im. Zastarajte sa do toho a presvedčte Vernona, aby ich nechal. Ak ho presvedčíte, odíde, ak nie, tak s ním musíte bojovať v pästnom súboji.
Potom si s vami jeho muži a Ves pripijú. Ako budete piť, navrhnú súťaž v pretláčaní. Porazte Trinásťtoráka a Fenna. Ak ich oboch porazíte, vyhráte Meč z Kreydenu.

Potom budete ďalej piť a preberáte sa bez šiat a zbraní na brehu prístavu. Muž pri vás podotkne, že to bola v noci riadna chlastačka. Povie vám, čo sa stalo, ale chce za to peniaze. Môžete mu dať okolo 30 zlatých, alebo ho zastrašiť. Odporučí vás za bordelmamou Garvenou. Tá je v bordeli v dolnej časti krčmy. Zaplaťte jej okolo 30 zlatých a povie vám, čo ste v noci vystrájali, napriek tomu, že sa vás Ves snažila zastaviť.
Vráťte sa teda do budovy Vernonovych vojakov a pohovorte si s Ves. Keď preberiete nočné vyvádzanie, dá vám kľúč od truhlicň, z ktorej si vezmite svoje veci. Bude v nej aj Meč z Kreydenu (8-16), ak ste ho vyhrali pri pretláčaní.

Na krku máte tetovanie nahej ženy s mečom, ktoré ste si nechali počas opileckej noci vytetovať. Ak sa ho chcete zbaviť, pohovorte si o tom s Triss. Ak jej prinesiete Zelenú pleseň, Okvetné plátky Bielej Myrty a listy Vlčieho Aloe, tak vám to tetovanie odstráni. Ak si ho teda nechcete nechať. Prísady môžete kúpiť u Anežky v dedine pri meste.


7. Problém s trolom

Na vývesnej tabuli pred krčmou je kontrakt na zabitie trola. Vyjdite z mesta, prejdite popri dedine a choďte po ceste k rieke, až dorazíte k zborenému mostu. Pri moste ohrozujú dedinčana traja nekkeri. Zabite ich a zachráňte ho. Poďakuje vám a posťažuje sa na trola, pretože predtým sa staral o most a o bezpečie v jeho okolí, za čo vyberal mýtne, no teraz sa most zrútil a trol iba chlasce a o nič sa nestará a most potrebujú, pretože je to jediný most v blízkom okolí pre kupcov, takže vás prosí, aby ste trola nezabíjali.

- Ak chcete, zlezte pod most a trola zabite. Keď mu odoberiete polovicu života, tak vás prosí, aby ste prestali. Pokračujte v boji a zabite ho. Nezabudnite si z jeho tela vziať trolí jazyk. Potom choďte do mesta a od Ludvíka Mersea si vezmite odmenu 50 zlatých.

- Druhá možnosť je trolovi pomôcť. Choďte najprv do dediny za starostom Chorabom. Trol, starajúci sa o most, ich vyjde lacnejšie než robotníci a stráž, takže nechce, aby ste ho zabíjali, skôr by bol rád, keby ste ho presvedčili, aby prestal piť. Súhlasíte za 200 zlatých.
Choďte naspäť k mostu a zlezte pod most, kde je trol. Chce vodku za prechod a keď žiadnu nemáte, tak vás napadne. Bojujte s ním a keď mu odoberiete dosť života, tak sa vzdáva. Pohovorte si a zistíte, že pije preto, lebo mu zabili ženu a ešte si aj vzali jej hlavu. Dohodnete sa, že ak nájdete vrahov jeho ženy, tak prestane piť.

Najprv treba zistiť, kde pátrať. Sheala de Tancarville býva nad krčmou; od tej zistíte, že hlava sa nehodí na alchymistické praktiky, skôr len ako trofej. To vám v krčme potvrdí aj Zoltan Chivay, že je to u ľudí móda vystavovať si hlavy príšer, aby sa predviedli.
Rozhodli ste sa prehľadať dedinu a zistiť, či niekto nemá trofej. V dedine má dom Zegota a práve v jeho dome nájdete na stene hlavu trolky. Prezrite si ju a spýtajte sa ho na ňu. Povie vám, že mu ju predal Dymitr. Nevie, kde je, ale jeho kumpáni sa zdržiavajú večer v krčme.

Tiež mu môžete navrhnúť, že od neho hlavu trolky kúpite. To odmieta, ale navrhne, že by ste si o ňu mohli zahrať. Je ochotný s vami hrať, len ak ste už porazili prvých štyroch súperov pri úlohe „Pokerová Tvár: Flotsam“. Ak ste však už túto úlohu ukončili, porazili ste Zegotu a vzali si nejakú odmenu, môžete s ním stále hrávať, no hlavu trolky už nezískate. Ak ste s ním ešte nehrali, tak ho porazte a keď sa spýta na odmenu, spýtajte sa na jeho pasce a môžete si vybrať odmenu peniaze, jednu z troch pascí a hlavu trolky.
Z jej hlavy získate prísadu trolí jazyk (pre úlohu „Srdce Melitele“) a bez neho by ste museli zabiť tohto trola. Keď po splnení tejto úlohy odovzdáte trolovi hlavu jeho družky, dostanete za odmenu nákres na Lovecké brnenie.


V noci choďte do krčmy, dole, kde sa konajú zápasy a tam postáva Malý Pája. Zastrašte ho a ak sa to nepodarí, tak ho porazte v pästnom súboji a potom vám povie, kde nájdete Dymitra. Je na cintoríne nad dedinou, tak tam zabehnite.
Len čo prídete na cintorín, uvidíte, ako chcú pochovať niekoho na príkaz Loreda a tiež započujete, že mal Dymitry niečo s Malenou (viď úloha „Malena“). Keď vás zbadajú, tak vás napadnú. Zabite teda Dymitra a troch jeho poskokov.

Potom choďte za trolom a povedzte mu, že ste zabili vrahov jeho ženy a ich telá nájde na cintoríne. Súhlasí, že prestane piť a začne s opravou mosta. Potom choďte za Chorabom po odmenu. Najprv vám chce dať len 100 zlatých, ale môžete ho presvedčiť, alebo zastrašiť, aby vám dal podľa dohody celých 200. Tým je úloha splnená.

Ak ste získali aj hlavu jeho ženy, tak mu ju odovzdajte a on vám za odmenu daruje nákres pre Loveckú zbroj.

Severne od trola je na konci v strome zabodnutý Palaš.

Od Dymitra si môžete vziať Pevný Dlhý Meč, jeho glejt (kde mu dáva právomoc konať aj proti zákonu sám Loredo) a kľúč od skrýše banditov. Tiež môžete prehľadať telo, ktoré chceli zakopať. Bol to agent Talara, veliteľa tajnej služby z Wyzimu (z minulého dielu) a má u seba správu, v ktorej poukazuje na zneužívanie moci Loredom a Mereserom.
S kľúčom od Dymitra môžete tiež odomknúť osamotenú chatku v močiari za riekou. V močiari inak nič konkrétne nie, len trojica banditov a nejaké rastliny. Pri chate sú naukladané pasce a stráži ju asi päť banditov. S kľúčom sa dostanete dovnútra, kde nájdete Nákres: Vylepšenie z kože endriagy a aj Prvotriedny Palaš (15-22).8. Vôňa Kadidla
8.1. Obchod snov


Poniže vstupu do mesta pri krčme, na dolnom móle v prístave postáva Vencel Pugg. Keď pôjdete okolo, volá na vás, že má pre vás ponuku. Chce, aby ste pre neho získali recept, za ktorý je vám ochotný zaplatiť. Ide o recept na kadidlo, ktoré na námestí predáva Vilmoš Barták.

Po prijatí tejto úlohy stojí pri jeho Vilmošovom obchode Matylda Szabo a niekoľko ďalších žien. Ak ju oslovíte, sťažuje sa, že alchymista predáva návykové látky a chce, aby ste zavreli jeho obchod. Tým získate úlohu „Obchod snov“. Vilmoša môžete zastrašiť, alebo presvedčiť znamením Axia, aby vám povedal pravdu. Tvrdí, že netušil, aké účinky to bude mať na ľudí.
Potom ho môžete presvedčiť, aby neubližoval svojim susedom, alebo ho zastrašiť tým, že to oznámite Loredovi a v oboch prípadoch obchod zatvorí. Od Matyldy dostanete odmenu 20 zlatých, čo nie je nič moc a prídete tak o obchodníka.
Druhá možnosť je súhlasiť s ním v tom, že nik ľudí nenúti jeho výrobky kupovať. Tým je tiež úloha splnená, akurát bez tej drobnej odmeny a Matylda bude na vás naštvaná.
Možnosť presvedčiť ho, aby prestal predávať škodlivé veci, ale ostatné predával naďalej, ktorá sa javí ako najrozumnejšia, tu žiaľ nie je.


Získajte od Vilmoša recept. Ak ste ho donútili zavrieť obchod pri úlohe „Obchod snov“, tak ste od neho tiež získali pravý recept na drogu. Inak mu môžete povedať, o čo máte záujem a on vám navrhne, že vám dá falošný recept, ktorý je podobný tomu pravému, aby on neprišiel o monopol a vy aby ste mohli získať svoju odmenu. Môžete prijať falošný recept, alebo ho zastrašiť a dostať pravý.

Zájdite za Vencelom a dajte mu recept. Odmietne vám dať peniaze s tým, že najprv ho musí overiť a keďže vy ho nechcete nechať odísť bez platenia, dohodnete sa, že pôjdete spolu. Choďte za bránu vedúcu z námestia von z mesta. Tam ho stretnete. Súhlasí, že vás zavedie do svojho úkrytu, no chce, aby ste mali pri tom zaviazané oči.

- Ak ste mu dali pravý recept a súhlasili ste so zaviazaním očí, tak vás cestou prepadnú jeho muži a zavrú v ich jaskyni. Tam overia recept a Vencel súhlasí, že vám dá odmenu a že vás jeho muži opäť odvedú so zaviazanými očami. Ak súhlasíte, tak sa objavíte pred mestom a dostanete 200 zlatých a Recept: Puštík. Do jaskyne sa ale už nebudete môcť vrátiť.
Ak odmietnete pri odchode pásku na oči, tak sa musíte z cely, v ktorej vás držia, prebojovať.
- Ak ste mu dali pravý recept, no nesúhlasili so zaviazaním očí, tak odíde napred a označí vám miesto ich skrýše. Zájdite tam, je to kúsok nad dedinou, vchod do jaskyne je za stromom pri mŕtvole muža. Ak tam zájdete mimo tejto úlohy, tak je vstup zavalený skalou. Vojdite dnu a oslovte Vencela. Overí recept a keď zistí, že je pravý, dostanete odmenu 200 zlatých a Recept: Puštík. Potom môžete odísť, ale tiež ich môžete napadnúť, pozabíjať a vyplieniť ich skrýšu, keďže sú to darebáci.
- Ak ste mu dali falošný recept a súhlasili ste so zaviazaním očí, tak vás cestou prepadnú jeho muži a zavrú v ich jaskyni. Tam overia recept a Vencel zistí, že ste mu dali falošný, preto vás nechá zavretého v cele a musíte sa prebojovať.
- Ak ste mu dali falošný recept a nesúhlasili ste so zaviazaním očí, tak odíde napred a označí vám miesto ich skrýše. Zájdite tam, je to kúsok nad dedinou, vchod do jaskyne je za stromom pri mŕtvole muža. Ak tam zájdete mimo tejto úlohy, tak je vstup zavalený skalou. Vojdite dnu a oslovte Vencela. Zistil, že ste ho chceli podviesť a rovno vás napadnú.

Tieto možnosti splnia úlohu. Najlepšia sa javí dať mu pravý recept, prísť do skrýše sám, vziať odmenu a potom ich pozabíjať, keďže sú to darebáci a vyplieniť to tam.

Ak ste sa nechali zavrieť a odmietli po pravom recepte zaviazané oči (kde ste podotkli jeho spoluprácu s Bleinheimom, čo bol vodca Salamandry, ktorého ste zabili v minulom dieli), alebo ste sa nechali zavrieť a dali ste mu falošný recept, musíte sa dostať von sami. Stačí vyraziť dvere cely znamením Aard a oproti cele je truhlica, v ktorej sú vaše zbrane. Pri nej je aj v stojane Prvotriedny krátky meč.
V truhlici pri Vencelovom stole nájdete tiež Recept: Puštík (pre tých, čo bojujú a nedostali odmenu) a v skrinke by mala byť kniha, inak sú tu len rôzne drobnosti. Odísť z jaskyne môžete pešo von a do dediny, alebo loďkou, ktorou sa prepravíte do prístavu v meste.


9. V pazúroch šialenstva

V meste na vývesnej tabuli pri krčme je oznam od Cedrika s tým, že hľadá dobrodruha. Zájdite za Cedrikom, ktorý sa pohybuje na hranici dediny a lesa. Povie vám, že v lese sú ruiny, v ktorých kedysi stál ústav pre pomätených. Ústav za vojny s Nilfgaardom vyhorel a blázni zhoreli vo svojich celách. Odvtedy tam straší. Dvaja ľudia sa vydali tie ruiny preskúmať a viac sa nevrátili, tak navrhuje, aby ste sa po nich obzreli. Odmenu neponúka, tú predpokladá, že dostanete od zachránených.
Choďte do lesa na sever od brány zo štvrte neľudí. Tam narazíte na Ruperta Brandhubera (ak ste neboli za Cedrikom, tak dostanete túto úlohu rovno od neho). Jeho priateľ Grindey sa stratil v ruinách. Vtedy začujete hluk a štekot psa.
Vyrazte k ruinám. Hneď pred nimi vás napadne skupina nekkerov. Prejdite ruinami k štekotu psa a cestou si dajte pozor na nastražené pasce. Keď tam dorazíte, nekkeri už psa zabili, tak to s nimi skoncujte. Štekot vás doviedol k vstupu do ústavu.

Vojdite do ruín a uvidíte ducha Nilfgarďana. Choďte za ním. Na mnohých miestach horí, tak sa ohňu vyhýbajte, prejdite na koniec chodby a skočte oknom do miestnosti pod vami. Tam si z truhlice vezmite dokumenty (Lekárske Záznamy III, Záznamy zo špitálu). Objavia sa dva prízraky, tak ich zničte a nezabudnite si z nich vziať esenciu smrti (prísada pre výrobu a iné úlohy).

Potom sa uvoľní chodba, tak ňou prejdite, za rohom sa znova objaví duch. Nasledujte ho pomedzi horiace trosky, zbehnite schodmi a skočte do miestnosti pod vami. Tam zabite ďalšie dva prízraky a okrem iných vecí si z truhlice vezmite dokument (Lekárske Záznamy I) a meč Pevný Palaš (15-21).

Po boji sa uvoľní ďalšia chodba. V nej hneď za rohom môžete rozbiť Aardom stenu, za ktorou je pár vecí. Na konci chodby sa zas objaví duch, tak ho nasledujte ďalej. V ďalšej chodbe nájdete Gridleyho, no je úplne roztrasený, takže sa s ním nedá rozumne zhovárať.
Treba pre neho nájsť nejaký utišujúci prostriedok. Na konci chodby, tesne pred plameňmi zahnite doprava a tam v malej miestnosti zabite dva prízraky. Tu je boj s nimi ťažší, lebo je málo miesta na manévrovanie. Po boji si z truhlice vezmite dokumenty (Lekárske Záznamy II, Lekárske Záznamy o pacientovi č.15) a zo stolíka si vezmite liek pre Gridleyho.

Vráťte sa za Gridleym a dajte mu sedatíva. Porozpráva vám, čo sa tu kedysi stalo. S Rupertom slúžili v armáde Aedrie. Obsadili toto miesto, kde ich vľúdne prijali. Od niflgardského vojaka zistili, že tu jeho jednotka ukryla poklad. Mučili ho a napokon z neho dostali polohu pokladu. Keď ju získali, tak oslavovali a začali si doberať bláznov, zabili kňaza, ktorý sa proti tomu postavil a keď blázni uvideli vraždu, prepuklo úplne šialenstvo a vtedy vypukol požiar, ktorý to tu zničil. Prežila len jedna žena, ktorú vzali zo sebou, aby si s ňou užili. V noci podrezala ich veliteľa a ušla. Teraz ju tu chceli znova nájsť.

Po rozhovore uvidíte naposledy ducha zabočiť na konci chodby. Choďte za ním a tam si s vami pohovorí. Chce pomstu na tých, ktorí mu ublížili a ktorí spustošili toto miesto. Chce ich oči a srdcia. V truhlici v miestnosti je posledný dokument (Lekárske Záznamy IV).
Vráťte sa za Gridleym, oslovte ho a automaticky sa vrátite hore za Rupertom.
Teraz sa rozhodnite, čo s nimi spravíte.

- Môžete im povedať, že ste ducha zničili a že im musíte niečo ukázať. Automaticky sa presuniete dolu a odovzdáte ich duchovi, ktorý ich zabije a sníme kliatbu z ruiny. Môžete prezrieť ich telá, kde nájdete len okolo 100 zlatých a Nákres: Pevný Zaklínačský Meč (ktorý môžete nájsť aj pri úlohe „Nemravný návrh“). Keď duch zmizne, preborí sa nad vami podlaha a rebríkom môžete nahor.
- Môžete im povedať pravdu, že duch chce ich smrť. Napadne vás oklamať ho očami a srdciami nekkerov, oni navrhnú prasačie vnútornosti. Z nekkerov získate súčasti z ich tiel, nekkerov je v lese dosť. Ak chcete prasačie, tie môžete kúpiť u mäsiara. Amadeus Miller má dom pri vstupe od prístavu (za domom má rozporcované prasa). Vráťte sa za duchom. V prvej hale sa preborí podlaha, takže môžete priamo dolu a odtiaľ rebríkom zas nahor. Dajte duchovi oči a srdcia a on sníme kliatbu. Potom ale zistí, že ste ho podviedli, tak vás napadne a musíte ho zničiť v boji.

Ak ste ducha zničili, tak sa vráťte hore za Rupertom a Gridleym.
Môžete ich poslať preč a úloha je tým splnená. Nič viac nezískate.
Druhá možnosť je rozhodnúť sa ich potrestať za to, čo spravili a odviesť ich k Loredovi. Stráž nemá veľmi záujem trestať vinníkov, no objaví sa Marietta Loredová, ktorá bola zrejme tou znásilnenou, ktorá im vyfúkla poklad, zabila veliteľa a ušla. Tá prikáže strážam, aby ich vzali dnu. Tým je tiež úloha splnená a získate ďalších 100 skúseností.

Po sňatí kliatby prestalo v ruinách horieť. V hornej časti, v bočnej cele je telo vojaka, u ktorého je Prvotriedny Dlhý Meč.
Prečítajte si potom všetky záznamy, ktoré ste našli v ruinách a pohovorte si o nich s Vernonom Roche po nájdení Pamätnej ruže, prispejú k vašim Vracajúcim sa Spomienkam.10. Zmluva na Nekkerov

Na vývesnej tabuli pri krčme nájdete oznam so žiadosťou o vyhubenie nekkerov v okolí mesta. Najprv musíte o nekkeroch niečo zistiť, aby ste vedeli, ako lepšie s nimi bojovať. Keď ich zabijete okolo desať, tak o nich zistíte celkom dosť. Druhá možnosť je prečítať si knihu „Nekkeri v hmle“, má ju na predaj aj Einar Gausel. Tiež ste knihu mohli nájsť pri úlohe „Krv jeho krvi“.
Tak, či tak, zistíte, že nekkeri sa presúvajú sieťou podzemných tunelov a ak by ste ich zavalili, tak by to mnoho z nich pochovalo pod zemou a oslabili by ste ich pohyb. Na ich zničenie potrebujete petardu Úľ. Tie predáva Cedrik, no jedna stojí 100 zlatých, tak si radšej za 65 od neho kúpte recept a vyrobte ich sami (rebis a caelum).
Na mape choďte k stromu (stromov je tam habadej, podľa stromov na mape, ktorých je pár), ktorý je medzi dedinou a močariskom (za ktorým je jazierko s vodopádom). Okolo stromu sú dve hniezda. Choďte na juhozápad k druhému stromu a pri mieste, kde sa stretávajú dve cesty, je tretie hniezdo. Štvrté je pri strome na východnej strane močariska, poniže jazierka.
Keď zničíte všetky štyri hniezda, choďte za Ludvíkom Meserem v meste a dostanete odmenu 150 zlatých, čím je úloha splnená.


11. Zmluva na Endriagy

Na vývesnej tabuli pri krčme nájdete oznam so žiadosťou o vyhubenie Endriág v okolí mesta. Najprv musíte o endriagách niečo zistiť, aby ste vedeli, ako lepšie s nimi bojovať. Keď ich zabijete okolo desať, tak o nich zistíte celkom dosť. Druhá možnosť je prečítať si knihu „Tri roky medzi endriagami“, má ju na predaj aj Einar Gausel.
Prečítaním knihy sa naučíte aj nákres Vylepšenie z kože Endriagy.
Tak, či tak, zistíte, že tvoria kokóny a keby ste ich zničili, tak by ste pravdepodobne prilákali kráľovné, ktorých smrť by predstavovala zánik roja.
Kokóny sú na západnej aj na východnej strane močariska, pri stromoch zobrazených na mape. V každej oblasti sú tri. Zničte ich a po zničení sa objaví Endriačia kráľovná. Zabite takto dve kráľovné a problém je vyriešený. Choďte potom za Ludvíkom Meserem v meste a dostanete odmenu 200 zlatých a Nákres: Prvotriedny Zaklínačský Meč.


12. Malena

V zadnej časti dediny skupina vojakov obkľúčila elfku a tvrdia, že je špiónkou Scoia´tael. Dvoch vojakov videli naposledy v jej spoločnosti a potom zmizli. Ona tvrdí, že sa s nimi len zhovárala, než šli do jaskyne. Povedzte, že to preveríte, keďže oni sa do jaskyne boja. Súhlasia a vyrazia aj s Malenou pred jaskyňu. Tá je neďaleko prístavu. Choďte tam a vojdite do jaskyne.
Pri vstupe si na zemi všimnite stopy krvi. Pozoskakujte hlbšie do jaskyne, prebojujte sa cez skupinu nekkerov. Je ich pomerne dosť, preto nie je vhodné brať si túto úlohu medzi prvými, než sa oťukáte. Vo vreciach popri stenách môžete nájsť dosť železnej rudy a aj nejakú striebornú. Tu pri prvých nekkeroch je aj telo. Po boji vylezte naľavo hore na plošinu a po nej prejdite na koniec cez pár ďalších nekkerov. Na konci nájdete mŕtve telá dvoch vojakov. Prezrite ich a zistíte, že ich zabili šípy Socia´tael.
Vráťte sa naspäť von z jaskyne a vojaci chcú hneď vedieť, čo sa stalo.

- Môžete povedať pravdu, že ich zabili elfovia. Malena tvrdí, že s tým nemá nič spoločné a aby to dokázala, chce vám niečo ukázať, čo musíte vidieť na vlastné oči. Ak jej neveríte, úloha rovno končí, dostanete od vojakov 100 zlatých a odvedú ju. Ak sa chcete vidieť, čo vám chce ukázať, tak ju nasledujte ju aj s vojakmi a prepadne vás skupina elfov. Pobite ich, oslovte vojakov a dostanete 100 zlatých ako odmenu za pomoc; odvedú Malenu a úloha je splnená.

- Môžete povedať, že vojakov zabili príšery v jaskyni. Stráže vám uveria, odídu a Malenu nechajú tak. Tá vám poďakuje a navrhne poďakovanie v lese pri vodopáde. Zájdite teda k vodopádu na juhu lesa. Tam nájdete Malenu, no keď ju oslovíte, nastražila na vás pascu, pretože toho viete príliš a napadne vás päť elfov.
Pobite ich, no počas boja Malena zatiaľ ušla a treba ju nájsť. Je pri ruinách starého blázinca (kde ste plnili úlohu „V pazúroch šialenstva“). Od vodopádu vám stačí ísť na západ a stále sa držať ľavej skalnej steny a čoskoro sa tam dostanete.
Tam sa rozhodnite, čo s ňou. Môžete ju zabiť, čo si rozhodne zaslúži. Môžete ju pustiť. Môžete ju odviesť k Loredovi, aby ju zatkli, vypočuli, mučili a zabili. Každá z týchto troch možností úlohu ukončí a prinesie 125 skúseností.


13. Srdce Melitele

Túto úlohu môžete prijať jedine, ak ste v prológu získali amulet od nováčika v rovnomennej úlohe „Srdce Melitele“. V dedine pri meste žije Anežka. Miestna bylinkárka, no ako neskôr zistíte, je to Kňažka Vejopata. Spýtajte sa jej na váš amulet a povie, že ho od vás kúpi ako starožitnosť a môžete zaň dostať 200 zlatých. Ak jej ho predáte, úloha je splnená.

Radšej sa jej spýtajte, prečo má pre ňu takú cenu a potom ju presvedčte, aby vám o ňom povedala viac. Verí, že ten amulet je Srdce Melitele, mocný artefakt, ktorý však bol prekliaty. Pozná ale rituál, ktorý by z neho kliatbu sňal, no na rituál potrebujete špeciálne ingrediencie.

Esencia smrti: Tú získate zo zabitých prízrakov, na ktorých tu narazíte pri úlohe „V pazúroch šialenstva“.
Zárodok Endriagy: Získate ich najmä z kokónov, ktoré budete ničiť pri úlohe „Zmluva na Endriagy“.
Oči krabopavúka: Tie získate zo zabitého krabopavúka, na ktorého narazíte pri úlohe „Vrahovia kráľov (2/2)“.
Trolí jazyk: Trolí jazyk získate pri úlohe „Problém s trolom“. Buď získate hlavu mŕtvej trolky od Zegotu, čím automaticky z nej vyrežete jazyk a ak sa vám nepodarí získať jej hlavu, musíte zabiť trola pod mostom. Môžete ho zabiť pri spomínanej úlohe, alebo aj po jej splnení, ak mu pomôžete, hoci je to dosť nečestné.

Keď máte všetky prísady, zaneste ich Anežke a tá vám povie, že sa stretnete o polnoci pri Vejopatovej soche. Tá je neďaleko od dediny, tak si len počkajte do nejakej jedenástej v noci (môžete meditovať) a vyrazte tam. Pri soche oslovte Anežku a tá začne rituál.

Objaví sa trojica prízrakov a vy ju musíte chrániť, než rituál dokončí. Skôr musíte teda chrániť seba, pretože pôjdu po vás, nie po nej, ale snažte sa držať boj ďalej od nej, pretože ak sa presuniete s prízrakmi blízko nej, tak sa vydesí a môže sa zaseknúť a nepokračovať v rituáli. Prízraky sú tri a zakaždým, keď jedného zabijete, objaví sa ďalší, aby boli stále trojicou. Vhodného je jedného ovládnuť cez Axiu, aby ste znížili počet súperov. Bojujte až kým nedokončí rituál a potom prízraky zmiznú. Z tých, čo ste zabili, môžete získať esenciu smrti.
Potom oslovte Anežku a dostanete talizman Srdce Melitele, ktorý zvyšuje o jeden bod regeneráciu života. Úloha je tým splnená.


14. Tajomná Rieka

Keď budete pri úlohe „Kajran“ preskúmavať plytčinu pod mostom, kde je Kajranov brloh, tak tam narazíte aj na zničenú loď. Prezrite si ju a naľavo pri kostre nájdete kľúč kapitána lode Petra Sillia a napravo nájdete truhlicu, ktorú kľúčom otvoríte. Vnútri je Kapitánovo hlásenie a Kapitánov denník. Keď si listiny prezriete, uvidíte, že kapitán ich chcel poslať kancelárovi Oxenfurtskej univerzity cez kráľovskú poštu. Rozhodnete sa pomôcť dokončiť, čo kapitán zamýšľal.

V meste je schránka kráľovskej pošty v dome Ludvíka Mesera. Vhoďte list dnu, to ide ľahko. Tiež si pozrite jej obsah a kvôli tomu oslovte Ludvíka a použite na neho znamenie Axia a dostanete kľúč. Vnútri je len hlásenie odmietajúce obvinenia z predaja fisstechu v meste.

Druhá schránka je v dome Loreda. K nej sa dostanete jedine pri úlohe „Nemravný návrh“, kedy tam musíte ísť v každom prípade. Druhá možnosť je, ak sa na konci kapitoly rozhodnete spojiť s Vernonom, vtedy sa tam vrátite pri úlohe „Nech zhynie zradca“ a jedine pri tejto úlohe tiež môžete nazrieť do jeho schránky a získať tak Loredov list, dokazujúci Loredove spojenie s Detmoldom a Kaedwenom.

V tejto kapitola sa viac nedá spraviť. Len vhoďte list do jednej zo schránok a po skončení kapitoly bude úloha splnená.


Zbrane a brnenia

Oceľové mečeZranenieRunyBonus
Hrdzavý oceľový meč
Bežná zbraň, ktorú nájdete v stojanoch na zbrane v prológu aj vo Flotsame.
6 – 10 0 -
Meč
Patrí medzi doplnkové zbrane, nie medzi oceľové meče. V stojane pri východe z Kobiek hradu La Valette.
9 – 13 0 -
Meč Bastard
Tento meč patrí medzi doplnkové zbrane, nie medzi oceľové meče. Nájdete ho ako náhodnú korisť v stojanoch.
9 – 14 0 -
Krátky meč
Bežná zbraň, používajú ju napríklad stráže, s ktorými budete bojovať na konci kapitoly.
8 – 10 0 -
Pevný krátky meč
Nákres predáva kováč Bertold. Výroba: 14x železná ruda, 2x kus dreva.
12 – 15 0 Zníženie poškodenia pri krytí +4
Prvotriedny krátky meč
Môžete ho nájsť v stojane, v jaskyni darebákov pri úlohe „Vôňa kadidla“.
11 – 14 1 Krvácanie +10-15%
Dlhý meč
Základná výbava, dá sa kúpiť u kováča Bertolda.
8 – 11 0 Zníženie poškodenia pri krytí +3
Krvácanie +7-10%
Dlhý meč
Tento meč patrí medzi doplnkové zbrane, nie medzi oceľové meče. Nájdete ho ako náhodnú korisť v stojanoch.
10 – 13 0 Krvácanie +14-20%
Pevný dlhý meč
Môžete ho získať od Dymitra pri úlohe „Problém s trolom“.
14 – 18 1 Zníženie poškodenia pri krytí +10
Prvotriedny dlhý meč
V ruinách starého blázinca, v hornej miestnosti, po sňatí kliatby pri úlohe „V pazúroch šialenstva“.
14 – 20 2 Zníženie poškodenia pri krytí +10
Regenerácia výdrže pri boji +5%
Palaš
V koryte rieky, severne od mostu, pod ktorým žije trol, na konci je zabodnutý v strome.
11 – 17 0 Krvácanie +15-80%
Jed +5-8%
Pevný Palaš
V ruinách blázinca pri úlohe „V pazúroch šialenstva“ a v jaskyni krabopavúka pri úlohe „Vrahovia kráľov (2/2)“. Nákres predáva kováč Bertold. Výroba: 18x Železná ruda, 4x Kus dreva.
14 – 20 1 Krvácanie +12-50%
Jed +11-50%
Prvotriedny Palaš
V chate banditov na juhovýchodnej strane močiara. Kľúč získate pri „Problém s Trolom“, ak sa rozhodnete trolovi pomôcť.
15 – 22 2 Krvácanie +15-70%
Jed +15-70%
Meč z Modrých Hôr
Bežne ho nájdete u zabitých elfov z jednotiek Scoia´tael.
8 – 10 1 Krvácanie +5-10%
Meč z Kreydenu
Vyhráte ho, ak pri vedľajšej úlohe „Opica“ porazíte Trinásťtoráka a Fenna v pretláčaní.
10 – 13 1 Krvácanie +4-10%
Temerský Meč
Je za rozbiteľnou stenou v podzemí pri úlohe „Do chrámu“ v Prológu. Meč, ako aj nákres, má na predaj kováč Bertold. Výroba: 8x Železná ruda, 4x Kus dreva.
11 – 14 0 Zníženie poškodenia pri krytí +5
Caingornský meč
Nákres predáva kováč Bertold. Výroba: 8x Železná ruda, 1x Kus dreva.
13 – 17 1 -
Meč Zvláštnych Jednotiek
Môžete ho nájsť pri telách mŕtvych po boji pri úlohe „Vrahovia kráľov (2/2)“.
15 – 22 0 Krvácanie +10-20%
Zubaté ostrie
Nákres predáva kováč Bertold. Výroba: 16x Železná ruda, 1x Kus dreva, 15x Zuby Endriagy.
19 – 24 2 Krvácanie +20-25%
Jed +15-20%

Strieborné mečeZranenieRunyBonus
Postriebrený meč
Predáva ho kováč Bertold.
8 – 16 0 Krvácanie +4%
Zaklínačský strieborný meč
Nákres nájdete v truhlici pri lodi, z ktorej vystúpite na breh.
Výroba: 1x Diamantový prach; 1x Kus dreva; 1x Železná ruda; 2x Strieborná ruda.
10 – 17 0 Krvácanie +5%
Pevný zaklínačský strieborný meč
Nákres môžete nájsť v truhlici za Loredovým domom pri úlohe „Nemravný návrh“.
Výroba: 1x Diamantový prach; 1x Kus dreva; 2x Železná ruda; 2x Strieborná ruda.
12 – 18 0 Krvácanie +5-7%
Prvotriedny zaklínačský strieborný meč
Nákres dostanete ako odmenu za splnenie úlohy „Zmluva na Endriagy“.
Výroba: 1x Diamantový prach; 1x Kus dreva; 4x Železná ruda; 4x Strieborná ruda.
18 – 26 1 Krvácanie +10-15%
Nárast adrenalínu pri zásahu +1
Meč z Kaer Morhenu
Poniže krabopavúkovej jaskyne, kam sa dostanete pri úlohe „Vrahovia kráľov (2/2)“.
16 – 25 1 Krvácanie +5-10%

BrneniaZbroj
Astrogarova zbroj
Účinky: Zdravie +30; Zníženie poškodenia mágiou +2%; Odolnosť voči krvácaniu +10-15%; Odolnosť voči jedu +10-15%
Miesta pre vylepšenia: 1
Nájdete ju v skladovacom priestore za Loredovým domom pri úlohe „Nemravný návrh“.
+7
Zbroj z Kajranej Kože
Účinky: Zdravie +30; Zníženie poškodenia mágiou +5%; Odolnosť voči krvácaniu +30%; Odolnosť voči popáleniu +30%
Miesta pre vylepšenia: 3
Nákres dostanete za odmenu pri úlohe: „Kajran: Otázka Ceny“.
Výroba: 14x Pevná látka, 6x Tvrdená koža, 1x Kajrania koža, 8x Dratva
+9
Lovecká Zbroj
Účinky: Zníženie poškodenia mágiou +3%; Odolnosť voči krvácaniu +30%; Odolnosť voči jedu +30%; Odolnosť voči popáleniu +30%.
Miesta pre vylepšenia: 3
Nákres môžete dostať pri úlohe „Problém s Trolom“.
Výroba: 14x Látka, 16x Koža, 6x Dratva
+10
Elfská Zbroj
Účinky: Odolnosť voči krvácaniu +20-30%; Odolnosť voči jedu +20-30%; Maximálna nosnosť +15
Miesta pre vylepšenia: 1
Môžete ju vziať z tela Cedrika pri konci kapitoly v bode vyberania strán.
+8
Shiadhalova Zbroj
Účinky: Odolnosť voči krvácaniu +10-15%; Odolnosť voči jedu +10-15%; Bonus k zraneniam Znameniami +4
Miesta pre vylepšenia: 2
Môžete ju vziať z tela Loreda, keď ho zabijete pri úlohe „Nech zhynie zradca“, ktorú dostanete, len ak ste sa rozhodli pomáhať Vernonovi Rocheovi.
+8Kapitola 2 (Geralt a Vernon Roche)

- Za západnou bránou z tábora sa dostanete na breh, kde je jaskyňa. Je to systém chodieb, ktoré môžete preskúmať a nájsť v nich rôzne drobnosti a dve brnenia. Kazajka je pri tele mŕtveho vojaka v slepej chodbe. Neďaleko vstupu prejdite kovovými dverami, preskočte trhlinu a dostanete sa k elementálovi, ktorý stráži Zbroj Ban Ardu.
- Východne od Henseltovho tábora, na ceste v kopci, ktorá vedie do údolia s endriagami, povyše skupiny vojakov, stojí čarodej Jadruh a traja žoldnieri. Keď sa k nim priblížite, tak vás napadnú, so to lovci odmien, len nie takí babráci, ako tí vo Flotsame. Tiež majú na vás zatykač.
- V tábore predáva alchymistické potreby majster Myron, Lasota zas zbrane a brnenia a Isidor Kay pasce. Pri bordeli predávaj jedlo Raymond Gessler a Sambor zase knihy.


1. Vojnová predohra: Kaedwen

Nachádzate sa v Hornom Aedirne v Pontarskom údolí ako Henselt, kráľ Kaedwenu, ktorého sprevádzajú čarodejovia Detmold a Sheala de Tancarville. Henselt využiť smrť kráľa Demawenda, ktorého zabil kráľovrah a chce obsadiť Dolnú Marku. Cestu im skrížili Stennis, Demawendov syn a Saskia drakobijkyňa, vodkyňa povstania neľudí. Zájdite k šľachte a začnete rokovať. Je jedno, čo poviete šľachticom, potom budete hovoriť so Stennisom a Saskiou a napokon vás Saskia vyzve na súboj. Môžete prijať a bojovať v dueli len s ňou, alebo odmietnuť a pustia sa do seba obe skupiny.
Keď odoberiete život Saskii, sekne vás a Henselt v zúrivosti zabije kňaza a začne sa objavovať temno.

Vtedy ste opäť Geralt, ktorý prichádza s Vernonom Rocheom k Henseltovmu táboru. Po scénke dorazíte k Henseltovi a ostatným. Stennis odviedol ranenú Saskiu preč a vás napádajú duchovia vojakov. Likvidujte ich, nie sú príliš silní. Potom sa objavia dvaja Draugirovia, čo sú silné, obrnené potvorky. Keď jedného zabijete, môžete pozbierať esenciu smrti z prízrakov, kým Vernon zamestnáva druhého a potom mu ho pomôžte zložiť.
Henseltovi čarodejovia sa konečne vzchopia a vytvoria magickú bariéru, ktorá vás chráni. Držte sa v nej a nevychádzajte, pretože okolo je v temnote mnoho prízrakov. Postupujte s nimi a likvidujte duchov, ktorí preniknú cez bariéru.

Trikrát cestou sa vynoria prízraky, ktoré zamerajú svoju moc na Detmolda, kvôli čomu budete musieť zastaviť a objavia sa aj duchovia, čo prenikli bariérou. Môžete s nimi bojovať, ale hlavne zničte prízraky, čím Detmolda oslobodíte a môžete pokračovať.
Pri prvom zastavení narazíte tiež na telo Stennisa, ktorý útek so Saskiou neprežil. Môžete si z jeho ostatkov vziať Stennisov meč.

Napokon sa dostanete do kráľovho tábora. Kráľ poverí desiatnika Zywika, aby vás previedol táborom a potom sa máte hlásiť u neho. Len nasledujte desiatnika, ktorý vám ukáže zbrojára, jedáleň s vývesnou tabuľou na kontrakty, elfského väzňa a arénu. Napokon vás odvedie k bráne, pri ktorej sa rozlúči. Za bránou len dobehnite do kráľovho stanu.

Pred stanom stojí Shilard Fitz-Oesterlen, veľvyslanec Niflgardu, ktorého ste predtým stretli u Foltesta. Môžete si pohovoriť. Môžete ho tiež presvedčiť (Axia na neho nezaberá), aby vám povedal niečo o svojich cieľoch a zistíte, že cisár sa zaujíma priamo o vás, no Shilard nevie prečo.

Potom si už vnútri pohovorte s kráľom. Chce od vás, aby ste ho zbavili kliatby, ktorá postihla bojisko. Môžete z neho vytiahnuť o kliatbe viac. Povie vám, že pre neho pracovala čarodejka Sabrina Glewissig. Pri jednom bojovom stretnutí sa sama chopila iniciatívy a zoslala na vojsko ohnivé gule. Zabila nepriateľov, ale aj Henseltovych vojakov a on ju dal zato upáliť. Na hranici ho prekliala a teraz zrejme kliatbu spustilo jeho zabitie Krevinovho kňaza.


2. Konšpiračná teória (1/3)

Keď vyjdete z kráľovho stanu, zavolá na vás Detmold. Choďte sa s ním pozhovárať. Je prekvapivo ústretový a pohovoríte si o kliatbe, ktorú máte pre kráľa zrušiť. Povie vám viac o samotnom zoslaní kliatby Sabrinou Glewissig. Uvedomíte si, že pre zrušenie kliatby budete potrebovať symboly smrti, nenávisti, odvahy a viery, ktoré budú napojené na tých, čo zomreli na bojisku. Tiež sa spýtajte na hranaté mince, ktoré spomínal Henselt a dozviete sa o tajnom vojenskom spolku, ktorého členovia sa takou mincou spoznávajú, no Detmold o nich viac nevie.

Získavate úlohy: „Večný boj“, v rámci ktorej máte nájsť jednotlivé artefakty – symboly, ktoré by pomohli zrušiť prekliatu hmlu nad bojiskom. V tejto úlohe budete pokračovať až o dosť neskôr, respektíve budete je napĺňať priebežne, pretože než sa v nej budete môcť pohnúť, musíte najprv nájsť všetky artefakty.
Krvavá kliatba“, v rámci ktorej chcete sňať z Henselta kliatbu a preto potrebujete vedieť čo najviac o tom, ako vznikla. Preto chcete na začiatok preskúmať miesto Sabrininej popravy, aby ste sa dozvedeli viac o tom, ako jej poprava prebehla.
Symbol Odvahy“, v rámci ktorého treba zistiť od vojakov, čo by mohlo predstavovať tento symbol. O tom vám povie Jasnovidec, alebo Zywik, no nechajte si to ako súčasť Konšpiračnej teórie.
A pokračovanie tejto úlohy „Konšpiračná teória“, v rámci ktorej máte vypátrať spiklencov, ktorí môžu mať niečo spoločné s kliatbou. Aby ste sa dozvedeli viac o minciach, musíte splniť úlohu „In Cervisia Veritas“, alebo „Mäsiar z Cindarisu“. Môžete splniť samozrejme obe.


3. In Cervisia Veritas

Úlohu môžete prijať po rozhovore s Detmoldom ohľadne „Konšpiračnej teórie“.
Keď pôjdete od Detmolda, tak poniže brány z horného tábora je opilec. Moce sa a vykrikuje meno Odrin. Spýtajte sa ho na Odrina, je to chlastací parťák z ich opileckej kompánie a stratil sa, takže ho chcú nájsť. V tábore sú ešte dvaja ďalší opilci, tiež sa mocú a vykrikujú na Odrina. Druhý je poniže prvého, neďaleko južnej brány a tretí je pred radom stanov smerom k západnej bráne.

Nevedia, kde je, ale chcú ho nájsť. Vyjdite von západnou bránou, zbehnite dolu na breh a tam nájdete Odrina spitého pod obraz. Zdvihnite ho a odveďte ho k bráne. Pri bráne vás stráž nechce vpustiť s opilcom. Môžete stráž podplatiť, alebo im povedzte, že je to väzeň, ktorého chcete vypočuť. Ak im poviete, že je to dôležitý svedok, tak to naštve Odrina, odmietne s vami ísť do tábora a úloha bude nesplnená.

Keď vojdete za hradbu, tak sa Odrin zase zloží. Zdvihnite ho a ťahajte ho táborom. Zastavte sa pri všetkých troch jeho opileckých kamošoch a tí vás začnú nasledovať. Pri treťom sa zas vám vytrhne, takže ho zas zdvihnete a odtiahnite ho do jedálne, kam vás budú všetci traja jeho priatelia nasledovať.
Pri rozhovore povedzte, že sa Henelta každý bojí a napokon, že chcete vedieť, čo sú zač vaši spoločníci, s ktorými pijete. Nehovorte, že im chcete pomôcť. Vojaci sú na Henselta naštvaní, kedysi sa o nich staral, no teraz spyšnel a kašle na nich. Odrin vám povie o tajnom spolku, do ktorého ho chceli nalákať, no nemal záujem. Povie vám ako ich kontaktovať a dá vám aj hranatú mincu. S ňou máte zaplatiť Vendy Píšťalke v bordeli.


4. Mäsiar z Cindarisu

Úlohu môžete prijať po rozhovore s Detmoldom ohľadne „Konšpiračnej teórie“.
Choďte k jedálni a pred stanom uvidíte, ako sa háda Manfred so svojim synom Svenom. Manfreda nájdete potom vnútri v jedálni, tak si pohovorte. V tábore sa usporadúvajú zápasy a keď sa bojuje s Letandom Avetem, nik sa nehlási, pretože je to surovec zvaný „Mäsiar z Cindarisu“, takže sa žrebuje, žreb padol na Svena a ten nechce odstúpiť kvôli cti a Manfred sa bojí, že v zápase jeho syna Letand zabije. Ponúknite mu pomoc.

Vonku pred jedálňou trénuje Sven, tak ho oslovte a ponúknite mu pomoc. Odmieta, aby ste ho v zápase nahradili, tak navrhnete dvojitý zápas. To prijme, ak s tým bude súhlasiť Letand. Povyše neho je stan, v ktorom je Letand, tak tam skočte a vyzvite Letanda na dvojitý zápas. K Letandovi sa pridá Edwin „Venček“ Leistham a tak súhlasí so zápasom dvaja na dvoch.

Choďte za Svenom, povedzte mu, že ste to dohodli a že ste pripravený. Rovno sa presuniete do arény, kde začína boj. Zabite Letanda aj Edwina. Po zabití Letanda, čo najskôr pomôžte Svenovi, inak ho Edwin môže zabiť.
Po boji vyjdite z arény a Manfred vám za záchranu syna (alebo za to, že ste sa o to aspoň pokúsili, ak Sven zomrie) povie, čo vie o tajnom spolku, ktorý vznikol po rozdelení Aedirnu medzi Kaedwen a Niflgard z dôstojníkov, ktorí túžili po zničení Nilfgardu. Podľa mincí sa spoznávajú. Jednu má aj on a daruje vám ju. S ňou máte zaplatiť Vendy Píšťalke v bordeli.
Po tejto úlohe vás osloví Proximo. Kráľovi sa vraj zápas zapáčil a tak sa rozhodol usporiadať turnaj. Môžete sa do neho zapojiť vo vedľajšej úlohe „Ave Henselt!“.


5. Krvavá kliatba (1/3)
5.1. Stratené ovečky (vedľajšia úloha)


Po rozhovore s Detmoldom ste aktivovali túto úlohu, v rámci ktorej máte sňať z kráľa Henselta kliatbu. Najprv ale potrebujete informácie, tak ste sa rozhodli preskúmať miesto popravy Sabriny Glewissig.

Keď prvýkrát vyjdete z brány na juh pod tábor, tak vás zastaví desiatnik Zywik s tým, že dvaja z jeho vojakov sa niekam zatúlali a poprosí vás, aby ste ich poslali naspäť, ak na nich narazíte. Toto je samostatná vedľajšia úloha „Stratené ovečky“. Môžete ju plniť samostatne, alebo ju nemusíte plniť vôbec. No pri plnení „Krvavej kliatby“ ju môžete splniť zároveň bez problémov.

Choďte na západ popod hradby, na konci do rieky pod stanmi a tam prejdite po brehu úzkym prechodom medzi skalami a dostanete sa k miestu popravy. Tu postávajú dvaja vojaci, ktorých hľadá Zywik. Povedia vám, že sa boja vrátiť kvôli utopencom. V kruhu sú v bezpečí, ale v okolí už nie.
Prezrite si sviečky pred oltárom a potom si môžete voliť možnosti toho, čo chcete preskúmať. Samozrejme si prezrite všetko, podstavec, okolie (môžete vziať list – len prosba o ochranu, hranatú mincu – čo odkazuje na spojenie so spiklencami a môžete preskúmať sviečky), načúvať okoliu (stretávajú sa tu prúdy moci), preskúmať pôdu (ľudské a zvieracie stopy, boli tu nejakí kaedwenskí vojaci) a napokon preskúmajte kolo, ku ktorému bola čarodejka pripútaná. Zamerajte sa na čerstvé stopy a všimnete si vytiahnuté klince, tak si jeden vezmite.

Potom si pohovorte s vojakmi, zistite, prečo sem prišli. Je to tu pútnické miesto a doviedol ich sem nejaký Jasnovidec, ktorý verí v posvätnosť tohto miesta. Spýtajte sa, či videli popravu. Boli tu pred troma rokmi, keď k nej došlo a teraz im vadia tí, čo sem chodia pozerať sa na toto miesto pre zábavu, alebo krádeže relikvií. Vtedy od vás chcú klinec, ktorý ste si vzali. Nemusíte im ho dávať.
Z prehliadky miesta a z rozhovoru ste zistili dve hlavné vodítka. Treba preveriť Sabrininych uctievačov cez spomínaného Jasnovidca a tiež treba preveriť predavača relikvií.

Po rozhovore vás požiadajú, aby ste ich odtiaľto odviedli. Súhlaste a vydajte sa naspäť. Pri vode vás napadne šesť utopencov. Pobite ich a doveďte vojakov ďalej pod prvé stany, kde sa vám poďakujú a už ďalej pôjdu sami. V tábore potom nájdite Zywika a povedzte mu, že ste našli jeho mužov. Dostanete odmenu 110 zlatých a úloha „Stratené ovečky“ je splnená.

Povyše jedálne sa zhovárajú traja vojaci. Jeden si kúpil od obchodníka s relikviami klinec, ktorý by ho mal chrániť pred šípmi. Ak ste si nechali klinec, ktorý ste našli na popravisku, tak ho môžete porovnať s tým vojakovým a povedať mu, že kúpil falošný, váš je hrdzavý, jeho je nový.


6. Cesta za Jasnovidcom

Pri pátraní po „Krvavej kliatbe“ ste sa dopočuli o Jasnovidcovi, ktorý uctieva upálenú Sabrinu Glewissig. Choďte na severovýchod od tábora, je tam v kopci cesta, na ktorej narazíte na skupinu vojakov, ktorých prepadli ohnilci. Pobite potvory a ak niekto z vojakov prežil, tak vám poďakuje. Vydali sa za jasnovidcom, ale rozhodli sa vrátiť, keďže sú tu potvory a dajú vám list a okolo 50 zlatých, aby ste ich doručili jasnovidcovi za sviečky, ktoré si od neho vzali. Ak vojakov potvory zabijú, tak list a mince nájdete v ich pozostatkoch.

Pokračujte cestou na rázcestie a dajte sa doľava. Tam vás napadne asi šesť harpyí a od domčeka, spoza kruhu sviečok na vás volá jasnovidec, aby ste prišli k nemu, tam budete v bezpečí. Môžete ich pozabíjať, alebo utekať za ním.
Potom ho oslovte a dajte mu peniaze od vojakov, na ktorých ste narazili. Odmieta sa s vami zhovárať, pokiaľ nedostane ďalšie peniaze, ktoré sú mu dlžní. Môžete ho podplatiť, no je to veľa peňazí, tak mu radšej povedzte, že sa chce pridať k jeho verným.
Na to musíte podstúpiť rituálnu skúšku. V jeho dome nájdete „Jasnovidcove zápisky II“ a „Jasnovidcove zápisky III“.

Choďte na rázcestie a dajte sa doprava (teda zo súčasného pohľadu doľava, na východ) a prejdite údolím, kde čakajú Endriagy. Pobite ich a prejdite na koniec, kde je krabopavúk. Zabite ho a v mláke za ním je pri kostre meč Arbiter.
Potom choďte k malému oltáru, ktorý je tu povyše mláky. Večer ho aktivujte a vypite jasnovidcov lektvar, ktorý vám dal. Potom budete mať víziu obrovskej sliepky a napokon sa preberiete na skale nad oltárom. Pri vás sú „Jasnovidcove zápisky I“.

Zoskočte dole, vráťte sa za jasnovidcom a povedzte mu popravde, čo ste videli vo vízii. Zistí akurát, že má pokazené byliny, no akceptuje vás a môžete sa ho teraz popýtať, na čo chcete. Spýtajte sa samozrejme na Sabrinu a dozviete sa o Yahonovi, ktorý ju zabil svojou kopijou, aby ju zbavil múk plameňov a že by mal mať tú kópiu obchodník s relikviami v tábore.
Tiež sa ho spýtajte na hmlu duchov v údolí a na relikvie, ktoré by mohli pomôcť. Spomenie si na rytiera Seltkirka z Gulety, Demawendovho šampióna, ktorý statočne bojoval. Jeho zbroj by mohla byť Symbolom Odvahy.


7. Konšpiračná teória (2/3)
8. Symbol Odvahy


Pri úlohách „Mäsiar z Cindarisu“ a „In Cervisia Veritas“ ste získali hranaté mince so znakom šupiny a zistili, ako kontaktovať spiklencov. Vyraziť ste za nimi mohli aj skôr, ale z príbehového hľadiska sa viac o Selkirkovej zbroji, ktorá predstavuje Symbol Odvahy, dozviete od Jasnovidca. Tiež vám o nej povie Zywik, ale ten pridá aj dosť informácií o iných artefaktoch.
Choďte do bordelu pod táborom, oslovte bordelmamu a ukážte jej hranatú mincu. Potom si z dievčat objednajte Vendy Píšťalku. Keď zájde do stanu, tam jej povedzte „Chcem, aby si mi úsmevom otvorila brány do raja.“ a otvorí vám vzadu padacie dvere.

Skočte dole a vojdite do miestnosti, kde je Vinson Traut. Po rozhovore vás čaká boj s ním a piatimi jeho vojakmi. Pobite ich a z Trauta si vezmite kľúč od skrýše, prvotriedny temerský meč, pamflet „Prasa Hanselt“ a Seltkirkovu zbroj, čo je Symbol Odvahy a tým splníte rovnomennú úlohu.

Choďte do tábora, tam teraz nájdete Marigolda a vynadajte mu za pamflet, čo ste našli, keďže v ňom otvorene uráža Hanselta. Potom choďte za Detmoldom a povedzte mu, že ste našli Trauta. Dostanete odmenu 300 zlatých, 50 zlatých za každého zabitého spiklenca.
Úloha „Konšpiračná teória“ zatiaľ čaká, pretože nemáte ďalšie stopy a musíte počkať, ako sa situácia vyvinie.


9. Krvavá kliatba (2/3)

Kliatbu z kráľa chcete sňať zopakovaním udalostí, ktoré sa odohrali pri poprave a už viete, že Yahonova kopija, ktorou Yahon zabil Sabrinu, aby ju ušetril bolesti, sa stala artefaktom, ktorý by pri tom pomohol.
Od Jasnovidca ste sa dozvedeli, že obchodník s relikviami v tábore by mal mať Yahonovu kopiju. Pohovorte si s ním a zistíte, že Jasnovidec je práve Yahon. Po vojne veľa pil a tak sa kopija dostala k predavačovi, no ten ju prehral v kockách a má ju Iorweth. Aby vám to povedal, musíte mu buď zaplatiť, použiť Axiu, alebo ho presvedčiť, či zastrašiť, čo pôjde ľahšie, ak máte klinec z popraviska.
Tiež potrebujete vedieť viac o ostatných symboloch, tak oslovte desiatnika Zywika. Mohli ste sa ho na to spýtať už omnoho skôr, no až teraz s tým budete môcť niečo spraviť. Povie vám o veľkej odvahe Seltkirka, vďaka ktorému sa im nedarilo preraziť Aedirnské línie (Symbol Odvahy) a ako Seltkirka zabil Návštevník Vandergrifta.
Zywika a mnohých ďalších vytiahol z plameňov boja kňaz Crest, ktorý mal magický medailón, ktorý ho chránil pred ohňom. Ten má teraz kráľ Henselt. Symbol Viery.
V boji zanikol oddiel Šedá Koruhva, vtedy naposledy niesol do boja Ekhart Henessy ich prápor. Ich koruhva je teraz v katakombách pod Vergenom. Daruje vám svoju čiapku z bobra, ktorú tam máte uložiť k jeho padlým druhom. Koruhva je Symbol Smrti.
Seltkirka zabil Vandergrift mečom Loa´then, čo znamená nenávisť. Nechal si ho vyrobiť od najlepších kováčov a mágov. Údajne má ten meč Saskia. Symbol Nenávisti.
Tiež dodá, že Seltkirkovu zbroj má Vinson Traut, no tú už by ste mali mať.

Symboly nenávisti a smrti, ako aj Yahonova kopija sú vo Vergene a tam sa dostanete jedine cez prízračnú hmlu. Choďte preto za Detmoldom a pohovorte si. Na Symbol viery môžete zabudnúť, kým nesnímete kliatbu z kráľa, skôr vám nedá amulet, ani nič iné. Tak mu povedzte, že sa po ostatné predmety musíte dostať za hmlu. Detmold z vás urobí posla a dá vám bielu vlajku, aby vás Saskia a jej ľudia prijali. Tiež vám dá Shealin ochranný amulet na cestu hmlou a Ziraelinu zbroj ako pozornosť od kráľa.
Vypýtajte si od neho tiež magický prach. Dostanete váčok magického prachu a prihodí aj knihu „Detmoldov Grimoár“.

Vyjdite z tábora a cestou vás zastaví Zoltan. Necíti sa tu dobre a chce sa pridať k vášmu nepriateľovi, tak si s ním môžete vypiť trochu vodky a ponúknite sa, že ho prevediete cez hmlu. Vydajte sa k hmle a z nevysvetliteľného dôvodu sa nebudete môcť vrátiť, kým nesplníte, čo treba na druhej stane.

Vstúpte do hmly a ocitnete sa v inom prostredí, na bojisku, kde bojujú spolu duchovia vojakov, kadiaľ ste na začiatku kapitoly utekali. Magické svetlo vám bude ukazovať cestu. Aktivujte svoj vlastný medailón, aby ste ho videli a odrážali duchov. Nebojujte s nimi zbytočne, budú sa neustále objavovať a nič ich zabitím nezískate. Môžete proste utekať bojiskom za svetlom a na druhej strane vyjdete z hmly poniže Vergenu.

Tam nasledujte Zoltana a dorazíte k skupine elfov pri vypálených domoch, no ako posla vás nechajú prejsť. Za nimi už len dobehnite k mestu. Pri bráne stoja trpaslíci Skalen Burdon a Yarepn Zigrin, váš starý známy z kníh. Zoltan sa pridá k ich radám a sľúbi vám, že vám Saskiin meč zoženie. Ohľadne Koruhvy vám povedia, že je pochovaná s telami padlých v kryptách. Než sa rozlúčite, vyspovedajte ich na všetky témy.


10. Symbol Nenávisti

Než ste sa rozišli, povedal vám Zoltan, že ak sa mu podarí zohnať Vandergriftov meč od Saskie, tak sa stretnete v starých banských tuneloch. Vráťte sa dole ku skupine elfov a choďte do údolia pod nimi. Na rázcestí sa dajte doľava a vojdite do tunela. Hodí sa elixír Mačka, aby ste videli v tme, lebo tma je tu poriadna.
Môžete preskúmať všetky chodby kvôli nejakej tej koristi, inak choďte z prvého rázcestia doľava, cez dvere a až k ďalšiemu rázcestiu so zamknutými dverami, takže pokračujte otvorenými dverami doľava a tu na rázcestí opäť doľava až k bulvorovi. Zabite ho a od mŕtveho trpaslíka si vezmite kľúč.
Prejdite zadnými dverami za bulvorom a stretnete sa na konci chodby so Zoltanom a Saskiou. Tá chápe potrebu odstránenia prízračnej hmly, takže vám meč proste dá. Po rozhovore obaja odídu. Vy sa môžete vrátiť naspäť von z tunela, ako ste prišli.
S kľúčom od mŕtveho trpaslíka môžete preskúmať zvyšok. Na rázcestí, z ktorého ste šli k bulvorovi, môžete ísť druhými dverami. Na konci chodby je druhý bulvor, pri ktorom nájdete v truhlici Krvavý meč. Vráťte sa na rázcestie, z neho na predošlé rázcestie a za predtým zamknutými dverami nájdete v truhlici Temerské kožené kamaše. V ostatných tuneloch sú len drobnosti, rudy, nekkeri a ohnilci.


11. Kopija Osudu

Jasnovidec vás nasmeroval na Yahonovu Kopiju, ktorú by mal mať obchodník s relikviami a od toho ste zistili, že ju má Iorweth. Keď ste sa stretli v tuneloch so Zoltanom a Saskiou, dozvedeli ste sa, že hrot kopije už nemá Iorweth, pretože ho prehral v kockách so Skalenom Burdonom, trpaslíkom, ktorého ste stretli pri meste. Choďte teda tam a zahrajte si s ním pokerové kocky. Vyhrajte a dostanete kopiju.
Môžete si s ním zahrať ešte dvakrát (teda viackrát, ale len dvakrát vyhrať). Za druhú výhru vám dá Meč Xenthie, princeznej bojovníčky (pri nižšej verzii hry ho pre chybu nedostanete) a pri tretej výhre dostanete Plášť Šedej Koruhvy.


12. Symbol Smrti

Posledné, čo treba spraviť na tejto strane, je nájsť Šedú Koruhvu. Pri meste vybehnite hore schodmi nad Skalenom Burdonom a prejdite dozadu k chodbe. Tou prejdite do údolia, ktorým prejdite k vstupu do katakomb. V údolí sú banditi, harpye a nekkeri. Môžete zvoliť jednu z troch ciest, keď prejdete za jazierko, alebo preskúmať všetky, dovedú vás k vstupu.
V katakombách za prvým mostom rozbite Aardom stenu a a v miestnosti za ňou nájdete meč Osud. Vonku môžete rozbiť aj štvrtú stenu u tela. Za ňou sú zas zápisky učenca, ktorý študoval Divoký Hon.

Katakomby nie sú veľké, len prejdite mostom, zbehnite dolu do miestnosti spojenej s druhou vedúcou k druhému mostu, napadne vás tam pár prízrakov. Po boji tam rozbite Aardom stenu. Za ňou sa objaví duch Ekharta Henessya.

- Môžete s duchom bojovať zabiť ho. Nie je ťažkým súperom. Po boji si vezmite zo sarkofágu Koruhvu, no nezískate ich meč, ako keď ducha prekabátite.

- Môžete duchovi povedať, že ste boli členom Šedej Koruhvy. Aby si overil, či hovoríte pravdu, dá vám niekoľko otázok o boji. Odpovede by ste mali poznať z rozhovoru so Zywikom.
Hovoríš to nesprávne. Redanské vojsko bolo napravo a Temerianské uprostred.
Menno Coehoorn. Vrchný veliteľ nilfgaarďanov.
Coehorn je mŕtvy.
Vandergrift a Seltkirg. Velitelia vojsk boja o Vergen.
Vyviedol ma odtiaľ kňaz. Tak prežil masaker pri Vergene.

Ak odpoviete nesprávne, čaká vás boj. Ak máte „Čiapku z bobra“ od Zywika, môžete sa raz pomýliť. Ak máte aj „Plášť Šedej Koruhvy“, ktorý ste mohli vyhrať v kockách od Skalena Burdona, môžete sa pomýliť dvakrát. Pri pomýlení nejdete ďalej, ale musíte dať správnu odpoveď.
Keď ducha presvedčíte, tak zmizne a vy si môžete vziať zo sarkofágu Koruhvu a od ducha tam pribudol aj meč plukovníka Gondora, Meč Šedej Koruhvy.
Pri odchode môžete nechať čiapku z bobra na sarkofágu.


13. Krvavá kliatba (3/3)

Keď máte Kopiju Osudu, Šedú Koruhvu a Vandergriftov Meč, tak sa vráťte naspäť do Kaedwenského tábora. Sem sa z nevysvetliteľného dôvodu nebudete môcť vrátiť. Rovnako ako predtým, prekonajte hmlu a medailón vám ukáže cestu.
Na druhej strane hneď narazíte na Vernona pri telách vojakov. Napadli ich nilfgaarďania, ktorí čakali na ženu, ktorá vybehla z hmly (ona prešla a vy zas nemôžete, ech). Mala so sebou sošku, ktorá vyzerala ako Triss, takže bežte s Vernonom do tábora nilfgarďanov. Ten je poniže Henseltovho stanu. Keď tam dobehnete, tak len uvidíte, ako sa vzďaľujú na svojej lodi.
Shilard uniesol Triss a už s tým nič nenarobíte. V jeho stane na brehu môžete akurát nájsť na stole jeho list adresovaný cisárovi a v knižnici knihu „Balada o Hone“.

Choďte za kráľom Henseltom a oslovte ho. Rovno sa presuniete na popravisko. Kráľ vás zavedie na vyvýšené miesto, kde stál počas popravy. Znova ho tam oslovte a vysvetlíte mu, že aby ste zlomili kliatbu, musí on sám vyznačiť okolo hranice ochranné, runové znamenie. Vy ho budete z kopca navigovať, keďže tam máte dobrý výhľad.
Predtým ste dostali od Detmolda jeho grimoár. V ňom je kresba s vyznačenými bodmi a podľa nich ho musíte navigovať. Smer, kam má ísť, mu udávajte podľa jednotlivých predmetov na popravisku a on rozsype daným smerom magický prášok.

Misa s kyslým mliekom.
Havrania mršina.
Obhorený strom.
Kozia lebka.
Čierne sviečky.
Stvrdnutý chlieb.
Skupinka húb.

Keď správne vyrobíte s kráľom ochranný symbol, choďte dolu za ním a zapáľte kruh znamením Igni. Začne sa rituál a kým neskončí, likvidujte prízraky, ktoré prenikajú do kruhu. Ničte ich, až kým rituál neskončí, Sabrinina duša dôjde pokoja a kliatba bude zrušená.
Keď rituál skončí, kráľ sa vráti do tábora a vás nechá tu. Len sa vráťte do tábora a vojdite do jeho stanu pre ukončenie tejto úlohy a rozbehnutie ďalšej.
Získavate tiež vlastnosť „Exorcista“ (poškodenie proti spektrám a prízrakom +10).


14. Vrahovia kráľov
15. Symbol Viery


K tejto úlohe ste mohli odhaliť pár informácií naviac. V tábore je ku kolu priviazaný elfský zajatec. Ak ste pomohli vojakom v tábore v nejakých úlohách, tak vám stráž dovolí si s ním pohovoriť a ten vám povie niečo viac o vrahoch.

Keď sa budete zhovárať s kráľom po skončení rituálu z úlohy „Krvavá kliatba“, tak kráľa napadnú dvaja vrahovia. Bojujte s nimi a keď zabijete jedného z nich, boj končí a druhý utečie. Kráľ chce vedieť, čo boli zač, takže máte ísť za Detmoldom a pomôcť mu pri nekromantickom obrade, napriek Shealiným protestom.

Detmold je s telom vraha v ošetrovni oproti jedálni. Pošle vás do vrahových spomienok, no najprv musíte vypiť posilňujúci elixír. Mal by stačiť elixír Kopřivka. Majster Myron ho predáva, ak ho nemáte.
Vyžaduje prísady:
Caelum (Posed Biely, Ametystový prach, Jed Endriagy, Sliny harpye)
Vermilion (Vlčí Mor, Čeľusť Endriagy, Sliny Endriagy, Koža Nekrofága, Perie harpye)
Rebis (Lastovičník, Mozog utopenca, Srdce nekkera, Krv nekrofága, Zuby nekrofága)
Aether (Čemeřica, Oči Harpye, Kameň Živlov)
Sol (Verbena, Listy Vlčieho Aloe)

Vypite elixír a povedzte Detmoldovi, že ste pripravený. Ocitáte sa v spomienkach vraha, v jeho tele. Nesledujte druhého vraha kaňonom a pobite harpye, ktoré vás napadnú. Vojdite do jaskyne a nasledujte ho ďalej. Vyhýbajte sa pasciam na zemi. Ak vás zabijú harpye, alebo pasca, môžete sa vrátiť do spomienky, ale vždy na začiatku jej časti.
Sledujte ho až k Lethovi. Zistíte, že Sheala de Tancarville pracuje s vrahmi a nariadila zabiť Demawenda, Letho odchádza do Loc Muinne a svojich dvoch vrahov posiela na Henselta.
Teraz ste v Kaedwenskom tábore a musíte sa preplížiť až ku kráľovmu stanu. Choďte k dvom vojakom, ktorí sa zhovárajú. Keď dohovoria, sledujte toho, čo kráča pomedzi stany. Môžete ho zabiť, alebo len sledovať. Na konci prejdite popri ohnisku poza stan a vpred.
Pokračujte chodbou a zistíte, že mágovia sa chytajú vymenovať novú radu a má sa toho zúčastniť aj šľachta. Keď prejdete chodbou, objavíte sa pri kráľovom stane. Pobite stráže a napokon vám čelí Geralt. Tam viete, ako to dopadlo, tak sa nechajte zabiť a preberáte sa z vízie.

Povedzte Detmoldovi, čo ste videli, vyrazte do úkrytu vrahov. Choďte popod tábor Modrých Pruhov a za rieku do kaňonu, ako keď ste šli do domu pri úlohe „Sestričky“, len teraz neodbočujte a prejdite na koniec kaňonu k dverám a nimi dovnútra.
Vnútri narazíte na Chrličov (neviem prečo sa gargolovia prekladajú) a dajte si na ceste pozor na pasce, ktorým sa vyhýbali aj vrahovia v spomienke. Za druhým chrličom prejdite do miestnosti s vrahom. Dole je elementál, ktorého zabite. Uhýbajte sa mu a útočte najmä od chrbta. Po jeho zničení si pohovoríte so zomierajúcim Serritom, ktorého dorazila Sheala, aby zahladila stopy. Budete mať ďalšiu spomienku na minulosť. Vezmite si od neho jeho zápisky a meč Vyjednávač.
Vráťte sa do tábora za Detmoldom, povedzte mu čo sa stalo a dostanete od neho Henseltov medailón. Tým splníte zároveň úlohu „Symbol Viery“.


16. Večný boj

Keď máte všetky štyri artefakty, môžete sa konečne podujať na zničenie prízračnej hmly. Máte kňazov amulet ako Symbol Viery, Vandergriftov meč ako Symbol Nenávisti, Prápor Šedej Koruhvy ako Symbol Smrti a Seltkirkovu zbroj ako Symbol Odvahy.
Pohovorte si s Detmoldom o tom, že ste pripravený pokúsiť sa zničiť hmlu a vyrazte von z tábora a vojdite do hmly.

Tu udalosti naberú vlastný spád. Najprv vás posadne duch Aedirnského vojaka. Máte získať prápor Šedej Koruhvy. Bežte k duchom pár Kaedwenských vojakov a pobite ich. Pamätajte, že ako duch nemôžete uskakovať, ani používať znamenia, takže až do záveru tejto úlohy vám zostáva len bežný beh, vykrývanie a sekanie.

Keď ich pobijete, posadne vás zas duch Kaedwenského vojaka. Máte dobehnúť dať vašim správu, že nepriateľ dostal Koruhvu. Cesta je priama, ale pália po vás šípy, takže sa kryte za drevené bariéry. Pália v pravidelných intervaloch, takže si to len načasujte a presúvajte sa od jednej bariéry k druhej, až sa dostanete ku generálovi Vandergriftovi.

Potom si oddýchnete, keď uvidíte Sabrinu Glewissig, ako sa spojí s Philippou, Shealou a ďalšími čarodejkami. Keďže to vyzerá, že Henseltovo vojsko zvíťazí, čo by narušilo politickú rovnováh a čo čarodejky nechcú, tak jej schvália zoslanie ohnivého kúzla na bojisko. Práve toho, za ktoré bola upálená.

Teraz vás posadne duch veliteľa Aedirnského vojska, Seltkirka z Gulety. Prebojujte sa cez niekoľko nepriateľských vojakov až k Návštevníkovi Vandergriftovi, veliteľovi Kaedwenského vojska. Tam ducha presvedčíte, aby v záujme duchov vojakov odišiel.

Odíde a ste opäť sami sebou, takže zaklínač so znameniami a vlastnými zbraňami. Musíte poraziť Vandergrifta, z ktorého je teraz Draug. Najprv teda porazte draugira, jeho vlajkonosiča a potom Drauga. Môžete povolať ohnivé gule, no viete to vystriehnuť a uhýbajte sa im. Rovnako uskakujte aj jeho rozbehom na vás a keď sa zastaví, sekajte ho. Získate z neho automaticky Trofej z Drauga, Časť Draugovej zbroje a Esenciu Drauga.

Keď ho zabijete, posadne vás napokon duch kňaza, ktorý vyviedol vojakov z ohňa. Tu len bežte dole uhýbajúc sa ohnivej paľbe, zbehnite z kopca a dobehnite ku kráľovi, ktorý za ten ohnivý masaker odsúdi Sabrinu na smrť.
Tým je úloha splnená a vám sa vracajú ďalšie spomienky na vašu minulosť.


17. Konšpiračná teória (3/3)

Zrušili ste kliatbu a prízračná hmla je preč. Preberáte sa v bordeli, kde vás víta Marigold. Povie vám, čo sa stalo za posledné tri dni, čo ste ležali v bezvedomí. Henselt zúri, keď sa dozvedel o spiknutí a Detmold tvrdo pátra po spiklencoch. Keď sa Henselt uzmieril so šľachtou, ktorá si robila nároky na dobyté územie, vyrazil zaútočiť na Vergen. Po rozhovore pošlete Marigolda preč, aby Detmold nevypátral, že je autorom urážlivého pamfletu o kráľovi.

Než odišiel, povedal vám, že veliteľ spiklencov bude dnes v dome na útese. Je to dom z úlohy „Sestričky“, tak tam zájdite. Bordel je prázdny a do tábora sa vrátiť nedá, takže je to jediný vhodný cieľ. Vnútri odhalíte spiklencov a to, že hlavným organizátorom je Vernon Roche. Keď vpadnete na ich jednanie, spiklenci sa rozídu. Keď Vernon zistí, že Detmold zajal mimo nevinných aj pravých členov spiknutia povie, že musíte vyraziť naspäť.

Bežte do tábora Modrých Pruhov. Ten je prázdny až na štyroch Henseltových vojakov, ktorých zabite. Po boji sa objaví štetka, ktorá vám povie, že Vernonových ľudí pozval kráľ na hostinu, tak bežte do hlavného tábora. Tam po vstupe zabite asi desať vojakov. Po celom tábore vidíte hromady obesencov, Detmoldovi preskočilo v snahe odhaliť spiknutie. Bežte do jedálne a tam nájdete všetkých Vernonových mužov obesených. Žije len Ves, ktorú kráľ Henselt znásilnil.


18. Obliehanie Vergenu

Vernonovu pomstu ste museli odložiť, aby ste sa dostali do Vergenu, kam utiekla Sheala de Tancarville. Keďže ste teraz proti kráľovi, nemôžete hlavnou cestou na bojisko, takže si zvolíte okľuku. Choďte do kaňonu, ktorým ste šli do domčeka nad plážou, ako aj do úkrytu vrahov. Na konci prejdite priesmykom, ktorý bol predtým blokovaný hmlou.
V ňom narazíte na vrak lode a trolku. Môžete ju zabiť, alebo si s ňou len pohovoriť a nechať ju tak. Dozviete sa, že tadiaľto šla Sheala, aj Letho. Vo vraku lode je Lodný Denník z Eyly Tarn (pre úlohu „Tajomná rieka“).
Pokračujte kaňonom a narazíte na trola bojujúceho s troma vojakmi. Ak ste nezabili jeho družku, môžete mu pomôcť. Len vám poďakuje a pôjde naspäť za ňou. Pokračujte k malému drevenému oltáru a odtiaľ cestou oproti. Cesta naľavo je blokovaná, ale je tam pár vojakov, ak si chcete zabojovať. Celou cestou inak budete narážať na skupinky vojakov a harpye.

Pokračujte až k tunelom, v ktorých ste predtým stretli Zoltana a Saskiu pri úlohe „Symbol Nenávisti“. Musíte sa dostať naspäť na to miesto, kde ste ich stretli, no v tuneloch sú vojaci Adama Pangratta.
Postupujte rovnako ako predtým a prebíjajte sa cez vojakov. Tí vám správnu cestu aj naznačia svojím krikom, pretože neraz budú bojovať s nekkermi. Keď sa dostanete do priestornej jaskyne, kde ste bojovali s bulvorom, narazíte na samotného Pangratta a Detmolda.
Čaká vás boj so skupinkou vojakov a Detmoldom. Na Detmolda sa nemusíte sústrediť, ak mu odoberiete dosť života, len sa presunie za magickú bariéru a doplní si ho. Skôr sa vyhýbajte jeho magickým útokom a pobite vojakov. Napokon porazte Adama a zabite vojakov. Porazte Detmolda a ten sa teleportuje preč. Potom sa rozhodnite, či Pangratta zabijete, alebo nie.

Prejdite dverami a vyjdite z tunelov. Stretnete Zoltana, ktorý vám povie, že Sheala šla za Filippou Eilhart a dodá, že Iorweth potrebuje pomoc. Prejdite dverami pri ňom a v scénke sa rozdelíte s Vernonom, ktorý spadne z mosta. Vyjdite hore a na hradby.
Ak chcete pomôcť Iorwethovi, dajte sa doprava, je to ale voliteľné rozhodnutie. Tam sa prebojujte cez pár vojakov a v miestnosti nad schodmi mu pomôžte. Za pomoc vám dá meč Naevde Seidhe, hoci z vás radosť nemá.
Potom sa vráťte k miestu, kde ste vyšli von a choďte doľava. Za ulicou narazíte na elementála, ktorého zničte. Uhýbajte sa mu a útočte odzadu, alebo ho omračujte Aardom.

Potom len vybehnite hore do domu, kde vám teleportom tesne pred nosom unikne Sheala. Do domu vojde kráľ Henselt a hneď na vás poštve svojich rytierov. Zabite štyroch rytierov a porazte kráľa. Pridá sa Vernon s úmyslom pomstiť sa. Henselt vám povie, že v Loc Muinne sa stretávajú všetci králi severu, aby rozhodli o osude severu a pridajú sa aj čarodejovia, ktorí chcú obnoviť radu a kapitulu čarodejov. On chcel preto obsadiť Pontarské údolie, aby si mohol diktovať najlepšie podmienky a zjednotiť sever.
Už sa len rozhodnite, či necháte Vernona, aby kráľa Henselta zabil, alebo nie. Potom spolu odchádzate k jazeru Loc Muinne.


Vedľajšie úlohy

Môžete ich začať plniť hneď po príchode do tábora a v podstate ich hneď môžete aj splniť. Jedine úlohu „Tajomná Rieka“ môžete splniť až na záver pri úlohe „Obliehanie Vergenu“.


1. Sestričky

Keď pôjdete k západnej bráne, uvidíte, ako si vojaci vyskakujú na staršieho vojaka. Oslovte Marvika a zistite, čo je vo veci. Keď bol na brehu rieky, uvidel tam prízrak, čo ho vydesilo a odvtedy je ostatným na smiech. Na brehu bol zaspomínať na starú výpravu, ktorú sotva prežil a vyliečila ho vtedy medička Liva, ktorá vie o miestnej oblasti toho veľa.
Skočte pod tábor k bordelu a tam si pohovorte s Livou. Zistíte, že v dome na útese kedysi žil liečiteľ Malget a kým pomáhal v tábore zraneným vojakom, niekto zavraždil jeho deti, ktoré sú pochované za domom.

Zájdite k domu nad plážou. Poniže tábora Modrých Pruhov prejdite potok a vojdite do kaňonu,v ktorom zabočte doprava. Choďte na cintorín za domom a pozrite si náhrobky. Je tam hrob Malgeta, čo je divné, keďže údajne skočil z útesu a tiež je tam hrob s mužským menom Muron, čo sa tiež nezhoduje s tým, že by mal mať tri dcéry. Na každom náhrobku sú symboly.
Potom choďte prezrieť dom, no ten je prázdny. Za domom rozbite znamením sudy a odhalíte padacie dvere. Vlezte nimi do pivnice. Vnútri sú tri podstavce so symbolmi. Treba ich zapáliť v správnom poradí. Aktivujte ľavý, pravý, stredný (podľa šípok dole, spojené šípky, hore, ktoré ste videli na náhrobku Malgeta). Ak zapálite sviečky v nesprávnom poradí, objaví sa slabší prízrak, ktorý treba zničiť. Keď ich zapálite správne, otvorí sa tajná miestnosť, v ktorej nájdete Malgetove poznámky, no neviete ich prečítať.
Napokon choďte na pláž o jedenástej hodine večer, keďže v tej dobe videl prízrak aj Marvik. Objaví sa prízrak.

- Môžete ho rovno napadnúť a objavia sa tri prízraky dokopy. Všetky zničte a choďte povedať Marvikovi že ste ich zničili. Úloha skončí a vy dostanete 50 skúseností a 50 zlatých.

- Môžete si pohovoriť a prízrak vám tvrdí, že Marvik zabil ju, aj jej dve sestry a chcú sa mu pomstiť. Vráťte sa za Marvikom a obviňte ho z vraždy. To ho naštve a utečie, aby sa s prízrakom vysporiadal sám. Bežte naspäť na pláž a tam už len nájdete jeho mŕtvolu. Objaví sa prízrak, ktorý sa vysmeje vašej dôverčivosti. Sestry zabil ich otec a Marvik bol ich brat. Démon prijal ich duše a pre posilnenie chcel aj jeho. Prízrak zmizne a objaví sa démon. Bojujte s ním a zničte ho. Prežili ste, ale úloha je týmto nesplnená.
Z démona získate Nákres: Mahakamský Sihil (29-35). Toto je jediný spôsob, ako sa k tomu meču dostať.

- Môžete si pohovoriť a prízrak vám tvrdí, že Marvik zabil ju, aj jej dve sestry a chcú sa mu pomstiť. Vráťte sa za Marvikom a povedzte mu, že potrebujete jeho pomoc. Dohodnete sa, že sa stretnete na pobreží. Bežte za ním a spoločne vyjdite na breh. Tu sa vás ešte prízrak snaží presvedčiť, aby ste im Marvika vydali. Ak to spravíte, končí to ako predošlá možnosť, bojom s démonom. Ak odmietnete, bojujte spolu s Marvikom proti trom prízrakom a zničte ich.
Za pomoc vám potom Marvik povie celú pravdu. Aedirnskí vojaci znásilnili jeho sestry. Ich otec si prehnane zakladal na cti, tak ich zabil. Keď to Marvik zistil, neudržal sa a zabil svojho otca.
Marvik vám síce podáva odmenu, ale žiadne zlatky nedostanete. Inak ste ale odhalili celé pozadie príbehu s prízrakom, získali 300 skúseností a splnili úlohu. Jedine takto nezískate Mahakamský Sihil, ktorý dostanete, len ak obetujete Marvika.


2. Z doby dávno minulej

Počas úlohy „Sestričky“ nájdete v pivnici domu nad plážou spisy, ktoré nedokážete prečítať. Jediný čarodej v okolí je Detmold v tábore, tak za ním skočte, či by to nevedel preložiť. Povie vám, že je to mocný nekromancerský rituál a navrhne vám, že tie spisy od vás kúpi. Ak chcete v úlohe pokračovať v ďalšej kapitole, tak mu ich nepredávajte.


3. Pokerová tvár: Kaedwenský tábor

Pri jedálni sú dvaja hráči kociek, Gondor a Krehúň. Porazte ich oboch v pokerových kockách. Potom vás odkážu na desiatnika Zywika. Porazte aj toho. Ten vás zas odkáže na madam Karoll. To je bordelmama, ktorej dievčatá majú stan poniže hlavného tábora. Porazte ju odporučí vám Lasotu, ktorý predáva zbrane v tábore.
Porazte ho a ste majstrom tábora a úloha je splnená. Za odmenu si môžete zvoliť 200 zlatých, alebo návod na výrobné materiály, hoci z textu sa zdá, že si vyberáte návod na brnenie. Vybrať si môžete nákres: Tvrdená koža, Ponitovaná Koža, Koža.


4. Preborník v páke: Kaedwen

V tábore sa môžete pretláčať s novými súpermi. V hornom tábore je aj Adam Pangratt, o ktorom hovoril Bartoš Škuta z Flotsamu, keď ste ho porazili. Najprv musíte poraziť kováča Magnusa a vojakov Martina a Randala. Keď pretlačíte všetkých, môžete sa pretláčať s Adamom Pangrattom. S ním je to zas od 50 po 100 zlatých. Vyhrajte a povie vám, že jeho porazil jedine Numa, ktorý údajne podvádza posilňujúcim elixírmi. Na túto kapitolu je to všetko a úloha je splnená.


5. Proti Modrým Pruhom
6. Vyrovnanie


Západne poniže Henseltovho tábora je malý, stanový tábor Vernona Rochea. V ňom trénujú jeho muži. Môžete ich vyzvať na súboj a čaká vás pästiarsky zápas. Najprv porazte Finna, potom Silasa a napokon samotného Vernona, ktorý sa príde predviesť. Víťazstvom je úloha splnená. Aj keď nič nechcete, za výhru vám dajú Prvotriednu vyváženú dýku a Vylepšenie z oceľových plátov.
Hneď po výhre nad Vernonom sa objaví Burton, Henseltov vojak, ktorý vás vyzýva. Bojujte s ním a ak vyhráte, tak sa objaví Zywik a odvedie ho do ich tábora. Než odíde, prehodí k vám vyhrážku, aby ste nepátrali po hranatých minciach (po ktorých pátrate pri úlohe „Konšpiračná teória“). Tým získate úlohu „Vyrovnanie“, s ktorou tu viac nenarobíte, až v tretej kapitole.


7. Zmluva na Ohnilcov

Na vývesnej tabuli pri jedálni je zmluva na likvidáciu ohnilcov v okolí. Najprv sa o nich musíte dozvedieť niečo viac. Buď si prečítajte knihu „Vojnové pohromy: Ohnilci“, alebo ich okolo desať zabite. Tak, či tak zistíte, že musíte spáliť mŕtve telá, ktoré ich lákajú.
Musíte spáliť znamením Igni celkovo 9 tiel. Tri telá sú južne od bordelu. Je tam skupina vojakov, ktorí s nimi väčšinou bojujú. Dve telá sú medzi nimi a bordelom, tretie je trochu západnejšie pod skalou. Tri telá sú východne od bordelu, pri opustenom voze nad riekou. Posledné tri telá sú východne od tábora, je tam priesmyk v kopoch, kde narazíte aj na skupinu vojakov putujúcich za jasnovidcom (úloha „Na ceste za jasnovidcom“).
Keď zničíte všetkých 9 tiel, choďte za Proximom v tábore a dostanete za odmenu 200 zlatých a trpasličie vylepšenie.
Od opusteného vagónu s troma telami choďte na východ, do kopca medzi dvoma trhlinami. Hore môžete zliezť do tej napravo (južne). Dolu vás napadne krabopavúk. Po boji môžete prezrieť kostru pri tele mŕtveho vojaka a nájdete Mágove rukavice.


8. Ave Henselt!

Keď splníte úlohu „Mäsiar z Cindarisu“, oznámi vám Proximo, že sa kráľovi váš zápas v aréne páčil a preto vyhlásil turnaj. Od obeda do večera sa môžete turnaja zúčastniť. Nebojuje sa na život, len treba poraziť súpera. Čakajú vás traja, Gwydion s dvoma sekerami, Rendang s mečom a štítom a Borin s obojručným mečom.
Keď porazíte všetkých troch, vyzve vás napokon Ves, aby ukázala, že je možné zaklínača poraziť. Bojujte a porazte ju. Tým je turnaj skončený a dostanete 250 zlatých.
Pri odchode Ves povie, že sa za ňou môžete zastaviť v jej stane, takže pre dokončenie úlohy skočte do tábora Modrých Pruhov a oslovte ju. Ak ste ju porazili, je rada, že ste ju rešpektovali a nešetrili ju. V tom prípade jej povedzte, že to bol dobrý súboj, že by ste si s ňou dali pohár vína a napokon jej povedzte, že je odvážna a nádherná. Skončí to sexom s Ves.


9. Tajomná rieka

Potom, čo ste poslali list kapitána lode kráľovskou poštou v rámci rovnomennej úlohy v minulej kapitole, zostala úloha otvorená s tým, že sa máte obzrieť po ďalšom vraku lode. Keď pôjdete pri úlohe „Obliehanie Vergenu“ kaňonom, narazíte na vrak lode, pri ktorom je trolka. V truhlici pri vraku je výrobný materiál, Vranské vylepšenie zbroje a Lodný Denník z Eyly Tarn.
Zistili ste, že zradný čarodej sa chcel zmocniť nálezov, ktoré prevážali lode Petra Sillia a Elya Tarn. Poklad by mal byť ukrytý pod Loc Muinne, kam sa dostanete až v ďalšej kapitole.


10. Na vtáky sme krátki

Nad kameňolomom s harpyami je opustený dom. Vo vyššej verzii hra prináša toto DLC a v dome sa objaví Elthon. Chce od vás 12 pier harpyí. V kameňolome je ich veľa, takže by ste ich mali získať ľahko. Zaneste mu 12 pier a dá vám za ne len 36 zlatých.
Potom chce 60 ďalších pier. Za ne dostanete 400 zlatých (menej, ak ste ho presvedčili, aby zaplatil viac). Ak máte nedostatok harpyí, tak odpočívajte niekde mimo kameňolomu a keď sa vrátite, tak sa obnovia. Keď mu doručíte 60 pier, chce ešte 8 ďalších. To by už mala byť maličkosť, tak mu ich dodajte za ďalších 100 zlatých. Viac nepotrebuje.
Potom si odbehnite ďalej od jeho domu a vráťte sa naspäť. Uvidíte, že potreboval tie perá na svoj vtáčí kostým. Oslovte ho a po trochu trápnej konverzácii bude úloha ukončená. Získate ako odmenu Elthonovu trofej (Zbroj +1, Zdravie +1, Zranenie spôsobené ľuďom +1%, Bonus ku zraneniam Znameniami +1).


Zbrane a brnenia

Oceľové mečeZranenieRunyBonus
Stennisov meč
Nájdete ho pri Stennisovom tele, pri prvom zastavení ako budete na začiatku kapitoly ustupovať pod magickým štítom pred prízrakmi.
22 – 28 0 Krvácanie +10-20%
Kaedwenský meč
Bežná zbraň Kaedwenských vojakov, ktorú môžete dostať z ich tiel, alebo kúpiť u Lasotu.
23 – 29 0 Zníženie poškodenia pri krytí +6
Mahakamský Sihil
Nákres môžete získať pri úlohe „Sestričky“, ak úlohu ukončíte nesprávnym spôsobom.
Výroba: 20x Železná ruda; 4x Kus dreva; 1x Úlomok trpasličej zbroje ,(ktorý som nikde nenašiel).
29 – 35 3 Zvalenie +7%
Zníženie poškodenia pri krytí +20
Regenerácia zdravia pri toxicite +50
Arbiter
Je na severovýchode, v jazierku, ktoré stráži krabopavúk. Pred jazierkom je oltár, kam vás pošle Jasnovidec.
22 – 28 2 Krvácanie +10-15%
Omráčenie +2-5%
Prvotriedny Temerský Meč
Nosí ho Vinson Traut, ktorého zabijete pri úlohe „Konšpiračná teória“.
22 – 30 0 Regenerácia výdrže pri boji +3-5%
Meč Šedej Koruhvy
Získate ho pri úlohe „Symbol Smrti“, no len ak ducha nezabijete, ale podvediete.
26 – 33 3 Zníženie poškodenia pri krytí +20
Zvalenie +10-13%
Meč princeznej Xenthie
Môžete ho vyhrať v kockách od Skalena Burdona.
31 – 35 1 Jed +10
Krvácanie +20
Šabľa
Doplnková zbraň, nepatrí medzi klasické oceľové meče. Nájdete ju ako náhodnú korisť v stojanoch.
12 – 16 0 Krvácanie +10%
Elfský Meč
Doplnková zbraň, nepatrí medzi klasické oceľové meče. Nájdete ho ako náhodnú korisť v stojanoch.
13 – 15
14 – 16
0
0
Krvácanie +10-20%
Krvácanie +10-20%
Elfský Messer
Doplnková zbraň, nepatrí medzi klasické oceľové meče. Nájdete ho ako náhodnú korisť v stojanoch.
12 – 14 0 Krvácanie +10-20%
Sekáčik
Doplnková zbraň, nepatrí medzi klasické oceľové meče. Nájdete ho ako náhodnú korisť v stojanoch.
13 – 17
12 – 16
0 -
Falchion
Doplnková zbraň, nepatrí medzi klasické oceľové meče. Nájdete ho ako náhodnú korisť v stojanoch.
13 – 17 0 Krvácanie +5-10%
Karabela
Doplnková zbraň, nepatrí medzi klasické oceľové meče. Nájdete ho ako náhodnú korisť v stojanoch.
11 – 15 0 -
Meč Kráľa Henselta
Získate ho, ak necháte Vernona na konci kapitoly zabiť kráľa Henselta. Len v rozšírenej edícii hry, doplnková zbraň.
25 – 32 0 Krvácanie +6%

Strieborné mečeZranenieRunyBonus
Strieborný meč zo žltého meteoritu
Nákres predáva Lasota v tábore. Výroba: 1x Diamantový prach, 1x Ametystový prach, 5x Železná ruda, 4x Strieborná ruda, 1x Žltá meteoritická ruda.
17 – 24 1 Nárast adrenalínu pri zásahu +1
Strieborný meč z modrého meteoritu
Nákres predáva Lasota v tábore. Výroba: 1x Diamantový prach, 1x Ametystový prach, 5x Železná ruda, 4x Strieborná ruda, 1x Modrá meteoritická ruda.
17 – 24 1 Bonus k zraneniam Znameniami +5
Strieborný meč z červeného meteoritu
Nákres predáva Lasota v tábore. Výroba: 1x Diamantový prach, 1x Ametystový prach, 5x Železná ruda, 4x Strieborná ruda, 1x Červená meteoritická ruda.
17 – 24 1 Šanca na okamžité zabitie 1%
Pevný Strieborný meč zo žltého meteoritu
Nákres predáva Lasota v tábore. Výroba: 1x Diamantový prach, 1x Ametystový prach, 6x Železná ruda, 8x Strieborná ruda, 2x Žltá meteoritická ruda.
29 – 32 2 Nárast adrenalínu pri zásahu +2
Pevný Strieborný meč z modrého meteoritu
Nákres predáva Lasota v tábore. Výroba: 1x Diamantový prach, 1x Ametystový prach, 6x Železná ruda, 8x Strieborná ruda, 2x Modrá meteoritická ruda.
29 – 32 2 Bonus k zraneniam Znameniami +7
Pevný Strieborný meč z červeného meteoritu
Nákres predáva Lasota v tábore. Výroba: 1x Diamantový prach, 1x Ametystový prach, 6x Železná ruda, 8x Strieborná ruda, 2x Červená meteoritická ruda.
29 – 32 2 Šanca na okamžité zabitie 1%
Krvavý meč
Je v truhlici, ktorú stráži bulvor v tuneloch, v ktorých budete plniť úlohu „Symbol Nenávisti“.
32 – 36 3 Krvácanie +50-60%
Osud
V katakombách pri úlohe „Symbol Smrti“ rozbite Aardom stenu za prvým mostom, odhalíte skrytú miestnosť s mečom.
20 – 27 1 Jed +10%
Vyjednávač
Má ho u seba Serrit, ktorého nájdete na konci úlohy „Vrahovia Kráľov“.
19 – 25 2 Zdravie +30
Znehybnenie +20%
Krvácanie +20%
Naevde Seidhe
Daruje vám ho Iorweth, ak sa mu rozhodnete pomôcť na záver kapitoly pri úlohe „Obliehanie Vergenu“.
30 – 34 2 Krvácanie +10-15%
Poškodenie spôsobené Prízrakom +10-15%

BrneniaZbroj
Prešívaná zbroj
Účinky: Odolnosť voči krvácaniu +20%; Odolnosť voči jedu +20%
Miesta pre vylepšenia: 0
Predáva Lasota v tábore.
+12
Kaedwenská kožená kazajka
Účinky: Odolnosť voči krvácaniu +15-25%; Odolnosť voči jedu +15-25%; Odolnosť voči popáleniu +15-25%
Miesta pre vylepšenia: 0
Predáva Lasota v tábore.
+13
Kaedwenská kožená zbroj
Účinky: Odolnosť voči krvácaniu +20-30%; Odolnosť voči jedu +20-30%; Odolnosť voči popáleniu +20-30%
Miesta pre vylepšenia: 2
Nájdete ju pri mŕtvom vojakovi v jaskyni pod táborom. Vstup do chodieb je za západnou bránou tábora, na brehu, kde bol opitý Odrin. Telo je v dolnej časti chodieb.
+15
Zbroj z Ban Ardu
Účinky: Život +40; Zníženie zranenia spôsobeného mágiou +2%; Odolnosť voči krvácaniu +20-30%; Odolnosť voči jedu +20-30%; Odolnosť voči popáleniu +20-30%
Miesta pre vylepšenia: 2
Nájdete ju v jaskyni pod táborom. Vstup je za západnou bránou tábora, na brehu, kde bol opitý Odrin. Vnútri prejdite kovovou bránou, preskočte trhlinu a nájdete ju v jaskyni, ktorú stráži Elementál.
+16
Seltkirkova zbroj
Účinky: Odolnosť voči krvácaniu +20-30%; Odolnosť voči jedu +20-30%; Odolnosť voči popáleniu +20-30%
Miesta pre vylepšenia: 2
Nosí ju Vinson Traut, ktorého zabijete pri úlohe „Konšpiračná teória“.
+14
Ziraelina zbroj
Účinky: Život +30; Zníženie zranenia spôsobeného mágiou +15%; Odolnosť voči krvácaniu +30-40%; Odolnosť voči jedu +30-40%; Odolnosť voči popáleniu +30-40%; Bonus ku zraneniam Znameniami +7
Miesta pre vylepšenia: 3
Dostanete ju od Detmolda pri úlohe „Krvavá kliatba (2/3)“.
+17
Zbroj z Drauga
Účinky: Zdravie +50; Zníženie zranenia spôsobeného mágiou +15%; Odolnosť voči krvácaniu +50%; Odolnosť voči jedu +50%; Odolnosť voči popáleniu +50%; Bonus k zraneniam Znameniami +6
Miesta pre vylepšenia: 3
Nákres môžete kúpiť od Lasotu v tábore. Vyrobiť ho môžete ale až v tretej kapitole, keďže prísady získate z drauga ku koncu tejto kapitoly pri úlohe „Večný boj“.
Výroba: 18x Pevná látka, 8x Tvrdená koža, 1x Esencia Drauga, 8x Dratva, 1x Časť draugovej zbroje
+25
Mágove rukavice
Účinky: Zníženie zranenia spôsobeného mágiou +10%; Bonus k zraneniam Znameniami +5
Východne od bordelu je opustený vagón. Od neho choďte na východ, do kopca medzi dvoma trhlinami. Hore môžete zliezť do tej napravo (južne) a dole je krabopavúk a kostra s rukavicami.
0
Kaedwenské Vysoké Topánky
Účinky: Zníženie zranenia spôsobeného mágiou +3%; Odolnosť voči krvácaniu +2%; Odolnosť voči popáleniu +2%
Môžete ich nájsť v truhliciach v Kaedwenskom tábore. Jedny nájdete v truhlici pri elementálovi, pri ktorom nájdete aj Zbroj Ban Ardu v jaskyniach pod táborom.
+1
Prvotriedne Kaedwenské Topánky
Účinky: Zníženie zranenia spôsobeného mágiou +4%; Odolnosť voči krvácaniu +2%; Odolnosť voči jedu +2%; Odolnosť voči popáleniu +2%
Nosí ich Vinson Traut, ktorého zabijete pri úlohe „Konšpiračná teória“.
+1
Temerské Vysoké Topánky
Účinky: Zníženie zranenia spôsobeného mágiou +3%; Odolnosť voči krvácaniu +2%; Odolnosť voči popáleniu +2%
Nájdete ich pri mŕtvole vojaka na dne kameňolomu poniže Vergenu. Jedny by mali byť v Shilardovom stane v nilfgaardskom tábore.
+1
Kapitola 2 (Geralt a Iorweth)

- V meste Ucháň predáva pasce, Haggard zbrane, Mael brnenia, Jiskra jedlo, Felicia Cori alchymistické pomôcky.
- Ak ste na konci predošlej kapitoly zachránili elfky z horiaceho domu, tak sa dajte na rázcestí poniže vstupnej brány do mesta doľava a tam nájdete Riannu, jednu zo zachránených elfiek. Za záchranu života sa vám chce odmeniť a tak si s ňou môžete užiť sex. Keď ju potom oslovíte znova, dá vám kľúč od starej šachty, do ktorej sa vchádza hneď pri nej. Je to skratka vedúca do kameňolomu. Tiež má na predaj pár alchymistických prísad.
- Ak ste na konci predošlej kapitoly pomohli trpaslíkovi, ktorého napadli ľudia v meste, tak ho tu stretnete pri hlavnej bráne. Poďakuje vám za záchranu a daruje vám tiež sekeru a trpasličie vylepšenie.
- So Skalenom Burdonom si môžete zahrať pokerové kocky. Môžete si s ním zahrať dvakrát (teda viackrát, ale len dvakrát vyhrať). Za prvú výhru vám dá Meč Xenthie, princeznej bojovníčky (v nižšej verzii hry ho pre chybu nedostanete) a pri druhej výhre dostanete Plášť Šedej Koruhvy.


1. Vojnová predohra: Aedirn

Nachádzate sa v Hornom Aedirne v Pontarskom údolí ako Stennis, syn kráľa Demawenda, ktorého zabil kráľovrah. Kráľ Henselt z Kaedwenu si nárokuje Pontarské údolie a chce využiť situáciu po kráľovej smrti. Stennis s kňazom a Saskiou idú na stretnutie s Henseltom. Hanselt a jeho čarodej Detmold už čakajú, takže k nim zájdite a začnite rokovania.
Akokoľvek povediete rozhovor, napokon dôjde k boju. Ak poviete, že Vergen už zvládol horšie útoky, podotknete, že toto je Horný Aedirn a napokon sa ponúknete zaplatiť mu za jeho vojenskú výpravu, skončí to duelom Stennis s Henseltom. Iné možnosti skončia bojom so všetkými Henseltovými mužmi.
Keď odoberiete život Henseltovi počas boja, ten v zúrivosti zabije kňaza a začne sa objavovať temno.

Vtedy ste opäť Geralt, ktorý prichádza s Marigoldom, Zoltanom a Iorwethom do tábora. Tam sa s nimi zvíta Yarpen Zigrin, ďalší Geraltov starý známy, na ktorého si však tiež Geralt nespomína.
Po scénke dorazíte k Stennisovi a ostatným. Henselt odišiel teleportom preč a vás tu napádajú prízraky. Likvidujte ich, nie sú príliš silní. Potom sa objavia dvaja Draugirovia, čo sú silné, obrnené potvorky. Keď jedného zabijete, môžete pozbierať esenciu smrti z prízrakov, kým Iorweth zamestnáva druhého a potom mu ho pomôžte zložiť.
Objaví sa sova, čo je premenená čarodejka Filippa Eilhart a vytvorí magickú bariéru, ktorá vás chráni. Držte sa v nej a nevychádzajte, pretože okolo je v temnote mnoho prízrakov. Postupujte s nimi a likvidujte duchov, ktorí preniknú cez bariéru.
Trikrát cestou sa vynoria prízraky, ktoré zamerajú svoju moc na Filipu, kvôli čomu budete musieť zastaviť a objavia sa aj duchovia, čo prenikli bariérou. Môžete s nimi bojovať, ale hlavne zničte prízraky, čím Filippu oslobodíte a môžete pokračovať.
Takto postupujte až do mesta.


2. Vojnová rada

Po príchode sa odoberie Saskia k vojnovej rade. Vás uvíta tiež Cecil Burdon a pošle svojho syna Skalena, aby vás odviedol do krčmy. Len ho nasledujte do izby, ktorú vám pridelili. Nič v nej nie je, ani sa tam nedá spať, ani truhlica na veci, takže dosť zbytočné – až po opatchovaní si môžete do truhlice ukladať veci, je to rovnaké úložisko ako u krčmárov. Potom sami vyrazte k vojnovej rade, alebo si preskúmajte trochu mesto.
V rade budú preberať stav vojska, ako postupovať ďalej a prijatie Iorwetha a jeho elfov do svojich radov. Napokon si pripijú a Saskia upadá do bezvedomia otrávená jedom.

Musíte pomôcť vyliečiť Saskiu v úlohe „Otázka života a smrti“. Aby ste ju vyliečili, potrebujete zohnať ingrediencie na liečenie a to Nesmrteľník pri úlohe „Život v podzemí“, zdroj magickej moci pri úlohe „Lov na mágiu“, krv starého, kráľovského rodu pri „Kráľovská krv“ a tiež Pamätnú ružu, ktorú ste dali vo Flotsame Triss, takže sa treba popozerať po jej stopách v „Kde je Triss Ranuncul?“. Taktiež nesmiete zabúdať na to, že sa musíte postarať o prízračnú hmlu, ktorá teraz oddeľuje obe armády a zrušiť jej účinok pri úlohe „Večný boj“.


3. Večný boj (1/2)

Choďte za Filippou a pohovorte si o krvavej kliatbe. Povie vám, že na zlomenie takejto kliatby zrodenej z vojny, sú potrebné štyri symboly. Symbol Viery, Symbol Odvahy, Symbol Smrti a Symbol Nenávisti. Prvé dva zoženie ona, vy máte zohnať druhé dva, takže tým potom získate úlohy „Symbol Smrti“ a „Symbol Nenávisti“.
Choďte na jej radu za starostom Cecilom Burdonom a pohovorte si o vojne, ktorá sa tu kedysi odohrala. On sa jej zúčastnil, takže vám povie toho dosť o priebehu vojny. Tiež zistíte, že Symbol Smrti je vlajka Šedej Koruhvy, ktorú pochovali s padlými členmi Koruhvy v katakombách. Tiež vám povie, že Seltkirka (jedného z ich vodcov, ktorého zbroj je Symbolom Odvahy, tak ako on sám zosobňoval odvahu) zabil Vandergrift (vodca Kaedwenských vojakov) svojím mečom, ktorý si nechal vyrobiť od najlepších kováčov a mágov. Údajne má ten meč Saskia. So Symbolom Nenávisti teda zatiaľ nepohnete, meč dostanete od Saskie, keď ju vyliečite v rámci úlohy „Otázka života a smrti“. Zatiaľ môžete vyraziť po Symbole Smrti.
Pár informácií o vojne vám môže povedať aj Yarpen Zigrin.


4. Symbol Smrti

Na začiatku úlohy pôjdete na rovnaké miesto, ako pri úlohe „Lov na mágiu“.
Od Cecila Burdona viete, že Symbolom Smrti potrebným pre zlomenie krvavej kliatby je vlajka Šedej Koruhvy, ktorá je pochovaná v katakombách. Pri mestskej bráne vybehnite hore schodmi a prejdite dozadu k chodbe. Prejdite na lúku za mestom. Tam na vás čaká trpaslík Reginald Luthor a traja elfovia. Chcú vás zajať ako kráľovraha a tak ich musíte zabiť. Majú u seba aj zatykač, ako banda lovcov odmien z Flotsamu.
Prejdite okolo jazera, cez brod a tam narazíte na trojicu Kaedwenských vojakov. Jeden z nich je aj rytier. Zabite ich a môžete si vziať Kaedwenský Meč a od rytiera aj Kaedwenský Čierny Meč.
V okolí sú tu harpye a nekkeri. Môžete zvoliť jednu z troch ciest, keď prejdete za jazierko, alebo preskúmať všetky, dovedú vás k vstupu do katakomb okolo kopca s ruinou harpyí, alebo priamo cez kopec.
V katakombách za prvým mostom rozbite Aardom stenu a a v miestnosti za ňou nájdete meč Osud. Vonku môžete rozbiť aj štvrtú stenu u tela, za ňou sú zas zápisky učenca, ktorý študoval Divoký Hon.

Katakomby nie sú veľké, len prejdite mostom, zbehnite dolu do miestnosti spojenej s druhou vedúcou k druhému mostu, napadne vás tam pár prízrakov. Po boji tam rozbite Aardom stenu. Za ňou sa objaví duch Ekharta Henessya.

- Môžete s duchom bojovať zabiť ho. Nie je ťažkým súperom. Po boji si vezmite zo sarkofágu Koruhvu, no nezískate ich meč, ako keď ducha prekabátite.

- Môžete duchovi povedať, že ste boli členom Šedej Koruhvy. Aby si overil, či hovoríte pravdu, dá vám niekoľko otázok o boji. Odpovede by ste mali poznať z rozhovoru so Cecilom Burdonom a Yarpenom Zigrinom.
Hovoríš to nesprávne. Redanské vojsko bolo napravo a Temerianské uprostred.
Menno Coehoorn. Vrchný veliteľ nilfgaarďanov.
Coehorn je mŕtvy.
Vandergrift a Seltkirk. Velitelia vojsk boja o Vergen.
Zajal ma Biggerhorn. Tak prežil masaker pri Vergene.

Ak odpoviete nesprávne, čaká vás boj. Ak máte „Čiapku z bobra“ z truhlice v tajnej dielni, do ktorej ste sa dostali pri vedľajšej úlohe „Baltimorova nočná mora“, môžete sa raz pomýliť. Ak máte aj „Plášť Šedej Koruhvy“, ktorý môžete vyhrať v kockách od Skalena Burdona, môžete sa pomýliť dvakrát. Pri pomýlení nejdete ďalej, ale musíte dať správnu odpoveď.
Keď ducha presvedčíte, tak zmizne a vy si môžete vziať zo sarkofágu Koruhvu a od ducha tam pribudol aj meč plukovníka Gondora, Meč Šedej Koruhvy.


5. Lov na mágiu

Spojte túto úlohu aj s vedľajšími úlohami „Zmluva na Harpye“ a „Kráľovná Harpyí“, môžete ich splniť naraz pri postupe touto úlohou. Na začiatku úlohy pôjdete na rovnaké miesto, ako pri úlohe „Symbol Smrti“.
Pre vyliečenie Saskie potrebuje Filippa magický artefakt. Choďte za ňou a spýtajte sa jej, či by vám neporadila. Odporučí vám len popýtať sa ľudí z mesta. Nejaké vodítka vám môžu dať Skalen Burdon aj krčmár, dozviete sa, že za mestom býval čarodej Verfran. Najmä ale choďte za Cecilom Burdonom. Povie vám to isté, len vás priamo nasmeruje na ruiny za mestom.

Choďte hore schodmi pri hlavnej bráne a prejdite k dverám vzadu pri posledných domoch. Prejdite na lúku za mestom. Tam na vás čaká trpaslík Reginald Luthor a traja elfovia. Chcú vás zajať ako kráľovraha a tak ich musíte zabiť. Majú u seba aj zatykač, ako banda lovcov odmien z Flotsamu.
Prejdite okolo jazera, cez brod a tam narazíte na trojicu Kaedwenských vojakov. Jeden z nich je aj rytier. Zabite ich a môžete si vziať Kaedwenský Meč a od rytiera aj Kaedwenský Čierny Meč.
Tu sa musíte dostať hore na kopec. Choďte k veľkej mláke pri jazierku. Tam je pár ďalších vojakov a za mlákou pár harpyí. Vyjdite za mlákou na kopec, nad cestu, ktorou ste prišli. Z konca kopca preskočte na malú plošinu, kde sa objaví pár harpyí a odtiaľ preskočte k stavbe, kde majú hniezdo. Tu sa objaví viac harpyí a napokon aj Harpya Celeano. Po boji vylezte k hniezdu a vezmite si odtiaľ magický kryštál.

Vráťte sa s ním za Filippou, no tej takýto artefakt nestačí. Povie vám, že v kryštáli je uväznený sen trpaslíka, konkrétne Cecila Burdona. Vy si uvedomíte, že harpye Celeano sú zlodejky snov schopné mágiou uzatvárať sny do horských kryštálov. Majú tu jaskyňu, no Cecil ju odmieta sprístupniť, takže ho musíte presvedčiť, aby ju otvoril, pretože by ste tam mohli nájsť mocnejší sen, ktorý by sa vám hodil. Len skočte za Cecilom a pohovorte si. Nechce ju otvoriť, ale keď mu pohrozíte, že odhalíte verejnosti jeho sen, tak súhlasí.

Choďte do kameňolomu, ktorý je juhozápadne od mesta. V ňom je množstvo harpyí, ktoré vás budú napádať cestou dolu pravidelne na mnohých miestach. Dole na dne kameňolomu vojdite dverami do jaskýň. Tam je malý priestor, hoci párkrát musíte vyliezť na vyvýšené miesta a pozoskakovať.
Vnútri nájdete niekoľko kryštálov so snami. Jeden bude aj na kamennom projektore snov, kam ho harpye umiestnia a vy si budete môcť pozrieť Lethov sen. Keď si vezmete kryštál s jeho snom, napadne vás skupina harpyí, vrátane kráľovnej harpyí, ktorá má u seba meč „Harpya“. Celkovo získajte ďalšie štyri kryštály. Po každom, ktorý si vezmete, vás napadne pár Celeano harpyí. U mŕtveho vojaka nájdete tiež Kaedwenskú koženú zbroj.

Všetky kryštály si pozrite na projektore a uvidíte okrem Lethovho snu aj sen Iorwetha, dedinčana, Baltimora (vedľajšia úloha „Baltimorova nočná mora“) a draka. Sen draka je samozrejme najsilnejší zo všetkých snov, takže je to aj vhodný magický zdroj pre Filippu.


6. Život v podzemí
6.1. Aj, V bani je šichta tvrdá (vedľajšia úloha)


Na vyliečenie Saskie potrebuje Filippa odrodu fialového náprstníku zvaného tiež Nesmrteľník. Na vývesnej tabuli pred krčmou je oznam o zatvorení bane.
V krčme sedia Yarpen Zigrin, Zoltan, Marigold, Sheldon Skaggs a starosta Cecil Burdon. Pohovorte si, vypite si s nimi a spomeňte, že hľadáte Nermteľník. Odporučia vám baňu, no tiež dodajú, že je zatvorená, pretože sa tam objavili nejaké potvory. Dohodnete sa, že baňu spolu vyčistíte.
Choďte pred vstup do bane, kde už trpaslíci čakajú a oslovte starostu Cecila. Ten pre vás otvorí šachtu a sľúbi aj nejakú odmenu. Vnútri môžete zapaľovať ohne, ale tie aj tak veľa svetla nedajú, takže sa hodí elixír Mačka, ktorý dodáva nočné videnie. Tiež si spravte tri petardy zvané Úľ. Ten sa hodí na zlikvidovanie tunelov, z ktorých vyliezajú Ohnilci. Ak ste likvidovali hniezda nekkerov vo Flotsame, tak to už poznáte. Zničiť tri tunely je súčasť vedľajšej úlohy, ale plníte ju v bani, tak ako hlavnú.

Zigrin, Chivay a Skaggs vás budú sprevádzať. Vnútri vojdete na križovatku. Najprv choďte napravo, tam je telo trpaslíka, pri ktorom je Kľúč od hornej šachty, Balinova prvá mapa a Balinov Denník 1. Na konci chodby je tunel, ktorý zavaľte petardou Úľ (1/3).
Prostredná chodba sa rozdvojuje, no obe cesty sú slepé. Na konci tej pravej by mal byť v truhlici nákres Strieborný meč z červeného meteoritu. Na konci ľavej je sklad, ktorý otvoríte kľúčom od skladu, ktorý získate z Balinovho tela. Vnútri je dosť železnej a striebornej rudy a aj Pevný Meč z Dol Blathanna.

Napokon zvoľte ľavú chodbu. Tá vedie na rázcestie, ale cesta oproti je slepá, takže pokračujte doľava dlhšou chodbou na rázcestie. Naľavo je na konci chodby druhý tunel, ktorý odpáľte petardou (2/3). Je tu aj druhé telo trpaslíka, pri ktorom sú kľúč od strednej šachty, Balinova druhá mapa a Balinov Denník II.

Choďte z rázcestia druhou chodbou a vojdete na ďalšie rázcestie vo väčšej jaskyni. Najprv choďte doľava, tam na konci chodby nájdete tretie telo, pri ktorom sú Kľúč od dolnej šachty, Balinova tretia mapa a Balinov Denník III. Vráťte sa do väčšej jaskyne a poniže tohto rázcestia je ďalšie, už posledné. Najprv choďte napravo, je tam za dverami hromada pascí na zemi, tak pozor na ne a na konci je telo Balina Fergussona, pri ktorom je Balinov Denník IV a Kľúč od skladu (môžete sa vrátiť potom do skladu spomínaného vyššie).

Potom choďte už len do poslednej chodby. Na jej konci je Bulvor. Podajte si ho a aj pár ohnilcov. Tu je aj tretí tunel (3/3), ktorý zničte petardou a rastie tu aj niekoľko kusov Nesmrteľníka. Vezmite si ho pre splnenie úlohy „Život v podzemí“.
Pre splnenie úlohy „Aj, V bani je šichta tvrdá“ sa len vráťte za Cecilom Burdonom a za zavalenie troch tunelov, z ktorých vychádzali ohnilci vám dá odmenu 50 zlatých.


7. Kde je Triss Ranuncul? (1/2)

Celý úvod pátrania po stopách Triss môžete preskočiť, ak budete pátrať v okolí mesta na vlastnú päsť a ísť rovno za trolom. Po poriadku ale choďte najprv za Filippou a povie vám, že by dokázala lokalizovať Triss, keby mala niečo, čo jej patrilo. Nič nemáte, ale Filippa počula, že nejaký opilec tvrdil, že videl spadnúť z neba rusovlásku. Choďte do krčmy a pri pulte stojí trpaslík Mantas Birut. Zaplaťte mu pitie v hodnote okolo 18 zlatých a povie vám, ako videl dopadnúť rusovlásku a veľkého holohlavého chlapa. Ten ženu opustil a kým sa trpaslík kochal pohľadom na jej kozy, prišiel trol a odniesol ju preč. Takže treba nájsť trola.

Choďte pod mesto do vypálenej dediny, dole k skupine elfov, za nimi hore cez bránu, pokračujte k drevenej soche a pri nej doprava, ponad sochu. Dorazíte k trolovi. Povie vám, že videl Letha a aj Triss, ktorej pomohol. Za to, že sa mu páčila, tak ho opustila jeho trolka a bol by rád, keby sa vrátila. Vzala si aj Trissinu šatku, ktorú on vzal Triss, než odišla. Keď poviete, že pôjdete za jeho ženou, aby ste získali tú šatku, tak vás prosí, aby ste jeho ženu nezabíjali.

Ak poviete, že ju nezabijete, tak je v kľude. Ak poviete, že ju chcete zabiť, tak vás trol napadne a musíte zabiť jeho. Choďte od neho hore kopcom a na rázcestí sa dajte doľava. Hore narazíte na trolku, s ktorou bojuje skupina žoldnierov. Vedie ich Adam Pangratt v službách kráľa Henselta.
- Môžete im pomôcť trolku zabiť a vezmite si z jej tela Trissinu šatku. Ak ste trola nezabili, ale zabili ste teraz jeho ženu, tak keď sa budete okolo neho vracať, napadne vás.
- Môžete pomôcť trolke proti žoldnierom. Pár ich zabite a potom sa Adam Pangratt vzdá a odíde. Trolka vám poďakuje za pomoc. Dostanete od nej Trissinu šatku a ak ste nezabili jej muža, dostanete od nej aj Trolí Roh.

S Trissinou šatkou sa vráťte za Filippou. Predtým je vhodné poplniť si vedľajšie úlohy. Dajte Filippe šatku a tá sa pokúsi lokalizovať Triss. Medzitým vás ale vyruší muž s tým, že ľud chce popraviť Stennisa, pretože ho obvinili z otrávenia Saskie. Tým sa vám vnútila úloha „Kráľovská krv“.


8. Kráľovská krv (1/2)
8.1. Podozrivý: Thorak (vedľajšia úloha)
8.2. Steny majú uši (vedľajšia úloha)


Váš rozhovor s Filippou ohľadne nájdenia Triss preruší muž, ktorý vás žiada o pomoc. Niekto obvinil princa Stennisa z otrávenia Saskie. Ľud si žiada jeho hlavu a šľachta princa bráni. Bežte k miestu, kde sa Stennis schováva a tam je už zhromaždený dav. Najprv vás oslovia Zoltan Chivay a Marigold. Skalen Burdon a Iorweth sa snažia všetkých zatiaľ zastaviť, aby sa mohol incident vyšetriť, no ľud chce krv a nemáte veľa času.
Pohovorte si s trpaslíkom Ogdenom, ktorý tu postáva. Povie vám, že zdobil Saskiin pohár a pochybuje, že by boli vyrobené dva, keď naznačíte takúto teóriu. On je najlepší kovotepec v meste, hoci sa Thorak stále snaží dostať na jeho úroveň. Úloha „Podozrivý: Thorak“.
Pohovorte si potom so skupinou sedliakov. Zistíte, že Saskiu obsluhoval istý Vincek, s ktorým by nebolo od veci si pohovoriť. Úloha „Steny majú uši“.
Tiež si môžete pohovoriť so Stennisom, no musíte pomocou Axie presvedčiť stráž, aby vás za ním vpustila. Je rovnaký ako väčšina šľachty, tupý, namyslený a povýšenecký. Odmieta vám dať trochu svojej krvi na záchranu Saskie, keďže je to len plebejka a na odôvodnenie, že mu zachránila život, povie len, že to bola jej povinnosť. No to, že je to idiot, ešte neznamená, že ju otrávil, čo sám priamo odmieta.
Ak sa budete zhovárať so všetkými, s trpaslíkom, sedliakmi, Marigoldom a Zoltanom, šľachtou aj Stennisom, tak rovno započne druhá fáza a musíte rozhodnúť ako naložiť s princom. Môžete sa ale pozhovárať len s trpaslíkom a sedliakmi a odbehnúť si k dvom mini úlohám.

Podozrivý: Thorak, Steny majú uši
Poniže chodby s davom je Vincek Podborovák, ktorého stráži elf zo Scoia´tael. Oslovte Vincka a zastrašte ho, alebo pomocou Axie donúťte povedať, čo vie. Počul ako kňaz Olkan prirovnával Saskiu k beštii a zrejme sa snažil princa proti nej poštvať. No Olkan bol zabitý, takže ho vypočuť nemôžete.
Choďte za starostom Cecilom Burdonom a spýtajte sa ho, kde kňaz býval. Označí vám na mape dom pri vstupnej bráne do mesta. Choďte tam a nájdete vnútri na zemi hromadu rozhádzaných kníh, z ktorých nič nezistíte, ale na stole nájdete Olkanove zápisky, ktoré vyzerajú ako nákres Saskiinej čaše, ale chcete viac dôkazov.
Potom prejdite k podozreniu na Thoraka. Ak žije, tak odmieta akékoľvek obvinenia. Splňte preto úlohu „Baltimorova nočná mora“, ak ste ju ešte nesplnili a pri nej, ak sa nedáte podplatiť, zabijete Thoraka a z jeho tela získate kľúč. Choďte do jeho domu a kľúčom si odomknete truhlicu v rohu miestnosti. V nej nájdete Nákres na pevný strieborný meč zo žltého meteoritu a Olkanovo potvrdenie prijatia kópie Saskiinho pohára. Tým splníte obe tieto vedľajšie úlohy a získate 1000 skúseností. Potvrdilo sa vám Olkanovo spojenie s vraždou, ale nie Stennisova vina, či nevina.
Ak len získate list z truhličky a pôjdete rozhodnúť o Stennisovi bez prezretia Olkanovho bytu, bude úloha „Steny majú uši“ nesplnená.

Kráľovská krv
Ak sa pozhovárate so všetkými zúčastnenými stranami, dav prejde do akcie. Ak ste odbehli splniť vedľajšie úlohy a nájsť viac dôkazov, tak po návrate k davu prejde dav do akcie. Chcú si podať princa , ktorého začnú priamo obviňovať, kým šľachta sa bude snažiť argumentovať proti ich obvineniam. Vy musíte slovne zasiahnuť.
- Môžete podporiť dav a tvrdiť, že princ je vinný. Skončí to jeho lynčovaním rozzúreným davom a následne jeho smrťou. Z jeho tela si priamo v scénke naberiete kráľovskú krv a tak rovno splníte túto úlohu. Tiež ho môžete obrať o meč.
- Môžete podporiť šľachtu s princom a presvedčiť dav, že každý si zaslúži spravodlivý proces. A keďže nie je dostatok dôkazov o princovej vine, či nevine, necháte ho zavrieť, kým sa Saskia nevylieči, aby mohlo byť jej otrávenie dôkladnejšie prešetrené.
Tým je táto úloha stále aktívna, pretože aj keď Stennisa zatvoria, nikoho nenapadne aspoň ho škrabnúť a vziať mu trochu krvi. Preto budete musieť získať krv od kráľa Henselta na druhej strane hmly, keďže je to okrem Stennisa jediná osoba kráľovského rodu v širokom okolí.


9. Kde je Triss Ranuncul? (2/2)
10. Kráľovská Krv (2/2)


Vráťte sa za Filippou Eilhart, ktorá sa oddáva sexuálnej predohre so svojou učeníčkou Cynthiou. Filippa vám povie, že Triss je zrejme na druhej strane hmly a máte ňou prejsť. Potom si môžete pohovoriť s Cynthiou, ak chcete a napokon vyrazte do hmly. Len prejdite dole pod mesto, cez spálenú dedinu a popri stráži trpaslíkov a elfov vstúpte do hmly.
Filippa vám dala magický amulet a keď vojdete do hmly, zjaví sa nad vami v podobe sovy, ako na začiatku kapitoly. Postupujte hmlou, chránený jej magickým štítom. Trikrát ju zastavia prízraky, tak ako posledne, keď ste šli so Saskiou a Stennisom, takže ich zničte a pokračujte, až sa dostanete von z hmly.
Na miestach, kde ste sa v hmle zastavili, ako aj na druhej strane, poniže ohniska, nájdete mŕtvoly s listami, v ktorých Shilard Fitz-Oesterlen, vyslanec nilfaardského cisára prikázal zajať Triss. Na druhej strane je to na vás, Filippa nechce ísť bližšie k táboru, aby jej prítomnosť nevycítil Detmold.

Choďte poniže k telu, pri ktorom nájdete vyrezávanú figúrku. Tam vás objaví Vernon Roche. Povedzte mu pravdu, že hľadáte Triss a povie vám o dvoch cestách, ako sa dostať ku kráľovi Henseltovi.
Než sa vydáte do tábora, môžete preskúmať túto časť oblasti. Na severovýchode môžete navštíviť Jasnovidca (žiadna úloha, len pre zaujímavosť) a tiež získať meč Arbiter (viď zbrane tejto kapitoly) a na západe môžete nájsť dom na pobreží a v ňom získať poznámky vedúce k úlohe „Z doby dávno minulej“.

- Prvá cesta. Choďte popri tábore doprava, na severovýchod hore kopcom a tam prejdite malým prechodom v skalách k trom mŕtvym telám, pri ktorých sú Ohnilci. Hneď nad telami vyjdite naľavo hore kopcom a na okraji zoskočte z útesu. Preskočte na plošinu pred vami a z nej zlezte dole. Prejdite po brehu a vyleziete pi tábore. Tu sa musíte preplížiť. Z jedálne vyjde opilec, tak pozor na neho, plížte sa za ním a popri ohnisku, ku ktorému zamieri. Pri kováčovi zahnite doľava a prejdite popri hradbe až k hlavnej bráne. Z nej vyjde pár vojakov, tak počkajte, kým prejdú. Prejdite popred bránu a dole poza rad stanov. Na konci je kuchár, ktorý sa vyľaká, ak vás zbadá. Môžete ho uspať znamením Axia (stláčať pre naplnenie účinku). Na konci radu stanov, pri kuchárovi vyjdite povyše k bráne vedúcej na západ a prejdite ňou. Prekvapivo nie je strážená. Z nej zbehnite dole na pláž a vojdite do jaskyne.
- Druhá cesta. Choďte poniže hlavného vstupu do Kaedwenského tábora a tam narazíte na stan bordelu. Oslovte bordelmamu Madam Karoll, zaplaťte jej za rozhovor a spýtajte sa na cestu do tábora. Potom ju podplaťte okolo 500 zlatými a otvorí vám padacie dvere v stane. Skočte nimi dolu, prejdite miestnosťou a kľúčom od madam si otvorte dvere na konci. V cele naľavo skočte dole do tunelov jaskyne.

= Obe cesty vás dovedú do tunelov jaskýň pod Kaedwenským táborom. Cesta z pláže vás dovedie doprostred a cesta cez bordel vás dovedie do dolnej časti. Vy sa musíte dostať až do hornej. V jaskyniach sú ohnilci, jeden bulvor a aj jeden zemný elementál, ak ho budete hľadať. Keď pôjdete chodbou s člnom, prejdite cez železné dvere, preskočte trhlinu a dostanete sa k elementálovi, pri ktorom nájdete Zbroj Ban Ardu a Kaedwenské vysoké topánky. Inak sa prebojujte nahor chodbami a na konci vyjdete na pláži pri Nilfgaardskom tábore.

Tam vás zatknú vojaci a odvedú k veľvyslancovi Shilardovi. Ukáže sa, že Triss ste mali so sebou, je zakliata do figúrky, ktorú ste našli a získali ju vďaka Cynthii, ktorá len predstierala, že sa učí od Filippy, ale v skutočnosti pracuje pre Vanhemara, Shilardovho čarodeja. Počas rozhovoru budete mať aj záblesk z vašich stratených spomienok. Potom Shilard prikáže, aby vás popravili a odíde loďou do Loc Muinne. Pred istou smrťou vás zachránia Ves a Vernon Roche. Milé, keďže ste ich zradili pre Iorwetha.

Pomôžu vám v boji, tak s nimi zabite Vanhemara a vojakov, ktorí zostali v tábore. Po boji vám povie, že v Loc Muinne sa bude konať stretnutie čarodejok a vládcov ríš, pretože čarodejovia chcú obnoviť Radu a Kapitulu. Tiež zistíte, že Sheala našla úkryt vrahov, Henselt tam poslal svojich mužov. Jedného zaklínača zabili, druhého zajali, no Letho ušiel.

Potom vám Roche ponúkne pomoc. Môžete najprv povedať, že sa chcete rozhliadnuť po tábore. Pri tele Vanhemara nájdete Zbroj z Loc Muinne, v stane na stole je list od veľvyslanca pre cisára a v poličke knihu „Balada o Hone“.

- Ak ste nechali Stennisa zomrieť a získali ste od neho kráľovskú krv, tak je úloha „Kráľovská krv“ už splnená a keď poviete Vernonovi, že ste pripravený, tak vás vyvedie von z tábora, pretože za Henseltom už nepotrebujete ísť. Predstierate, že ste jeho väzeň, takže pôjdete priamo. Len sa vyhýbajte vojakom, aby vás nespoznali, inak vás hneď zabijú a prejdite k hlavnej bráne.
- Ak Stennis žije, tak potrebujete krv od Henselta. Vernon vám otvorí bránu do horného tábora, choďte za ním a ukryte sa za krabice pri stane. Odvedie trojicu vojakov, aby ste mali ľahšiu cestu. Preplížte sa potom poza stany ku kráľovskému stanu. Za stanom kráľa je pár sudov, tak ich rozbite znamením Aard. To odláka stráže pred vchodom a vy môžete vojsť do stanu. Henselt je rozumnejší, než Stennis. Dohodnete sa, chce aby ste zničili prízračnú hmlu a na oplátku vám dá trochu svojej krvi. Tým ukončíte úlohu „Kráľovská krv“. Potom vás nechá vyviesť svojimi mužmi pred tábor.
Ak už na tejto strane nič nechcete preskúmať, tak choďte k hmle, kde sa stretnete opäť s Filippou. Poviete jej, ako ju Cynthia zradila a že Triss odviezli do Loc Muinne. Musíte sa vrátiť naspäť, takže opäť prejdete hmlou. Postupujte rovnako ako cestou sem, držte sa v kryte magického štítu a likvidujte prízraky, ktoré sa pokúsia zastaviť Filippu v sovej podobe.

Keď dorazíte na druhú stranu, tak bežte do mesta a do domu Filippy, s ktorou si pohovorte. Je rozčúlená, že sa nechala oblafnúť Cynthiou, ale aspoň v jej veciach našla Trissinu pamätnú ružu, keďže Cynthia musela zdrhnúť veľmi rýchlo.
Tým ste ukončili túto úlohu, zohnali pamätnú ružu na liek pre Saskiu a tiež ste od Filippy dostali za odmenu meč Vyjednávač.


11. Otázka života a smrti
12. Symbol Nenávisti


Na záchranu Saskie už máte všetky prísady. Kráľovskú krv od Stennisa, alebo od Henselta (Kráľovská krv), Nesmrteľník z bane(Život v podzemí), Zdroj magickej moci (Lov na mágiu) a Pamätnú ružu (Kde je Triss Ranuncul?). Dajte všetky prísady Filippe, ktorá vylieči Saskiu.
Tá vám poďakuje za pomoc a keď podotknete, že potrebujete jej meč, ktorý kedysi vlastnil generál Vandergrift, tak vám ho bez váhania daruje, čím získate Symbol Smrti. Kým sa bude zotavovať, vy sa máte postarať o zlomenie kliatby a rozprášenie prízračnej hmly.


13. Večný boj (2/2)

Zohnali ste dva artefakty, vlajku Šedej Koruhvy (Symbol Smrti) a od zachránenej Saskie (Otázka života a smrti) ste dostali Vandergriftov meč (Symbol Nenávisti). Choďte za Filippou a tá vám dá Kňazov medailón (Symbol Viery) a Seltkirkovu zbroj (Symbol Odvahy).
Vyrazte von z mesta a vojdite do hmly.

Tu udalosti naberú vlastný spád. Najprv vás posadne duch Aedirnského vojaka. Máte získať prápor Šedej Koruhvy. Bežte k duchom pár Kaedwenských vojakov a pobite ich. Pamätajte, že ako duch nemôžete uskakovať, ani používať znamenia, takže až do záveru tejto úlohy vám zostáva len bežný beh, vykrývanie a sekanie.

Keď ich pobijete, posadne vás zas duch Kaedwenského vojaka. Máte dobehnúť dať vašim správu, že nepriateľ dostal Koruhvu. Cesta je priama, ale pália po vás šípy, takže sa kryte za drevené bariéry. Pália v pravidelných intervaloch, takže si to len načasujte a presúvajte sa od jednej bariéry k druhej, až sa dostanete ku generálovi Vandergriftovi.

Potom si oddýchnete, keď uvidíte Sabrinu Glewissig, ako sa spojí s Philippou, Shealou a ďalšími čarodejkami. Keďže to vyzerá, že Henseltovo vojsko zvíťazí, čo by narušilo politickú rovnováh a čo čarodejky nechcú, tak jej schvália zoslanie ohnivého kúzla na bojisko. Práve toho, za ktoré bola upálená.

Teraz vás posadne duch veliteľa Aedirnského vojska, Seltkirka z Gulety. Prebojujte sa cez niekoľko nepriateľských vojakov až k Návštevníkovi Vandergriftovi, veliteľovi Kaedwenského vojska. Tam ducha presvedčíte, aby v záujme duchov vojakov odišiel.

Odíde a ste opäť sami sebou, takže zaklínač so znameniami a vlastnými zbraňami. Musíte poraziť Vandergrifta, z ktorého je teraz Draug. Najprv teda porazte draugira, jeho vlajkonosiča a potom Drauga. Môžete povolať ohnivé gule, no viete to vystriehnuť a uhýbajte sa im, rovnako, ako keď dá lučištníkom povel k paľbe ohnivých šípov. Občas sa dokáže zmeniť na tornádo, ale len sa roztočí na mieste, takže vám stačí stiahnuť sa z jeho dosahu Rovnako uskakujte aj jeho rozbehom na vás a keď sa zastaví, sekajte ho. Získate z neho automaticky Trofej z Drauga, Časť Draugovej zbroje a Esenciu Drauga.

Keď ho zabijete, posadne vás napokon duch kňaza, ktorý vyviedol vojakov z ohňa. Tu len bežte dole uhýbajúc sa ohnivej paľbe, zbehnite z kopca a dobehnite ku kráľovi, ktorý za ten ohnivý masaker odsúdi Sabrinu na smrť.
Tým je úloha splnená a vám sa vracajú ďalšie spomienky na vašu minulosť.


14. Obliehanie Vergenu

Preberáte sa pár dní po zlomení kliatby vo Filippinom dome. Yarpen a Zoltan už na vás čakajú vonku, pretože Henseltova armáda tiahne na Vergen. Vyjdite von a choďte k hlavnej bráne, kde vás Zoltan pošle hore nad bránu uvoľniť olej na útočiacich vojakov. Vybehnite hore schodmi napravo a choďte ponad vstupný koridor. Hore vyliezajú Kaedwenskí vojaci po rebríkoch. Budú stále prichádzať, takže zabite len tých, ktorí vás práve ohrozujú a potom otočte kolesom v stene, aby ste vypustili olej.
Objaví sa čarodej Detmold, prerazí bránu a uhasí ohne, takže sa stiahnite za Zoltanom do mesta a vybehnite s ním na vnútorné hradby. Tie teraz musíte brániť. Prídu dve vlny nepriateľov a v každej ich bude celkom dosť. Trpaslíci a rytieri vám budú pomáhať, takže sa aspoň všetci nesústredia na vás. Aardom môžete tiež niektorých zhadzovať z hradieb.
Keď porazíte obe vlny útoku, Saskia vám povie, že poslala zvedov do tunelov vedúcich do mesta a nevrátili sa, takže treba tunely skontrolovať, aby vás nepriatelia nedostali z dvoch strán.

Bežte za ňou a dovedie vás do tunelov. V nich narazíte na žoldnierov, takže opäť bojujte s niekoľkými skupinami žoldnierov. Napokon dôjdete do veľkej jaskyne, kde narazíte na Detmolda a väčšiu skupinu žoldnierov. Pobite ich a keď zvíťazíte, zasiahne Detmoldova mágia a porazí vás. Zachráni vás Saskia, ktorá vám odhalí svoje najväčšie tajomstvo. Je to drak, ona je ten drak, ktorý vás napadol pri útoku na zámok La Valette.

Vráťte sa naspäť tak, ako ste prišli a pri vstupe do tunela čaká Zoltan, ktorý vám oznámi, že Henselt osobne vedie vojsko do útoku. Opäť bráňte hradby a porazte všetkých vojakov v jednej vlne útoku. Pod hradbami sa objaví tiež nečakaná pomoc. Ak ste pomohli trolovi a trolke, tak vám prídu na pomoc. Ak ste trolov zabili a pomohli Adamovi, tak príde na pomoc Adam Pangratt a jeho žoldnieri.

Keď odrazíte útok, dorazí Iorweth so svojimi lučištníkmi. Aby ste zabránili úteku kráľa Henselta, treba zavrieť bránu, tak nasledujte Zoltana k bráne. Najprv pôjdete na hradby, zlezte dolu rebríkom, bežte za Iorwethom a spolu s ním a Zoltanom už len dobehnite k bráne.

Kráľ prehral a vzdáva sa. Uzná nezávislosť Horného Aedirnu a dovolí, aby popravili Detmolda. Keď ho prepustia, s Iorwethom sa zhodnete na tom, že so Saskiou nie je niečo v poriadku. Sledujte ju a Filippu, no teleportujú sa preč. Choďte do Filippinho domu a prezrite ho. Na stole nájdete knihu „Otravy a jedy“. Je pravdepodobné, že Filippa otrávila Saskiu a je jasné, že na protijed nepotrebovala Pamätnú ružu. Tú použila, aby ovládla kúzlom Saskiu, ktorá teraz spraví, čo bude chcieť. Musíte za nimi.
Vyjdite von, kde sa rozlúčite s Marigoldom a Zoltanom, ktorých Iorweth poverí, aby pomohli s udržaním stability v meste. Vy s Iorwethom vyrážate do Loc Muinne.


Vedľajšie úlohy

Môžete ich plniť hneď po príchode do mesta. Úlohy s Harpyami môžete dokončiť len pri úlohe „Lov na mágiu“ a pri tejto úlohe získate tiež úlohu „Baltimorova nočná mora“. Úlohy je vhodné splniť predtým, než vás Filippa pošle cez hmlu na druhú stranu.


1. Zmluva na Harpye
2. Zmluva na Kráľovnú Harpyí


Na vývesnej tabuli pred krčmou je zmluva na zabitie harpyí a aj kráľovnej harpyí. Najprv sa musíte dozvedieť niečo o harpyách, aby ste s nimi mohli vhodne zatočiť. Zabite ich asi tucet, alebo si kúpte u Felicie Cori knihu „Harpye – dcéry búrky“. Keď máte znalosti, uvedomíte si, že najlepšie ich vykynožíte, keď im zničíte hniezda, no tie sú na neprístupných miestach, takže na ne potrebujete Pascu na harpye.
Tú predáva Ucháň, rovnako ako aj návod na výrobu pasce (ten predáva aj Haggard). Na pascu potrebujete 2x Olej, 1x Kus dreva a 1x Striebornú rudu. Ak nemáte veľa zbytočne sa po vreckách povaľujúcej striebornej rudy, tak sa skôr oplatí kúpiť samotnú pascu, ktorá je lacnejšia, než len jeden kus striebornej rudy. Pascí potrebujete sedem.

Pascu použijete tak, že ju proste umiestnite do dráhy harpyi, nalákate ju k pasci a vzdialite sa, aby ju zaujala pasca. Harpya s pascou odletí do svojho hniezda a tam pasca vybuchne, čím bude hniezdo zničené. Musí ju vziať obyčajná harpya, nie Celeano.
Choďte do kameňolomu, juhozápadne od mesta, kde budete plniť aj hlavnú úlohu „Lov na Mágiu“, ktorú môžete spojiť s týmito vedľajšími, pretože ju nevyhnutne potrebujete pre vstup do druhej časti s harpyami. V kameňolome použite štyri pasce na zničenie štyroch hniezd.
Na dne kameňolomu potom vojdite bránou do jaskýň (bránu otvoríte len pri „Lov na Mágiu“), kde použite ďalšie tri pasce na posledné tri hniezda a zničením všetkých siedmich je splnená úloha „Zmluva na Harpye“.
V tejto jaskyni je aj kráľovná Harpyí, ktorá sa objaví, keď si vezmete kryštál s Lethovým snom. Zabite ju a z jej ostatkov získate aj strieborný meč „Harpya“.
Za zničenie harpyí získavate aj vlastnosť „Ornitológ“ (zranenie harpyí +10%).
Potom sa len vráťte do mesta a za Cecilom Burdonom, aby ste si vyzdvihli odmenu. Za zabitie kráľovnej harpyí je odmena 50 zlatých, za zničenie hniezd harpyí je odmena 200 zlatých, jedna ohnivá runa a trpasličie vylepšenie.


3. Baltimorova nočná mora

Pri úlohe „Lov na mágiu“ získate niekoľko kryštálov so snami, ktoré si môžete pozrieť. Jeden z nich je aj nočná mora, v ktorej uteká trpaslík pred neznámym prenasledovateľom. Keď si tento sen pozriete, získate zároveň túto úlohu.
Vráťte sa do mesta, tam máte nájsť Baltimorov dom. Je to dom neďaleko domu Cecila Burdona. Pri dome je trojica trpaslíkov, ktorých vedie Thorak. Zistíte, že to bol kedysi Baltimorov učeň, ktorý prevzal jeho remeslo, keď sa starý runový majster Baltimor bez vysvetlenia stratil. On si nechal aj jeho dom, ale poniže je Baltimorova stará dielňa, ktorú nepoužíva a tak si ju môžete v kľude prezrieť.
Vojdite do dielne a vzadu je nestabilná stena, tak ju zbúrajte znamením. Získate z nej Baltimorove poznámky a Baltimorov Kľúč. Keď vyjdete von, Thorak sa vás spýta, čo to bol za hluk a či ste niečo objavili. Môžete mu povedať o poznámkach, alebo o nich pomlčať.

V poznámkach je návod, ako sa dostať k istému miestu. „Začni pátrat u studniska, tam, kde zní hlas ozveniska. Desať krokú k řeke jdi, potom vlevo zas sa hni. Dvadsať krokú cestú danú – projdi jak pán krásnú bránú.“. Studňa je v spálenej dedine poniže mesta. Uprostred spáleniska je zničená studňa a severne od nej je rieka, čiže len podíďte vpred, zahnite doľava (inam sa ani nedá) a dole pod odbočkou je skupina elfov na stráži. Za nimi je brána, ktorú spomína Baltimor, tak ňou prejdite a pokračujte vpred.
„Kdo je múdry, dať sa ví, rozcestím, kde patron spí. Cesty nesú mnohé taje, len ta vprostred bezpečná je. Hledej značku Ingranda, zblúdiť není legranda.“. Za bránou pokračujte po ceste k drevenej soche, čo je svätyňa patróna. Pri nej je križovatka, no vy pokračujte rovno do kameňolomu harpyí. Zídite až úplne dole a cestou si môžete všimnúť kamene s vyrytými značkami (žiaria po zásahu medailónom). Dole choďte až pre vstup do brlohu harpyí a tam vyjdite na menší kopec naľavo od dverí. Hore je truhlica, ktorú otvoríte kľúčom z Baltimorovej dielne a získate Runový kľúč.

Teraz sa vráťte k drevenej soche a pokračujte doľava (doprava v smere príchodu od Vergenu). Tu je preklad textu trochu nepresný „Cesta správná, dyž ťa láká, najdeš tokaj nebožáka. O poludnách jeho stín okáže ti na tvoj cíl“. Má to byť cesta pravá, nie správna (right), aby vás to naviedlo zabočiť doprava pri soche. Vybehnite ponad sochu k trolovi (ak ste sa s ním ešte nestretli, tak si pozrite úlohu „Kde je Triss Ranuncul?“, pretože vás inak hneď osloví) a od trola pokračujte do kopca.
Na rázcestí sa dajte doprava a prídete k vraku lode (vyrabujte truhlicu pri lodi, viď úloha „Tajomná Rieka“). Ak si počkáte do obeda, tak tieň prednej časti lode bude ukazovať do rohu skál na hustý porast kríkov (tieň utopenej duše). Nemusíte na to čakať a kedykoľvek počas dňa môžete spáliť kríky znamením Igni. Za porastom sú dvere, ktoré otvoríte kľúčom z truhlice z kameňolomu. Dostanete sa do Baltimorovej tajnej dielne.

Vnútri sa objaví Thorak a dvaja jeho kumpáni. Ak ste mu predtým ukázali Baltimorove poznámky, tak chce, aby ste mu dovolili vziať si jeho ďalšie poznámky z truhlice v miestnosti a všetko ostatné si môžete nechať.
- Ak súhlasíte, dostanete 100 zlatých, 300 skúsností a úloha končí.
- Ak nesúhlasíte, alebo ste mu predtým poznámky neukázali, čaká vás boj s Thorakom a dvoma trpaslíkmi. Zabite ich a prezrite si Thorakovo telo. Nájdete tam Thorakov kľúč a Nákres: Lovecká Zbroj.

Napokon si prezrite miestnosť. V truhlici nájdete čiapku z bobra, pár rún a ak ste zabili Thoraka, nájdete tam aj ďalšie Baltimorove poznámky, ktoré usvedčujú Thoraka z jeho vraždy. Tieto poznámky zaneste starostovi, Cecilovi Burdenovi v meste. Za odhalenie takej zrady vám daruje 60 zlatých a meč Gwyhyr. Tiež získate 300 skúseností a ukončíte úlohu.
Thorakov kľúč budete potrebovať pri úlohe „Podozrivý: Thorak“.


4. S tlčúcim srdcom

Túto úlohu musíte splniť skôr, než sa rozbehne úloha „Kráľovská krv“, pretože bez ohľadu na to, ako budete v tej úlohe postupovať, Iorweth odvedie svojich mužov vrátane Ele´yasa a táto úloha bude nesplnená.
Na vývesnej tabuli pred krčmou nájdete oznam, že Ele´yas hľadá vyšetrovateľa. No tento elf stojí rovno pred krčmou pri tabuli, tak ho môžete priamo osloviť. Povie vám, že nachádzajú zohavené telá mladých ľudských aj elfských mužov a keďže sľúbi odmenu za pomoc, súhlaste, že sa na to pozriete.
Telá našli vo vypálenej dedine pod mestom. Nie je nevyhnutné tam chodiť, ale môžete tam zabehnúť. Napadne vás tam pár prízrakov a pri boji poznamenáte, že cítite síru. To je všetko, čo tu môžete objaviť.
Od Ele´yasa viete, že telá pochovali v trpasličích katakombách (do tých pôjdete v rámci hlavnej úlohy „Symbol Smrti“, tam je podrobnejší popis). Než tam vyrazíte, kúpte si od Felicie Cori chirurgické nástroje. Ešte oficiálne neviete, že ich budete potrebovať, ale potom by ste sa museli zbytočne po ne vracať.

Choďte do trpasličích katakomb a tam pri mostoch rozbite štvrtú stenu, za ktorou pobite pár prízrakov. Prezrite jediné telo, pri ktorom horí sviečka (musí mať výdrž, keďže je to zamurovaná časť, kde zrejme nik dlho nebol). Dôkladne si prezrite mŕtvolu, celé telo a zo všetkých strán. Usúdite, že rany vyzerajú ako po útoku sukuby, no mätie vás kovový úlomok v ruke, ktorý ste vytiahli chirurgickými nástrojmi. Taktiež pod telom nájdete knihu a podľa štýly obsahu v nej spoznávate dielo Marigolda.
Za dôkladnú prehliadku tela získavate vlastnosť „Lekcia z anatómie“ (poškodenie +10 voči ľudským protivníkom).

Choďte do krčmy v meste a oslovte Marigolda. Dohodnete sa, že sa o polnoci stretnete vo vypálenej dedine, aby vám svojimi veršami pomohol prilákať sukubu. Zájdite teda o polnoci na spálenisko dediny a tam preberáte na chvíľku postavu Marigolda. Odrecitujte báseň (Tvoje telo s moím, keď najsladšiu pieseň zloží – Moje srdce dychtí po dlaniach tvojich, jemne ich stlač a dotyk ten preži - a potom sa budeme vznášať v oblakoch.) a ozve sa sukuba. Otvorí vám padacie dvere do svojho príbytku. Buď sa vráťte na cestu k dedine za Geraltom, alebo choďte k sukube dole do jej brlohu. Toto nemá žiadny veľký dopad.

Nech už s Marigoldom zájdete kdekoľvek, opäť preberáte postavu Geralta. Vojdite do brlohu sukuby, ktorá sa nechová nijak agresívne. Tak ako viete, potrebuje energiu z ľudí a tvrdí, že práve preto by ich nezabíjala, keďže ich potrebuje živých, aby z nich mohla čerpať energiu a na oplátku im poskytuje nadpozemskú rozkoš. Povie vám tiež, že sa však do nej Ele´yas zamiloval a zo žiarlivosti zavraždil všetkých ostatných jej milencov, zohavil telá a pochoval ich v katakombách.

- Ak jej neveríte, tak ju napadnite a zabite. Z jej tela si môžete vziať Sukubinu palicu (doplnková zbraň), Nákres: Diamantový prach a pár drobností. Potom sa vráťte do mesta za Ele´yasom. Len mu povedzte, že ste odhalili a zabili sukubu a dostanete od neho odmenu 100 zlatých a meč An´givare.

- Ak jej veríte, tak sa vráťte do mesta a oslovte Ele´yasa. Prizná sa, že miluje sukubu, ale popiera, že by mal niečo spoločné s vraždami. Stále máte možnosť vrátiť sa a sukubu zabiť, ak by ste chceli. Inak choďte za Iorwethom, je v starej časti nad vstupnou bránou do mesta. Povedzte mu, že je Ele´yas vrah a ako dôkaz predložte kovový úlomok, ktorý ste získali chirurgickými nástrojmi z mŕtvoly v katakombách. Pôjde to preveriť a keď sa vráti, tak vám povie, že elf utiekol, pretože sa zrejme dozvedel o vašom obvinení.
Vráťte sa naspäť do vypálenej dediny a tam vás napadne Ele´yas. Je schopný, ale je sám. Zabite ho a potom choďte za sukubou. Tá vám poďakuje za pomoc a ponúkne vám aj sex, ktorý môžete prijať. Po sexe budete trochu omámený (veď je to démonka, odčerpáva životnú energiu). Než odíde, povie, že vám v truhlici nechala odmenu, aby ste na ňu nezabudli. Nájdete tam Thyssenovu zbroj.

Či sukubu zabijete, alebo jej pomôžete, obe možnosti ukončia úlohu s 200 skúsenostnými bodmi. Je to rozhodnutie, či chcete meč, peniaze a palicu, alebo sex a brnenie. Alebo či pomôžete vrahovi, alebo démonke.


5. Preborník v páke: Vergen

V tábore sa môžete pretláčať s novými súpermi. Porazte najprv Yarpena Zigrina a Sheldona Skaggsa. Bývajú obvykle v krčme. V krčme je aj druhá dvojica, Korden a Dalin. Porazte aj ich a napokon choďte za Skalenom Burdonom, ktorý je najlepší v páke v meste. Pretlačte ho a stávate sa majstrom Vergenu.
Potom sa môžete vrátiť za Sheldonom a Yarpenom a povedať im, že ste zložili Skalena Burdona. Poteší ich to a dostanete od nich Zemnú runu a Ohnivú runu.


6. Pokerová tvár: Vergen
Za kováčom sú v dome Cornelius Meyer a Bruno Biggs. Porazte ich oboch v kockách. Potom porazte krčmára. Teraz už môžete hrať so starostom Cecilom Burdonom. Posledný, kto si s vami môže zahrať o titul majstra Vergenu, je Haggard, kováčov pomocník. Porazte ho a úloha je splnená. Na záver si môžete vypýtať peniaze alebo nákres na výrobu Modrej, alebo Červenej, alebo Žltej meteoritickej rudy.


7. Muž proti mužovi: Vergen
8. Vyrovnanie


V krčme si môžete zase zabojovať v pästných súbojoch. Čakajú vás len traja protivníci. Mladý Zin, Sten Uspávač a Percy Boruk. Porazte všetkých troch a zvíťazili ste v malom, krčmovom šampionáte.
Keď porazíte tretieho súpera, objaví sa Seltkirkov brat, rytier Silgrat a vyzve vás na súboj. Prijmite jeho výzvu a porazte ho v súboji, čo Silgrat berie ako poníženie a urážku jeho cti. Tým získate úlohu „Vyrovnanie“, s ktorou tu viac nenarobíte, až v tretej kapitole.


9. Tajomná rieka

Potom, čo ste poslali list kapitána lode kráľovskou poštou v rámci rovnomennej úlohy v minulej kapitole, zostala úloha otvorená s tým, že sa máte obzrieť po ďalšom vraku lode. Keď pôjdete pri úlohe „Kde je Triss Ranuncul?“, alebo pri vedľajšej úlohe „Baltimorova nočná mora“ popri trolovi (cestou hore ponad drevenú sochu pri ceste do kameňolomu), za ním pokračujte hore kopcom a na rázcestí sa dajte doprava. Narazíte na vrak lode. V truhlici pri vraku je výrobný materiál, Vranské vylepšenie zbroje a Lodný Denník z Eyly Tarn.
Zistili ste, že zradný čarodej sa chcel zmocniť nálezov, ktoré prevážali lode Petra Sillia a Elya Tarn. Poklad by mal byť ukrytý pod Loc Muinne, kam sa dostanete až v ďalšej kapitole.


10. Z doby dávno minulej

Keď sa dostanete za prízračnú hmlu, choďte na západ od Kaedwenského tábora, popod tábor Modrých Pruhov, poniže neho prejdite rieku a choďte do kaňonu medzi horami. Tam zahnite pri prvej príležitosti doprava a dorazíte k domu na pobreží. Za domom si môžete pozrieť náhrobky na cintoríne. Potom choďte prezrieť dom, no ten je prázdny. Za domom rozbite znamením sudy a odhalíte padacie dvere. Vlezte nimi do pivnice. Vnútri sú tri podstavce so symbolmi. Treba ich zapáliť v správnom poradí. Aktivujte ľavý, pravý, stredný (podľa šípok dole, spojené šípky, hore, ktoré ste videli na náhrobku Malgeta). Ak zapálite sviečky v nesprávnom poradí, objaví sa slabší prízrak, ktorý treba zničiť. Keď ich zapálite správne, otvorí sa tajná miestnosť, v ktorej nájdete Malgetove poznámky. Neviete ich prečítať, takže v tejto kapitole je to pri tejto úlohe všetko.


11. Na vtáky sme krátki

Nad kameňolomom s harpyami je opustený dom. Vo vyššej verzii hra prináša toto DLC a v dome sa objaví Elthon. Chce od vás 12 pier harpyí. V kameňolome je ich veľa, takže by ste ich mali získať ľahko. Zaneste mu 12 pier a dá vám za ne len 36 zlatých.
Potom chce 60 ďalších pier. Za ne dostanete 400 zlatých (menej, ak ste ho presvedčili, aby zaplatil viac). Ak máte nedostatok harpyí, tak odpočívajte niekde mimo kameňolomu a keď sa vrátite, tak sa obnovia. Keď mu doručíte 60 pier, chce ešte 8 ďalších. To by už mala byť maličkosť, tak mu ich dodajte za ďalších 100 zlatých. Viac nepotrebuje.
Potom si odbehnite ďalej od jeho domu a vráťte sa naspäť. Uvidíte, že potreboval tie perá na svoj vtáčí kostým. Oslovte ho a po trochu trápnej konverzácii bude úloha ukončená. Získate ako odmenu Elthonovu trofej (Zbroj +1, Zdravie +1, Zranenie spôsobené ľuďom +1%, Bonus ku zraneniam Znameniami +1).


Zbrane a brnenia

Oceľové mečeZranenieRunyBonus
Temerský Meč
Predáva pomocník kováča Haggard.
11 – 14 0 Zníženie poškodenia pri krytí +5
Aedirnský Krátky Meč
Predáva pomocník kováča Haggard.
18 – 25 1 Krvácanie +10-20%
Aedirnský Ľahký Meč
Predáva pomocník kováča Haggard.
17 – 26 1 Krvácanie +5-15%
Aedirnský Červený Meč
Predáva pomocník kováča Haggard.
20 – 28 1 Krvácanie +10-20%
Kaedwenský Meč
Bežná zbraň Kaedwenských vojakov, ktorú môžete dostať z ich tiel.
23 – 29 0 Zníženie poškodenia pri krytí +6
Pevný Meč z Dol Blathanna
Tento meč je v sklade v tuneloch, ktoré navštívite pri úlohe „Život v podzemí“ a kľúč je u mŕtveho trpaslíka.
28 – 34 1 Jed +5-10%
Kaedwenský Čierny Meč
Nájdete ho u rytiera za mestom poniže kopca s harpyami, kam pôjdete pri úlohe „Lov na Mágiu“, alebo pri úlohe „Symbol Smrti“.
30 – 33 2 Krvácanie +10-20%
Zvalenie +5-8%
Meč Šedej Koruhvy
Získate ho pri úlohe „Symbol Smrti“, no len ak ducha nezabijete, ale podvediete.
26 – 33 3 Zníženie poškodenia pri krytí +20
Zvalenie +10-13%
Meč princeznej Xenthie
Môžete ho vyhrať v kockách od Skalena Burdona.
31 – 35 1 Jed +10
Krvácanie +20
Gwyhyr
Tento meč dostanete za splnenie úlohy „Baltimorova nočná mora“, ak ju neukončíte dohodou s Thorakom.
30 – 40 3 Život +20
Zníženie poškodenia pri krytí +30
Omráčenie +5-10%
Krvácanie +15-20%
An´Givare
Tento meč vám dá Ela´yas, ak zabijete sukubu pri úlohe „S tlčúcim srdcom“.
25 – 30 3 Jed +8-10%
Omráčenie +2-5%
Stennisov meč
Ak necháte dav zmasakrovať princa Stennisa pri úlohe „Kráľovská krv (1/2), tak si z jeho tela potom môžete vziať jeho meč.
22 – 28 0 Krvácanie +10-20%
Arbiter
Keď sa dostanete na druhú stranu hmly ku Kaedwenskému táboru, môžete ísť na severovýchod od tábora, do malého údolia v kopcoch. Žiadna úloha vás tam nevedie. Pri malom jazierku za endriagami je krabopavúk a v jazierku pri kostre je tento meč.
22 – 28 2 Krvácanie +10-15%
Omráčenie +2-5%
Šabľa
Doplnková zbraň, nepatrí medzi klasické oceľové meče. Nájdete ju ako náhodnú korisť v stojanoch.
12 – 16 0 Krvácanie +10%
Elfský Meč
Doplnková zbraň, nepatrí medzi klasické oceľové meče. Nájdete ho ako náhodnú korisť v stojanoch.
13 – 15
14 – 16
0
0
Krvácanie +10-20%
Krvácanie +10-20%
Elfský Messer
Doplnková zbraň, nepatrí medzi klasické oceľové meče. Nájdete ho ako náhodnú korisť v stojanoch.
12 – 14 0 Krvácanie +10-20%
Sekáčik
Doplnková zbraň, nepatrí medzi klasické oceľové meče. Nájdete ho ako náhodnú korisť v stojanoch.
13 – 17
12 – 16
0 -
Falchion
Doplnková zbraň, nepatrí medzi klasické oceľové meče. Nájdete ho ako náhodnú korisť v stojanoch.
13 – 17 0 Krvácanie +5-10%
Karabela
Doplnková zbraň, nepatrí medzi klasické oceľové meče. Nájdete ho ako náhodnú korisť v stojanoch.
11 – 15 0 -
Sukubina palica
Získate ju z tela sukuby, ak sa rozhodnete sukubu zabiť pri úlohe „S tlčúcim srdcom“.
15 – 21 0 Podpálenie +10%

Strieborné mečeZranenieRunyBonus
Strieborný meč zo žltého meteoritu
Nákres predáva pomocník kováča Haggard. Výroba: 1x Diamantový prach, 1x Ametystový prach, 5x Železná ruda, 4x Strieborná ruda, 1x Žltá meteoritická ruda.
17 – 24 1 Nárast adrenalínu pri zásahu +1
Strieborný meč z modrého meteoritu
Nákres predáva pomocník kováča Haggard. Výroba: 1x Diamantový prach, 1x Ametystový prach, 5x Železná ruda, 4x Strieborná ruda, 1x Modrá meteoritická ruda.
17 – 24 1 Bonus k zraneniam Znameniami +5
Strieborný meč z červeného meteoritu
Nákres predáva pomocník kováča Haggard. Tiež jeden nájdete v bani pri úlohe „Život v podzemí“. Výroba: 1x Diamantový prach, 1x Ametystový prach, 5x Železná ruda, 4x Strieborná ruda, 1x Červená meteoritická ruda.
17 – 24 1 Šanca na okamžité zabitie 1%
Pevný Strieborný meč zo žltého meteoritu
Nákres predáva pomocník kováča Haggard. Tiež jeden nájdete v truhlici u Thoraka pri úlohe „Podozrivý: Thorak“. Výroba: 1x Diamantový prach, 1x Ametystový prach, 6x Železná ruda, 8x Strieborná ruda, 2x Žltá meteoritická ruda.
29 – 32 2 Nárast adrenalínu pri zásahu +2
Pevný Strieborný meč z modrého meteoritu
Nákres predáva pomocník kováča Haggard. Výroba: 1x Diamantový prach, 1x Ametystový prach, 6x Železná ruda, 8x Strieborná ruda, 2x Modrá meteoritická ruda.
29 – 32 2 Bonus k zraneniam Znameniami +7
Pevný Strieborný meč z červeného meteoritu
Nákres predáva pomocník kováča Haggard. Výroba: 1x Diamantový prach, 1x Ametystový prach, 6x Železná ruda, 8x Strieborná ruda, 2x Červená meteoritická ruda.
29 – 32 2 Šanca na okamžité zabitie 1%
Osud
V katakombách pri úlohe „Symbol Smrti“ rozbite Aardom stenu za prvým mostom, odhalíte skrytú miestnosť s mečom.
20 – 27 1 Jed +10%
Harpya
Je u kráľovnej harpyí, ktorú môžete zabiť v jaskyni s harpyami ,do ktorej sa dostanete pri úlohe „Lov na Mágiu“.
16 – 30 3 Krvácanie +10-15%
Zranenie spôsobené harpyám +10-15%
Vyjednávač
Dostanete ho od Fillipy Eilhart ako odmenu za splnenie úlohy „Kde je Triss Ranuncul?“.
19 – 25 2 Zdravie +30
Znehybnenie +20%
Krvácanie +20%

BrneniaZbroj
Lovecká zbroj
Účinky: Zníženie poškodenia mágiou +3%; Odolnosť voči krvácaniu +30%; Odolnosť voči jedu +30%; Odolnosť voči popáleniu +30%
Miesta pre vylepšenia: 3
Nákres predáva Thorak, kováčsky majster sídliaci neďaleko Cecila Burdona. Získate ju od neho, ak ho zabijete pri úlohe „Baltimorova nočná mora“.
Výroba: 14x Látka, 16x Koža, 6x Dratva
+10
Prešívaná zbroj
Účinky: Odolnosť voči krvácaniu +20%; Odolnosť voči jedu +20%
Miesta pre vylepšenia: 0
Predáva Mael pri mestskej bráne.
+12
Aedirnská Kožená Kazajka
Účinky: Odolnosť voči krvácaniu +20-30%; Odolnosť voči jedu +20-30%; Odolnosť voči popáleniu +20-30%
Miesta pre vylepšenia: 1
Predáva ju Mael pri mestskej bráne.
+14
Kaedwenská kožená zbroj
Účinky: Odolnosť voči krvácaniu +20-30%; Odolnosť voči jedu +20-30%; Odolnosť voči popáleniu +20-30%
Miesta pre vylepšenia: 2
Nájdete ju pri mŕtvom vojakovi v jaskyni s harpyami, do ktorej sa dostanete pri úlohe „Lov na Mágiu“. Druhá je v dolnej časti chodieb v jaskyniach pod Kaedwenským táborom, kam sa dostanete pri úlohe „Kde je Triss Ranuncul? (2/2)“.
+15
Thyssenova Zbroj
Účinky: Zníženie zranenia spôsobeného mágiou +2%; Odolnosť voči krvácaniu +20-30%; Odolnosť voči jedu +20-30%; Odolnosť voči popáleniu +20-30%; Zvýšenie zranenia petardami +50
Miesta pre vylepšenia: 2
Dostanete ho od sukuby za odmenu, ak ju nezabijete pri úlohe „S tlčúcim srdcom“, ale potrestáte pravého vinníka vrážd.
+15
Zbroj z Ban Ardu
Účinky: Život +40; Zníženie zranenia spôsobeného mágiou +2%; Odolnosť voči krvácaniu +20-30%; Odolnosť voči jedu +20-30%; Odolnosť voči popáleniu +20-30%
Miesta pre vylepšenia: 2
Nájdete ju v jaskyni pod Kaedwenským táborom, kam pôjdete pri úlohe „Kde je Triss Ranuncul? (2/2)“. Vnútri v chodbe pri člne prejdite kovovou bránou, preskočte trhlinu a nájdete ju v jaskyni, ktorú stráži Elementál.
+16
Zbroj z Dračích Šupín
Účinky: Život +50; Zníženie zranenia spôsobeného mágiou +10%; Odolnosť voči krvácaniu +40-50%; Odolnosť voči jedu +40-50%; Odolnosť voči popáleniu +40-50%
Miesta pre vylepšenia: 3
Predáva ju Mael pri mestskej bráne.
+17
Zbroj z Loc Muinne
Účinky: Zníženie zranenia spôsobeného mágiou +10%; Odolnosť voči krvácaniu +20-30%; Odolnosť voči jedu +20-30%; Odolnosť voči popáleniu +20-30%; Regenerácia výdrže pri boji +10%
Miesta pre vylepšenia: 3
Pri úlohe „Kde je Triss Ranuncul?“ si ju vezmite z Vanhemarovho tela.
+18
Seltkirkova zbroj
Účinky: Odolnosť voči krvácaniu +20-30%; Odolnosť voči jedu +20-30%; Odolnosť voči popáleniu +20-30%
Miesta pre vylepšenia: 2
Dá vám ju Filippa Eilhart keď získate prvé dva artefakty pri úlohe „Večný Boj“.
+14
Zbroj z Drauga
Účinky: Život +50; Zníženie zranenia spôsobeného mágiou +15%; Odolnosť voči krvácaniu +50%; Odolnosť voči jedu +50%; Odolnosť voči popáleniu +50%; Bonus k zraneniam Znameniami +6
Miesta pre vylepšenia: 3
Nákres môžete kúpiť od Maela pri mestskej bráne. Vyrobiť ho môžete ale až v tretej kapitole, keďže prísady získate z drauga ku koncu tejto kapitoly pri úlohe „Večný boj“.
Výroba: 18x Pevná látka, 8x Tvrdená koža, 1x Esencia Drauga, 8x Dratva, 1x Časť draugovej zbroje
+25
Elfské rukavice
Účinky: Zníženie zranenia spôsobeného mágiou +5%; Odolnosť voči krvácaniu +8%; Odolnosť voči popáleniu +8%; Maximálna nosnosť +5
Získate ich pri úlohe „Kráľovská krv“, keď si pohovoríte s trpaslíkom a sedliakmi, ktorí chcú lynčovať princa Stennisa.
+2
Mágove rukavice
Účinky: Zníženie zranenia spôsobeného mágiou +10%; Bonus k zraneniam Znameniami +5
Východne od bordelu poniže Kaedwenského tábra je opustený vagón. Od neho choďte na východ, do kopca medzi dvoma trhlinami. Hore môžete zliezť do tej napravo (južne) a dole je krabopavúk a kostra s rukavicami.
0
Kaedwenské Vysoké Topánky
Účinky: Zníženie zranenia spôsobeného mágiou +3%; Odolnosť voči krvácaniu +2%; Odolnosť voči popáleniu +2%
Jedny nájdete v truhlici pri elementálovi, pri ktorom nájdete aj Zbroj Ban Ardu v jaskyniach pod táborom.
+1
Temerské Vysoké Topánky
Účinky: Zníženie zranenia spôsobeného mágiou +3%; Odolnosť voči krvácaniu +2%; Odolnosť voči popáleniu +2%
Nájdete ich pri mŕtvole vojaka na dne kameňolomu poniže Vergenu. Jedny by mali byť v Shilardovom stane v nilfgaardskom tábore.
+1Kapitola 3

- Aj v tejto kapitole vás v meste čakajú lovci odmien. Sú povyše Temerského tábora, pri mieste, kde je pár hráčov pokerových kociek. Čarodej a traja nilfgaardskí vojaci. Nájdete u nich zatykač a Prvotriedne Nilfgaardské kožené topánky a Prvotriedne Nilfgaardské kožené nohavice.
- Ak ste nezabili Arjana La Valetta v prológu, tak zistíte, že prežil požiar ich zámku a môžete ho nájsť tu v meste a pohovoriť si.
- Ak prídete do mesta s Iorwethom, tak ste čiastočne vyvrheľ a nemôžete prejsť Temerským táborom, čo je najkratšia cesta na námestie s obchodníkmi, kde na vás nik neútočí. Napravo od hlavného vchodu, povyše Temerského tábora je brloh pokerových hráčov (kde vás napadnú aj lovci odmien). Povyše je prechod cez ruiny hradieb, kde je pár harpyí. Dostanete sa takto okolo Temerského tábora na námestie s obchodníkmi.


A. Príchod do mesta

Ak prichádzate s Vernonom, postupujete úlohu „V mene Temerie!“, ak prichádzate s Iorwethom, postupujte „V mene vyššieho princípu“.


1a. V mene Temerie!

Vy a Vernon Roche ste sa dostali k mestu Loc Muinne. Len spolu zbehnite dolu kopcom a cestou zlikvidujte niekoľko otravných harpyí. Dole pred vstupom do mesta je tábor Rádu Planúcej Ruže. Ak ste si prenášali uloženú pozíciu z minulého dielu, tak tu bude mať vplyv, či ste vtedy Rádu pomohli, alebo nie a ak nie, tak budú nepriateľskí. Ak ste si neprenášali uloženú pozíciu, tak nie sú radi, že vás vidia, ale prejsť môžete.
Druhá cesta do mesta vedie cez jaskyne. Len čo zídete z cesty s harpyami, zahnite doprava pod cestu. V úzkom priestore vás tam napadnú dva Krabopavúky. Za nimi je vyvrátený voz s pár drobnosťami a pri kostiach nájdete meč Deithwen. Pri krabopavúkoch je vstup do jaskyne, v ktorej je len niekoľko endriág, inak ňou stačí prebehnúť pod tábor Rádu. Tam sa prebojovať cez pár ďalších harpyí a na konci preliezť znížený múr, za ktorým ste už v meste.

V meste nájdite Vernona a choďte spolu za kráľom Radovidom. Ak ste nechali Vernona zabiť Henselta, tak sa spýta na okolnosti jeho smrti. Môžete ho presvedčiť, že o tom nič neviete, alebo to hodiť na seba, či Vernona. Potom si pohovoríte o politickom stave severných kráľovstiev. Zistíte, že Shilard zatkol Triss. Tiež že sa Temeria rozpadá a šľachtici chcú vlastné provincie a rozdrobenie kráľovstva. Kráľov syn Berilt zomrel, ale Anais, dcéra kráľa Foltesta žije a tá by mohla zabrániť rozpadu ríše, no zadržiava ju Detmold. Radovid chce, aby ste Anais našli a priviedli mu ju. Vezme si ju za ženu a zjednotí Redaniu a Temeriu.

Vyjdite von z Radovidovho tábora s Vernonom. Ak máte rozšírenú verziu hry, narazíte na Brigidu, pri ktorej môžete začať vedľajšiu úlohu „Ľalie a Zmije“.
Inak sa musíte rozhodnúť ako ďalej v hlavnom príbehu. Môžete ísť s Vernonom proti Detmoldovi a pomôcť mu zachrániť Anais, aby ste zabezpečili budúcnosť celého kráľovstva Temerie v úlohe „Do morku kostí“. Alebo choďte sami proti Shilardovi a zachráňte Triss v úlohe „Kde je Triss Ranuncul?“, riskujúc tak celé kráľovstvo pre vašu lásku. S Triss vám Vernon nepomôže, ale pochopí, ak sa tak rozhodnete.
Tu sa ešte môžete povenovať iným úlohám a tieto úlohy spustíte až cestou za Vernonom, alebo cestou do Nilfgaardského tábora.


1b. V mene vyššieho princípu

Vy a Iorweth ste sa dostali k mestu Loc Muinne. Len spolu zbehnite dolu kopcom a cestou zlikvidujte niekoľko otravných harpyí. Dole pred vstupom do mesta je tábor Rádu Planúcej Ruže. Ak ste si prenášali uloženú pozíciu z minulého dielu, tak tu bude mať vplyv, či ste vtedy Rádu pomohli, alebo nie a ak nie, tak budú nepriateľskí. Ak ste si neprenášali uloženú pozíciu, tak sú tiež nepriateľskí. Bojovať sa neoplatí, budú sa stále objavovať noví a ak sa aj prebojujete k hlavnej bráne, tak tá bude pre vás zatvorená.

Druhá cesta do mesta vedie cez jaskyne, kadiaľ sa dá aj Iorweth, keďže nechce riskovať prechod cez tábor Rádu. Len čo zídete z cesty s harpyami, zahnite doprava pod cestu. V úzkom priestore vás tam napadnú dva Krabopavúky. Za nimi je vyvrátený voz s pár drobnosťami a pri kostiach nájdete meč Deithwen. Pri krabopavúkoch je vstup do jaskyne ,v ktorej je len niekoľko endriág a ďalší krabopavúk. Prejdite jaskyňou popod tábor Rádu a na konci vyjdete na útesy pod mostom. Tam sa prebojujte cez pár ďalších harpyí a na konci prelezte znížený múr, za ktorým ste už v meste.
V oblasti, kam vpadnete, vás napadne pár chrličov (sú súčasťou úlohy „Zmluva na Chrliče“). Pokračujte za Iorwethom popred vstupnú bránu do hornej časti mesta.
Tu začujete vojakov, ako sa bavia, že Filippa Eilhart bola zatknutá. Chcete ju zachrániť, aby ste mali šancu zbaviť Saskiu jej vplyvu.

Ste s Iorwethom, tak ste čiastočne vyvrheľ. Vojaci v Temerskom tábore vás napadnú, ak vás zbadajú a ich tábor je najkratšia cesta na námestie s obchodníkmi, kde na vás nik neútočí. Tam kde vás Iorweth opustí, je nad vami brloh pokerových hráčov. Povyše je prechod cez ruiny hradieb, kde je pár harpyí. Dostanete sa takto okolo Temerského tábora na námestie s obchodníkmi.

- Môžete sa nechať zatknúť, čo je najrýchlejšia cesta do väzenia. Choďte k strážam a keď vás napadnú, tak prehrajte boj. Druhá možnosť je ísť na námestie s obchodníkmi a v rohu pri krčme si zahrajte pokerové kocky. Keď vyhráte, obvinia vás hráči z podvodu. Skončí to pästným súbojom. Porazte ich a objavia sa stráže, ktoré vás za útok na redanských obyvateľov zatvoria.
Zavrú vás a ocitnete sa v cele vedľa Filippy. Choďte k nej a pohovorte si. Potom príde Redanský kráľ Radovid spolu s Nilfgaardským veľvyslancom Shilardom.
Ten informoval Radovida o tajnej Lóži čarodejok, zodpovednej za vraždy kráľov. Chce ju nechať súdiť, ale aby sa na nej vyvŕšil teraz, nechá ju oslepiť a vás nechá vo väzení, aby ste nemohli nič pokaziť. Keď odíde, vráti sa Shilard so svojimi mužmi a chce vás zabiť, aby sa uistil, že nič z toho, čo viete, neprezradíte. Kým bude hovoriť, aktivujte znamenie Igni (stláčajte tlačidlo myši) a roztavíte putá. V scénke potom odzbrojíte jedného vojaka a Shilarda omráčite. Zabite druhého vojaka a automaticky si vezmete svoje veci, ktoré vám pri zatknutí zabavili.

- Druhá možnosť je ísť na námestie s obchodníkmi a tam vstúpte do kanálov. Prejdite na koniec prvej chodby (kde je truhlica z úlohy „Tajomná rieka“) a prejdite dverami. Prebojujte sa cez Ohnilcov, vyskočte do spájajúcich chodieb, prebojujte sa až na koniec a keď vyjdete do chodby s väzením, uvidíte ako príde Redanský kráľ Radovid spolu s Nilfgaardským veľvyslancom Shilardom za uväznenou Filippou. Ten informoval Radovida o tajnej Lóži čarodejok zodpovednej za vraždy kráľov. Chce ju nechať súdiť, ale aby sa na nej vyvŕšil teraz, nechá ju oslepiť a odíde. Vybehnite hore a zabite štyroch Shilardových vojakov. Potom vojdite do cely, kde sa ukrýva Shilard a omráčite ho.

Tým, že ste sa dostali k Fillipe, ste splnili túto úlohu. No hneď sa musíte rozhodnúť, čo spravíte ďalej. Viete, že Triss držia v Nilfgaardskom tábore, takže ak chcete zachrániť ju, musíte tu nechať slepú Filippu a vyraziť za úlohou „Kde je Triss Ranuncul?“.
Ak chcete pomôcť Filippe, ktorá jediná dokáže sňať kliatbu zo Saskie, tak musíte pomôcť jej v úlohe „Lámač Kúziel“.


B. Rozhodnutie

Ak ste prišli s Vernonom a chcete mu pomôcť zachrániť Foltestovu dcéru Anais, vyrazte za úlohou „Do morku kostí“. Ak ste prišli s Iorwethom a chcete pomôcť Filippe, aby ste zachránili Saskiu, vyrazte za úlohou „Lámač kúziel“. Či ste prišli s Vernonom, alebo Iorwethom, môžete ignorovať osudy Temerie, či Aedirnu a ísť zachrániť milovanú Triss v úlohe „Kde je Triss Ranuncul?“.


1a. Do morku kostí

Rozhodli ste sa zachrániť Anais, kráľovu dcéru, tak vbehnite do podzemia za Vernonom. Choďte k bráne a zabavte stráže, aby ste ich mohli zlikvidovať. Ďalej je to priamočiara úloha. Musíte sa prebojovať cez množstvo kaedwenských vojakov a aj cez Detmoldovu osobnú ochranku a cez rytierov. Pri posledných vojakoch je aj Detmoldov učeň, čarodej, ktorý sa rád teleportuje a používa aj ochranu znamenia Quen. Môžete ho zdržať Yrdenom a keď mu opadne štít, tak ho napadnite.
Keď porazíte vojakov, aj učňa, zmizne bariéra do podzemia, tak tam vojdite a nájdete Anais za ďalšou bariérou. Ak ste nechali Vernona zabiť Henselta, nájdete tu aj jeho telo. Vojdite do susednej miestnosti, kde si s nejakým sluhom užíva Detmold. Nečaká vás už boj, rovno ho v scénke Roche zabije.
Z jeho tela si vezmite kľúč a ním si môžete otvoriť jeho pokladnicu, v ktorej je Zabudnutý Vranský Meč.
Potom choďte po Anais a rozhodnite sa, čo spravíte.

- Ak chcete dať Anais Redanskému kráľovi Radovidovi, tak vás vonku už čakajú rytieri Rádu Planúcej Ruže. Odvedú ju a Temeria sa bude musieť podriadiť Redanii.
- Ak chcete, môžete sa rozhodnúť dať Anais do poručníctva veliteľovi Janovi Natalisovi, aby ste zaistili nezávislosť Temerie. V tom prípade vás napadnú rytieri Rádu Planúcej Ruže, ktorí už vonku čakajú na Anais. Zabite ich a odveďte Vernona a Anais do tunela, ktorým ste prišli.


1b. Lámač kúziel

Ak sa rozhodnete zachrániť Filippu, tak ju rovno odvážate z cely, stále spútanú, neveríte jej ani v jej stave. Vráťte sa do kanála a tam sa stretnete s Iorwethom, ktorý od vás Filippu preberie, takže ich chrániť budete musieť vy. Potvrdí, že dala zabiť Demawenda, ale s Foltestovou vraždou vraj nemala nič spoločného a Triss o ničom nevedela, pretože stratila dôveru Lóže. Tiež nepopiera, že chcela vládnuť, ale spoločne so Saskiou ako rodenou vodkyňou, aby vybudovali mocnú ríšu odolávajúcu Nilfgaardu.
Prejdite do ďalšej časti a tam pobite skupinu Ohnilcov a rovnako aj v ďalšej časti. Odtiaľ vojdite do domu, kde zabite pár chrličov. Vyrabujte truhlice a zo stola si vezmite Filippine poznámky.

Vyjdite hore na terasu, kde je magicky uzamknutá truhlica s dýkou, potrebnou na sňatie kúzla zo Saskie. Pred truhlicou je kruh so sviečkami. Pozrite si Filippine poznámky zdola zo stola. Správne poradie je jedno z troch na spise. U mňa to bolo prvé poradie, pokiaľ sa mení, vyskúšajte aj ostatné. Zapáľte v správnom poradí sviečku a kruh sa rozhorí.
Odomknete Filippe putá, aby mohla dokončiť kúzlo rituálu, no tá vás zradí. Aj vo svojom stave sa oslobodí, zmení sa na sovu a utečie. Predtým ale vyvolá ohnivého elementála, ktorého musíte poraziť.
Keď ho zabijete, vezmite si z truhlice dýku. Pohovorte si s Iorwethom a odíde na stretnutie. Vy môžete vyjsť dverami z domu, ktoré už budú teraz odomknuté.


1c. Kde je Triss Ranuncul?

Ak ste prišli do mesta s Vernonom, tak choďte k vstupu do Nilfgaardskej časti a pred dverami stojí veľvyslanec Shilard Fitz-Oesterlen. Oslovte ho a v scénke ho vezmete ako rukojemníka. Vstúpte do tábora.
Ak ste prišli s Iorwethom, tak ste sa rozhodli zachrániť Triss vo väzení pri Filippe, kde ste rovno zajali Shilarda. Len sa s ním vráťte dolu do kanála, zabočte doľava a vyjdite chodbou do tábora.
Dostanete sa do Nilfgaardského tábora. Prejdite prvou chodbou a tam sa objaví Renuald aep Matsen, ktorý velí vojakom. Ignoruje vášho rukojemníka, sám zastrelí Shilarda a poštve na vás vojakov.
Pobite vojakov a vylezte hore rebríkom. Celá úloha je priamočiara. Prejdite hradbami cez pár vojakov a pod plošinu s ďalšími. Postupne k vám budú zoskakovať, tak ich pozabíjajte. Vylezte hore, kde si pohovoríte s Renualdom, ktorý vám povie, že sa Triss priznala k zrade a k spiknutiu Lóže. Poštve na vás ďalších vojakov a čarodeja. Keď ich zabijete, postaví sa vám samotný Renuald, tak zabite aj jeho.

Z jeho tela si vezmite Zbroj z Vicovaro, kľúč od tábora a kľúč od väzenia. Mimo iného nájdete v tábore a u Renualda aj list od cisára, aby sa zbavil Shilarda, list od Shilarda, v ktorom sa sťažuje na Renualda a Nákres na Prvotriedne Nilfgaardské Sokoliarske Rukavice.
Choďte do väzenia, kde zachráňte Triss. Od nej sa dozviete, že bola členkou tajnej Lóže, ktorú založili Filippa a Sheala, ale o vraždách nevedela, odkedy sa začala vypytovať na ich plány, prestali ju pozývať na stretnutia a keď zistila vo Flotsame, že Sheala pracuje s Lethom, už vám to nestihla povedať, keďže ju Letho uniesol. Vo Vergene vyhľadala Filippu, no tam ju dostala Nilfgaardská špiónka vydávajúca sa za Filippinu učeníčku.
Vyveďte Triss von z väzenia a z tábora, tam sa rozdelíte a úloha je splnená.


C. Záver

Ak vám chýbajú niektoré vedľajšie úlohy, ktoré chcete dokončiť, tak ich splňte, než sa vydáte na Zraz Čarodejov.


1. Stretnutie Čarodejov

Choďte pred amfiteáter. Ak ste boli s Vernonom a splnili úlohu „Kde je Triss Ranuncul?“, tak vás čaká pred vstupom Triss. Ak ste boli s Iorwethom a splnili úlohu „Kde je Triss Ranuncul?“, tak vás čaká povyše vstupu Triss – musíte zabiť dvoch strážcov pred vstupom, aby ste sa dostali dnu. Ak ste splnili úlohu „Do morku kostí“, čaká vás pred vstupom Vernon. Ak ste splnili úlohu „Lámač kúziel“, tak vás čaká pred vstupom Iorweth, ktorý sa už o stráže postaral.

Čarodejovia žiadajú vládcov severu o schválenie založenia novej Rady a Kapituly čarodejov, ktorá by vyberala mágov slúžiacich ako kráľovskí poradcovia.

Ak ste prišli do mesta s Vernonom, tak najprv predstupuje Natalis, ako zástupca Tamerie, ktorý oznamuje, že nemôže hovoriť za celú ríšu.
Ak ste zachránili Anais a dali ju Radovidovi, tak oznámi, že ju vychová a neskôr sa stane Temerskou kráľovnou, aby spojila Redaniu s Temeriou.
Ak ste zachránili Anais a dali ju Natalisovi, ten je pripravený potom hovoriť za celú Temeriu a odviesť Anais do Wyzimi, kde ju predstaví šľachte, ktorá bude musieť prijať jej nástupnícke právo, aj keď je nemanželským dieťaťom.
Ak ste zachránili Triss, tak sa Anais neobjaví, Radovid vyjadrí znepokojenie nad rozpadom Temerie na provincie, keďže Temeria stojí medzi severom a Nilfgaardom, ale rozpad Temerie je neodvratný. Natalis dodá, že Vernon Roche bol vyhlásený za zradcu.
Ak ste prišli do mesta s Vernonom, Vergen bol dobytý kráľom Henseltom, či už to kráľ prežil alebo nie. Ak ste prišli do mesta s Iorwethom, tak je osud Temerie rovno spečatený a je rozhodnuté, že bude ríša rozdelená na provincie, no to, že ste boli po boku Iorwetha znamená tiež, že Vergen odrazil Henseltovu armádu. Ak Stennis prežil, stal sa kráľom Aedirnu, no bez ohľadu na to sa Saskia vyhlásila za kráľovnú Pontarského Údolia s vynútenou podporou porazeného Henselta.

Ak ste zachránili Anais s Vernonom, alebo Filippu s Iorwethom, následné požiadavky čarodejov preruší Nilfgaardsky veľvyslanec Shilard Fitz-Oesterlen a predvedie zatknutého Letha. Ten prizná, že na rozkazy čarodejov zabil Demewenda a Foltesta. Radovid sa pokúsi zajať čarodejov, no objaví sa dračica, ktorú ovláda Filippa, napadne vojakov a odnesie Shealu de Tancarville preč.
Ak ste zachránili Triss, tak požiadavky čarodejov prerušíte vy s Triss a obviníte Shealu zo zrady. Carduin, mág, ktorý predkladá požiadavky sa od nej hneď dištancuje a Radovid ju nechá zatknúť, no objaví sa dračica, ktorú ovláda Filippa, napadne vojakov a odnesie Shealu de Tancarville preč.


2. Na scénu vstupuje dračica

Vybehnite hore kopcom a vlezte do veže. Bežte až úplne hore. Cestou párkrát prebúra dračica stenu, len si počkajte kým vychrlí oheň a utekajte ďalej. Hore narazíte na Shealu, ktorá sa chystá teleportovať preč do bezpečia.
Povie vám, že naozaj si Lóža čarodejok objednala u Letha vraždu Demawenda, ale vraždu Foltesta a útok na Henselta nenariadili. Letho využil čarodejky, rovnako ako Iorwethových elfov a pritom pracoval pre Nilfgaardského cisára Emhyra. Tiež dodá, že obdržala správu, podľa ktorej cisárske vojská postupujú na sever a vraždy kráľov mali na severe narobiť chaos v ríšach, aby zmenšili očakávaný odpor.
Napokon sa chce teleportovať preč, no zistí, že niekto jej vymenil drahokam v jej pripravenom teleporte. Prosí vás, aby ste ho odstránili. Ak ho zložíte, tak sa Sheala teleportuje preč. Ak nespravíte nič, tak sa teleport nezdarí a jej telo bude roztrhané na kusy.

Potom vrazí cez stenu dračica. Pomáhajte si znamením Quen, aby ste sa chránili pred ohňom a útočte na hlavu dračice. Keď sa nadychuje, máte najlepšiu šancu na pár dobrých zásahov. Keď dračici odoberiete dosť zo života, vrúti sa dovnútra a preborí podlahu veže.
Vyšplhajte po ruinách na strechu veže, kde vás čaká druhý zápas s drakom. Tiež chrlí oheň, útočí pazúrmi a zubami a keď sa stiahne dole, tak po váš švihne chvostom. Keď odoberiete dračici celý život, nastane scénka, v ktorej už len musíte včas stlačiť príslušné tlačidlá, ktorá sa vám zobrazia na obrazovke a dorazíte draka. Skočíte na dračicu a donútite ju vpadnúť do lesa, kde sa nabodne na strom.
Napokon už sa len rozhodnite, či ju zabijete, alebo nie. Ak ju nezabijete, dračica prežije, ale stále bude pod vplyvom Filippy.
Jedine pokiaľ ste prišli s Iorwethom a zachránili ste Filippu v úlohe „Lámač kúziel“, tak automaticky snímete kúzlo, ktorým bola Saskia očarovaná a oslobodíte ju od vplyvu Filippy. V tomto prípade si s ňou môžete pohovoriť a zistíte tiež, že jej otec bol Borch Tri Kavky, zlatý drak, ktorého Geralt stretol v poviedkach. Môžete si pohovoriť ďalej a potom sa vydá naspäť do Pontarského Údolia.


3. Epilóg, Vrahovia kráľov

Keď sa vraciate do mesta, uvidíte, ako armády ľudí odchádzajú a ako sú vraždení všetci čarodejovia v meste, či už boli vinní, alebo nie a vojaci vraždia, znásilňujú a rabujú, čo sa stane, ak na sneme vystúpil Shilard. Ak vystúpila Triss, tak došlo k potyčkám s kaedwenskými vojakmi a bolo zabitých pár čarodejok v honbe za členkami Lóže, ale nedošlo k hromadnému vraždeniu.

Na hradbách stretávate Vernona, Triss, alebo Iorwetha, podľa toho, či ste zachránili Anais, Filippu, alebo Triss. Vyrazte ruinami.
Cestou porazte jednu skupinu vojakov.
- Ak ste s Vernonom, sú to rytieri Rádu rabujúci mesto.
- Ak ste s Iorwethom, sú to vojaci pokúšajúci sa znásilniť mladú čarodejku. Potom príde ešte jedna skupina Nilfgaardských vojakov.
- Ak ste s Triss a predtým ste boli s Vernonom, sú to Kaedwenskí vojaci, ktorí napadli Vernona, ktorý odvádza zachránenú Anais. Pobite ich a Triss poradí Vernonovi, aby odviedol Anais preč a priviedol ju, až keď vyrastie, aby si mohla nárokovať trón.
- Ak ste s Triss a predtým ste boli s Iorwethom, tak sú to Kaedwenskí vojaci, ktorí vezú raneného Iorwetha. Môžete ich nechať tak, nenapadnú vás. Ale môžete ich napadnúť sami, ak chcete a zachrániť tak Iorwetha. Je vážne zranený, takže s ním Triss zostane, aby ho teleportovala preč, než sa za vami vráti. Jeden z vojakov mal u seba Dýku Filippy Eilhart, ktorá vám už teraz nie je na nič, keď máte stretnutie s drakom za sebou, ale naznačuje to, že sa ju mohol Iorweth pokúsiť zabiť, no ona dostala jeho a preto ho zajali.

Potom pokračujte na námestie, kde čaká Letho. Ak ste Triss nezachránili, tak je s ním, ale pustí ju a ona vám len povie, že ju zachránil od Nilfgaarďanov (čím splníte úlohu „Kde je Triss Ranuncul?“).
Potom si pohovorte a na začiatku sa vám vrátia posledné spomienky z vašej stratenej pamäte, konkrétne ako ste zachránili Yennefer pred Divokým Honom. Než poviete „Skončime to.“, tak preberte ostatné možnosti rozhovoru a dozviete sa množstvo informácií o tom, čo sa stalo a čo vám mohlo uniknúť, alebo čo ste doteraz nemali ako zistiť. Zistíte, že Yennefer zachránil Letho a jeho dvaja vrahovia Auckess a Serrit, keď ste sa vy vzdali Honu za Yen. Stiahli sa na juh, kde ich zajali Nilfgaarďania. Im sľúbili, že obnovia zaklínačskú školu Hada, preto pomohol cisárovi Letho zabiť kráľov. U cisára videl Yennefer naposledy.
Tiež sa môžete dozvedieť, ako postupoval, ako zmanipuloval Shealu, Iorwetha, ako zabil Demawenda, ako sa dostal k mníchom pred Foltestom, že Sheala hľadala vo Flotsame Letha, nie Kajrana a aj niečo viac o Divokom Hone. Tiež zistíte, že to on vymenil Sheale drahokam v jej megaskope, aby ju zabil pokus o teleportáciu.

Napokon ukončite rozhovor a rozhodnite sa čo s Lethom. Môžete ho proste nechať odísť. Zachránili ste mu život, on v ruinách nezabil vás a ako tvrdí, nikdy vás nepovažoval za svojho nepriateľa. Ako necháte ísť, tak sa proste vytratí. Ak sa rozhodnete, že musí byť potrestaný za všetky vraždy čo napáchal, tak vás čaká boj.

Či ho už zabijete, alebo ho necháte odísť, potom len opúšťate mesto s Triss (alebo s Triss a Iorwethom, alebo s Triss a Vernonom) v ústrety budúcnosti, ktorá prináša inváziu Nilfgaardu do severných kráľovstiev a dúfajme, že sa o ňu postaráme v ďalšom dieli Zaklínača. Yennefer by si už zaslúžila, aby sa konečne objavila, taktiež by sa patrilo osvetliť Divoký Hon a takýto koniec až volá po ďalšom dieli, hoci ak budú chcieť, aby sa odrážali na hre všetky vaše rozhodnutia, rozhodne budú mať dosť práce.
Potom ešte uvidíte dopady niektorých svojich rozhodnutí, najmä na Flotsam, Temeriu a Aderin a Ponterské Údolie.


D. Vedľajšie úlohy v Loc Muinne


1. Ľalie a Zmije; Korunná Svedkyňa; Posol; Pacta Stunt Servada
(rozšírená edícia, ak ste s Vernonom Roche)


Keď sa vrátite s Vernonom na námestie po stretnutí s kráľom Radovidom, tak k vám pribehne žena, Brigida Paperbrocková. Vernon ju poveril strážením Foltestových detí. Anais uniesli, Bertil je mŕtvy a Vernon chce vedieť, čo sa stalo. Brigida tiež sľúbi informáciu o zradcovi v Rocheho tábore, no najprv chce, aby ste ju bezpečne dostali z mesta, keďže po nej idú. Vernon musí pripraviť veci na záchranu Anais, takže je to na vás, ak súhlasíte.

Ak súhlasíte, tak sa presúvate pred mesto k táboru Rádu Planúcej Ruže a v rámci úlohy „Korunná svedkyňa“ máte odviesť Brigidu do bezpečia. Prejdite táborom a za táborom môžete otvoriť zadné dvere, pred rozšírenou verziou hry neprístupné.
Prejdite do lesa a tam vás napadne skupina banditov. Zabite ich a dávajte pozor na život Brigidy. Traja sú pri vás a dvaja lučištníci sú na kopci povyše. Po boji môžete skočiť doprava, ak chcete, je tam pár endriačích bojovníkov. V truhlici pri nich nájdete nákres na zbroj Dearg Ruadhri a pri kostre je nákres na Zbroj z Tir Na Lia.

Potom sa vráťte k miestu prepadu a zoskočte zo skaly nižšie k potoku. Tu môžete ísť dolu po prúde potoka cez les, alebo hore proti prúdu cez jaskyňu.
Ak pôjdete po prúde potoka, poniže vás čaká ďalšia pätica banditov. Poniže nich môžete ísť doprava ďalej. Ak pôjdete doľava, narazíte na pár endriag a za nimi sú aj tri kokóny, ktoré môžete zničiť a vyvoláte tak ďalšie endriagy, ako aj endriačiu kráľovnú. V truhlici pri kokónoch je aj Nákres na Prvotriedne Nilfgaardské sokoliarske rukavice.
Ak pôjdete proti prúdu potoka, narazíte na jaskyňu, v ktorej na vás budú útočiť nekkeri. Môžete ju radšej preskúmať sami neskôr bez Brigidy a s ňou ísť radšej cez banditov. V jaskyni dorazíte na rázcestie. Pravá cesta vedie von, vyúsťuje pri kokónoch endriág. Ľavá cesta vedie k dvom mečom, Tanečník a Deithwen.

Pokračujte dole lesom a po ďalšom zoskoku pôjdete popri vreciach, kde by mal byť nákres na Duelistove Rukavice. Poniže je už rieka, pri ktorej je mŕtvy pašerák, ktorý sa mal stretnúť s Brigidou. Tam vás prepadne mág, ktorý na vás poštval banditov už predtým a ďalších štyroch má zo sebou. Pobite ich a to je záver. Brigida je v bezpečí a odíde preč člnom po rieke. Predtým sa jej ešte popýtajte na všetko, čo sa stalo s Foltestovými deťmi a čo vie o Maravelovi s Kimboltom, ktorí chcú získať Temeriu pre seba. Tiež vám dá list od baróna Kimbolta, v ktorom odporúčal karaváne s deťmi zmeniť trasu.
Keď Brigida odíde, úloha „Korunná svedkyňa“ je splnená. Potom sa môžete automaticky vrátiť do Loc Muinne, alebo zostať v lese a preskúmať ho, ak chcete.

Pokračujte v úlohe „Ľalie a zmije“. Vráťte sa do mesta a s dôkazom od Brigidy pokračujte za barónom Ravanenom Kimboltom. Môžete si pohovoriť o rôznych veciach a napokon sa ho spýtajte na list. Môžete mu ho kľudne ukázať, tvrdí, že pečať je síce jeho, ale podpis je sfalšovaný a máte si to overiť u jeho pisára.

- Môžete ísť rovno za Janom Natalisom a obviniť Kimbolta zo zrady. Ukončíte tým túto úlohu, no nezistíte všetko, čo sa odohralo.
- Môžete ísť za Kimboltovým pisárom, je neďaleko od Kimbolta. Je opitý a spí. Ak ho oslovíte, zo sna povie pár vecí o miešaní ingrediencií. Ak budete sledovať stopu, úloha pokračuje ďalej.

U pisára môžete nájsť záznam z vypočúvania Arjana La Valetta a v poličke knihu „Neviditeľný atrament“ a pár listov s pisárovými poznámkami. Potom použite jeho stolík, kde má svoju alchymistickú výbavu. Ak použijete nesprávny postup, list zničíte, preto si postup odhalenia pravosti listu natrénujte na listoch s pisárovými poznámkami.
Postup vám naznačia reči opitého pisára. „Voda hasí vápno, pivo hasí smäd“. „Kormoránie hovná jasné sú, výpary čistia vodu studenú.“ „Zapáľ, uhas, výkal zhas...“
Správny postup je:
Pridať do fľaše hasené vápno.
Pridať do fľaše vodu.
Pridať do fľaše trus kormorána.
Zahriať fľašu, zachytiť výpary a ochladiť vodou.
Keď poznáte správny postup, použite ho na rozkazy a zistíte, že list od Kimbolta je falošný.

Choďte za barónom Kimboltom a povedzte mu, že ste zistili, že list je falošný. Za úsilie dostanete 50 zlatých. Povie vám, že by mal pre vás ešte jednu prácu. Gróf Linus Maravel sa moc paktuje s nilfgaardským veľvyslancom a poslom jeho správ je čarodej. Kimbolt by chcel získať Maravelovu korešpondenciu, takže môžete súhlasiť, že sa na to pozriete. Tým získate úlohu „Posol“.

Vyjdite von od Kimbolta a osloví vás posol od grófa Maravela. Gróf by sa s vami rád stretol, čo je úloha „Pacta Sunt Servanda“. Maravel je povyše Kimbolta, tak za ním skočte. Povie vám, že sú tu nejakí muži, čo vydierajú Kimbolta a navrhne vám, aby ste sa po nich poobzerali, pretože sa ich chce zrejme Kimbolt zbaviť. To aj chce, ako ste mohli vidieť u Kimbolta pri vašej poslednej návšteve.
Choďte za námestie smerom k amfiteátru a v uličke za prechodom nájdete žoldnierov. Oslovte ich a vtedy dorazia vojaci Kimbolta, aby ich zabili. Ak sa do toho nebudete miešať, tak ich zabijú a táto úloha bude nesplnená, keďže sa nič nedozviete. Preto im pomôžte a zabite vojakov a dávajte pozor, aby nezabili veliteľa žoldnierov.
Keď ich zabijete, povie vám vodca žoldnierov, že si ich Kimbolt najal, aby strážili cestu, ktorou mala ísť karavána s Foltestovými deťmi a mali všetkých zabiť. Karavána však nikdy nedorazila. Presvedčíte ho, aby svedčili u Natalisa proti Kimboltovi a úloha je splnená za 250 skúseností.
Môžete si potom pohovoriť s Maravelom. Poznal Brigidu, užíval si s ňou, tak ako aj Vernon Roche pred ním a mala niečo spoločné aj s Kimboltom, no nevie čo. Ak mu poviete o dôkazoch proti Kimboltovi, len vás odporučí za Natalisom, on si ho obviniť vraj nedovolí, aby to nevyzeralo, že chce využiť situáciu vo svoj prospech.

Pokračujte v úlohe „Posol“. Choďte to Temerského tábora a pri fontáne oslovte Aldrichta. Súhlasí, že vás odvedie za Hieronymusom Lashom, Maravelovým poslom. Pôjdete len kúsoček vedľa a uvidíte Lasha. Sledujte ho a poštve na vás dvoch svojich vojakov. Zabite ich a prejdite pred hlavnú bránu. Tam vás napadne skupina Nilfgaardských vojakov. Pokračujte ďalej cez tretie dvere a tam už čaká samotný Lash.
Ten sa teleportuje na štyri rovnaké miesta v mieste boja a nedovolí vám, aby ste sa k nemu priblížili, kým na vás útočí ohnivými mínami. Na jedno z miest, na ktorých sa objavuje, použite znamenie Yrden a donúťte ho sa tam teleportovať. Keď sa tam objaví, znamenie ho zadrží, tak ho napadnite.
Z jeho ostatkov si vezmite list, ktorý dokazuje, že gróf Maravel bol zodpovedný za prepad karavány, pri ktorom zomrel Bertil a uniesli Anais, ktorú poslali Detmoldovi. Tým je táto úloha splnená za 250 skúseností.

Teraz už môžete ukončiť úlohu „Ľalie a zmije“ plnohodnotne a podľa seba. Viete, že obaja sú zradcovia. Kimbolt chcel prepadnúť karavánu, ale nepodarilo sa mu to, pretože ho Maravel predbehol.
Choďte za veliteľom Janom Natalisom a obviňte jedného z nich, alebo oboch.
- Ak obviníte Maravela, Kimboltovi muži pomôžu Natalisovi zatknúť Maravela. Potom choďte za Kimboltom a dostanete odmenu 100 zlatých a Obradný Ellandrijský Meč. Úloha je splnená za 500 skúseností.
- Ak obviníte Kimbolta, Maravelovi muži pomôžu Natalisovi zatknúť Kimbolta. Potom choďte za Maravelom a dostanete odmenu 200 zlatých a meč Vykladaný Nilfgaardský Zákonodarca. Úloha je splnená za 500 skúseností.
- Ak obviníte oboch, Natalis si nemôže dovoliť postaviť sa obom, keďže majú značné vojská. Preto požiada o podporu Kimbolta s tým, že nevydá dôkazy proti nemu, ak ho podporí a s pomocou Kimbolta potom zatknú Maravela, ktorého zrada bola väčšia, keďže jeho útok vyšiel a paktoval sa s Nilfgaarďanmi. Úloha je splnená za 750 skúseností a od Natalisa dostanete za odmenu ako trofej Medailu za čestnú službu Temerii (Zranenie 5-11, Život +15).


2. Tajomstvo Loc Muinne; Dearhennov denník; Naozaj vzácna kniha
(rozšírená edícia, ak ste s Iorwethom)


Keď sa v meste rozídete s Iorwethom, tak choďte na námestie s obchodníkmi. Pri prvom stánku uvidíte hádajúcu sa skupinku. Sú tam dvaja vedci, ktorých ste mohli stretnúť vo Flotsame. Objavili pod mestom laboratórium Aep Dearhennu a potrebujú na cestu tam ochranu. Môžete z nich dostať, že ich zamestnávateľkou je čarodejka Cynthia, práve tá, ktorá obabrala vo Vergene Filippu a uniesla Triss.
Súhlaste a vydajte sa do veže neďaleko od vás. Vnútri môžete ísť rovno o dve poschodia nižšie za vašimi zamestnávateľmi, alebo o jedno poschodie nižšie a to prezrieť sami, než pôjdete za vedcami.

Ak chcete preskúmať prvé podlažie, tak prejdite dverami a zabite pár prízrakov. V miestnosti sú štyri rezonujúce kryštály. Použite na ne znamenia, zľava doprava Igni, Aaard, Igni, Aaard. Otvorí sa tajný prechod. Prejdite ním do haly so sochou a tam nájdete pod sochou Zabudnutý Vranský Meč. Vezmite si ho a objaví sa strážca, podobný ako z úlohy „Z doby dávno minulej“. Chráni sa znamením Quen, používa mágiu a občas sa teleportuje na vyvýšené miesto a vyvolá pár prízrakov. Zabite ho a otvorí sa ďalší prechod. Za ním sú prízraky a Bruxy a pár truhlíc s korisťou. Odtiaľ sa dostanete pod schody veže a môžete potom ísť na podlažie s vedcami.

Keď sa stretnete so svojimi zamestnávateľmi, je tam aj zradná Cynthia. Môžete odmietnuť jej ponuku a pomstiť sa jej za únos a transformáciu Triss. V tom prípade musíte zabiť Cynthiu, Adalberta a ďalšie dve jeho kópie. Vaši známi vedci vám potom ale povedia, že bez nich sa ďalej nedostanete a úloha je nesplnená.
Ak prekonáte to, že ublížila vašej láske, tak sa dohodnite na spolupráci. Vojdite do tunelov a za prvými dverami vás čaká pár ohnilcov, za druhými endriagy aj s kráľovnou. Tu vám Cynthia a Adalbert pomôžu. Na rázcestí pokračujte doľava. Môžete ísť rovno aj doprava sami, no mágovia tam s vami nepôjdu. Nájdete tam Bruxy, draugirov a nejakú tú korisť.
Choďte teda doľava za Cynthiou. Pri mŕtvole tam nájdete meč Gynvael Aedd. Pokračujte chodbou a Cynthia na konci sníme ilúziu blokujúcu vchod.

Objaví sa magické svetlo a položí hádanku. Gaspar sa na ňu pokúsi odpovedať, no odpovie zle a svetlo ho zabije. Teraz to skúste vy. Keď dostanete otázku, môžete sa poradiť s ostatnými, ale sú vždy mimo.
Dokážem byť príjemný, aj hrozivý, môžem prísť v noci, aj za dňa. Či som už krátky, či dlhý, vždy patrím len tebe. Kto som? Odpoveď: Sen.
Som schopný láskavosti aj krutosti, čakám na všetkých bez rozdielu. Môžem byť na tvojej strane, alebo ti škodiť. Prinášam dary, ale vždy som tvojou súčasťou. Odpoveď: Osud.
Občas vraj letím, hovoria o mne, že som tvrdý, či zlý. Môžem sa premeniť na peniaze a vyliečiť všetky žiale, ale máločo odolá môjmu zubu. Odpoveď: Čas.

Keď sa dvere otvoria po správnej odpovedi, vojdite do chodby a prejdite ďalšími dverami. Za nimi vás čaká boj so skupinou Redanských vojakov. Po boji v miestnosti nájdete štyri knihy: Astrologické zvláštnosti; Legendárne Poklady; Gnómovia Mahakamu a Tir Tochairu; Astrologické mapy.

Tu vás čaká ďalšia hádanka. Keď si ju vypočujete, môžete sa poradiť o každom verši s vašmi spoločníkmi a jedného z nich vždy postaviť na konkrétne miesto. Ku každému veršu dostanete od nich tri možnosti, takže ich musíte každého umiestniť do správneho výklenku so správnou freskou.
Text je: V noci ich viedol had s krídlami a dáma strieborná s rysmi závojom zakrytými. Za dňa však sledovali pokladnicu podzemnú, bdelo ukrytú pod horou kamenia.“
Odpovede k prvým dvom veršom naznačuje kniha „Astrologické zvláštnosti“ a k tretiemu kniha o gnómoch. V noci videli súhvezdie draka, keď bol mesiac v splne a smerovali ku gnómskej hore pokladov.
Ak zadáte nesprávne poradie, napadne vás pár chrličov. Správne odpovede na rozostavenie sú teda: Súhvezdie draka. Mesiac. Hora na pozadí oblohy. Čarodejovia sa postavia na dva podstavce, vy sa postavte na posledný správny. Dvere sa otvoria a zabijú Farida.

Vojdite do miestnosti s golemom. Ak ho nepresvedčíte, aby vás vpustil, budete bojovať s ním a dvoma elementálmi.

Poobzerajte sa po miestnosti a po chvíli odhalí Cynthia ďalšiu ilúziu. Odstráni ju a nájdete prototyp megaskopu. Cynthia dodrží slovo a povie vám, čo o vás vie. Podľa hlásení Nilfgaardskej rozviedky ste boli jazdcom Divokého Honu a ako jediná známa osoba ste to prežili, preto sa o vás mnohí zaujímajú. Tiež môže dodať, aby ste neverili Lethovi.

Napokon sa rozhodnite, čo spravíte.
- Ak poviete, že je to okej a že ste vyrovnaní, tak Cynthia a Adalbert zmiznú aj s megaskopom.
- Ak poviete, že im nedovolíte odísť s tou vecou, tak vás napadnú a musíte ich oboch zabiť. Potom môžete megaskop použiť trikrát.
- Ak poviete, že by ste si chceli ten artefakt vyskúšať, tak Cynthia súhlasí, že ho môžete použiť raz. Adalbert to berie ako zradu a napadne vás. Cynthia vám pomôže, tak ho spoločne zabite. Potom môžete raz použiť megaskop a Cynthia s ním zmizne.

Megaskop môžete použiť, aby ste zistili, čo práve robí iná osoba. Konkrétne čo robí Triss, Vernon Roche (zisťuje u Natalisovho zástupcu, či vás má zabiť, keďže ste s Iorwethom, ale zamietnu mu to), kráľ Radovid, Marigold (užíva si so štetkami) a Saskia.

Ak to Cynthia prežila, môžete ju potom nájsť v krčme v meste. Pohovorte si o výprave, ktorú ste práve spolu podnikli, povedzte, že jej len ťažko veriť, že by ste radi spoznali pravú Cynthiu a objímte ju. Hoci uniesla vašu milovanú Triss, ktorú naháňate cez tri rôzne ríše, tak jej očividne odpustíte a užijete si spoločný sex.

V miestnosti môžete pobrať nejakú korisť a aj štyri stránky Dearhennových zápiskov. Ak ste zabili Adalberta, nájdete aj piatu stránku v jeho pozostatkoch. Tým splníte úlohu „Dearhennov denník“ a získate úlohu „Naozaj vzácna kniha“. Dearhenn robil výskum o baktériách, ktoré zabili Vranov, ktorí kedysi obývali toto mesto pred elfmi. Ak to Adalbert prežil, s úlohou „Dearhennov denník“ ďalej nepohnete a nezískate ani úlohu „Naozaj vzácna kniha“.
Ak to Cynthia prežila, choďte za ňou do mesta, nájdete ju v krčme. Môžete si pohovoriť o tej knihe. Má ju a odôvodní to tým, že nechcela, aby padla do nesprávnych rúk. Tým je úloha splnená, ku knihe sa nedostanete.
Ak to Cynthia neprežila, nájdete spolu s poznámkami aj knihu „Zhuba Vranov“, ktorú môžete predať v meste Brasovi z Ban Ardu, alebo si ju nechať.


3. Vyrovnanie

Ak ste s Vernonom a v druhej kapitole ste pri úlohe „Proti Modrým Pruhom“ bojovali s Burtonom, tak ten vás opäť osloví, keď vojdete na námestie. Chce sa vám pomstiť, tak vás čaká ďalší zápas. Len ho prosto porazte v pästnom súboji a úloha Vyrovnanie je splnená.
Ak ste s Iorwethom a v druhej kapitole ste pri úlohe „Muž proti mužovi: Vergen“ bojovali so Silgratom, tak sa objaví nad Temerským táborom, pri mieste, kde sú hráči pokerových kociek. Chce sa vám pomstiť za poníženie, tak vás čaká ďalší zápas. Len ho prosto porazte v pästnom súboji a úloha Vyrovnanie je splnená.


4. Preborník v páke: Luc Muinne

Na námestí je aj Mocný Numa, o ktorom ste už mohli počuť, ak ste vyhrali pretláčanie v minulej kapitole. Majstri, ktorých ste porazili, tvrdili, že Numa podvádza.
Môžete si s ním dať jednu páku, ale je viac než pravdepodobné, že prehráte. Potom ho obviňte z podvodu, čo popiera. Môžete ho zastrašiť a sľúbi, že nabudúce podvádzať nebude. Môžete ho tiež vyprovokovať a potom ho porazte v pästnom súboji. Sľúbi, že nabudúce podvádzať nebude. Potom ho opäť vyzvite na páku a už je obtiažnosť ako pri bežnom súperovi, tak ho porazte.
Druhá možnosť je pohovoriť si s jeho asistentom Markusom a kúpiť od neho za niečo vyše 200 zlatých Anaboliká, ktoré používa aj Numa. Vypite ich a kým účinkujú, oslovte Numu, vyzvite ho na páku a porazte ho. Prvá možnosť je ale lacnejšia.
Keď ho porazíte, tak ste šampión a navyše vám dá aj Nákres na Pevné Dlhé Rukavice, aby ste nikde neroztrubovali, že ste ho pretlačili.


5. Pokerová tvár: Loc Muinne

V hráčskom brlohu, ktorý je napravo, povyše Temerského tábora (pri hniezde chrličov) sú hráči pokerových kociek. Najprv porazte elfov Filyho a Aylayu. Potom čarodeja Hadriana Čierneho. Potom jeho učeníčku Adelinu. Všetci sú tu. Napokon choďte na trh, kde je Neuveriteľný Lockhart, majster pokru. Porazte ho a ste šampión.
Ako odmenu si môžete vziať peniaze, alebo Ohnivú a Zemnú runu, alebo Runové vylepšenie zbroje (+1 Zbroj, Bonus k zraneniam Znameniami +2), alebo Nákres: Kúzelný Pled (Bonus k zraneniam znameniami +3, Výroba: 3x Ponitovaná koža; 1x Trolia koža; 2x Koža nekrofága; 2x Esencia smrti).


6. Zmluva na Chrličov

Na vývesnej tabuli pri krčme nájdete kontrakt na gargolov. Najprv o nich musíte niečo zistiť. Môžete ich zabíjať, ale najjednoduchšie je kúpiť si knihu „Chrliče, Dažďové žliabky a odkvapy. Závady a údržba.“. Zistíte, že chrliči sú magické stvorenia chrániace miesto s magickými runami.
Od Felicie Cori, alebo od Brasa z Ban Ardu si môžete kúpiť štyri knihy „Runy Moci I, II, III a IV“. Tie popisujú runy, na ktoré narazíte. Najprv treba identifikovať tie, ktoré uvidíte podľa popisu z kníh.
Runa umenia pripomínajúca harvu. Je ako neúplny, pravouhlý trojuholník s čiarkou vnútri.
Runa oblohy je čiara uprostred rovnobežníka, alebo akoby iní povedali, v zovretých perách. Je to kosoštvorec s čiarou uprostred.
Runa zvieraťa pripomína hada plaziaceho sa po brehu rieky. Vyzerá ako hranaté písmeno „S“, alebo číslo „5“.
Runa času pripomína presýpacie hodiny, alebo kalich. Tu je popis celkom výstižný.
Pri runách budete mať vždy nápovedu v zápiskoch v miestnosti.

Choďte popri krčme, naľavo popri mŕtvom trpaslíkovi (nákres: esencia vody) a pred vstup do amfiteátra. Tam choďte napravo pomedzi ľudí a na konci do opustenej oblasti. Pobite chrličov a zbehnite dolu schodmi. Správne poradie je tu Obloha, Umenie, Zviera, Čas. Druhá kombinácia môže byť Umenie, Obloha, Zviera, Čas.
Keď odstránite runy, vezmite si z truhlice meč Addan Deith a Nákres: Nohavice Staršej Krvi.

Choďte k hlavnej bráne mesta, pred Temerský tábor a chrbtom k bráne choďte cez dvere naľavo od dverí vedúcich do Temerského tábora. Je to tiež miesto, kadiaľ môžete vojsť do mesta, ak pôjdete cez jaskyňu na začiatku kapitoly. Pobite pár chrličov a vojdite do podzemia. Správna kombinácia je Zviera, Umenie, Čas, Obloha, alebo Zviera, Obloha, Umenie, Čas.
Keď odstránite runy, vezmite si z truhlice Nákres: Topánky Staršej Krvi a Pradávny rukopis (úloha „Zašifrovaný Rukopis“).

Vráťte sa naspäť pred hlavnú bránu a teraz choďte dverami napravo od prostredných, vedúcich do Temerského tábora. Pobite pár chrličov a vojdite do podzemia. Tam musíte ešte zabiť Golema. Správna kombinácia je Obloha, Zviera, Čas, Umenie, alebo Zviera, Čas, Umenie, Obloha.
Keď odstránite runy, vezmite si z truhlice Nákres: Rukavice Staršej Krvi.

Keď zrušíte runy na všetkých troch miestach, choďte si po odmenu 200 zlatých, ktorú vám vyplatí Bras z Ban Ardu.


7. Zašifrovaný rukopis

Tento rukopis nájdete pri úlohe „Zmluva na Chrličov“. Neviete ho prečítať, ale v meste je Bras z Ban Ardu, obchodník a čarodej, takže skočte za ním. Povie vám, že text je chránený mágiou a na jej sňatie potrebuje isté prísady.
Feromóny endriačej kráľovnej; Krv nekkerského bojovníka, Mozok bulvora a Vajce Harpye – dá sa nahradiť Jazykom Ohnilca.
Ohnilcov a bulvorov nájdete v kanáloch, harpye vonku na útesoch. Nekkerov a kráľovnú endriág môžete nájsť len v úlohách „Ľalie a Zmije“ a „Tajomstvo Loc Muinne“. Preto je najlepšie mať tieto prísady z druhej kapitoly, kde ste ich mohli nazbierať, lebo tam bolo pomerne dosť nepriateľov, z ktorých sa dajú získať.
Keď mu prinesiete všetky suroviny, odstráni začarovanie textu a zistíte, že je to Nákres na oceľový meč Caerme. Tým je úloha splnená a meč si môžete v prípade záujmu a vlastníctva surovín nechať vyrobiť, čo je už len dobrovoľne na vás.
Zrejme vzhľadom na suroviny potrebné pre získanie nákresu, už suroviny na výrobu nie sú nijak výnimočné. 14x Železná Ruda, 2x Kus dreva, 4x Perie z harpye.


8. Tajomná rieka

Ak ste plnili súčasti tejto úlohy v predošlých dvoch kapitolách, tak máte kľúč od truhlice a viete o skrytom poklade. Na námestí, neďaleko Mocného Numu je vstup do kanálov. Vojdite dnu, prejdite na koniec, kde zabite dvoch bulvorov a vezmite si z truhlice Zbroj Ysgithu a nákres na Vranskú zbroj. V susednej truhlici je aj nákres na Zbroj Ysgithu.
Pre splnenie úlohy treba vyrobiť toto brnenie, Vranská Zbroj. Tá vyžaduje Zbroj Ysgithu, ktorá bude prerobená na Vranskú zbroj. Tiež vyžaduje Vranské vylepšenie zbroje, ktoré ste mohli nájsť v truhlici v minulej kapitole pri úlohe „Tajomná rieka“. Ak no nemáte, jedno má na predaj Bras z Ban Ardu. Zvyšné suroviny sú 4x Ponitovaná Koža; 6x Látka; 7x Dratva.
Ak teda chcete radšej Vranskú zbroj, než Zbroj Ysgithu, dajte si ju vyrobiť u Brasa z Ban Ardu. Získate zbroj a úloha je splnená.


9. Z doby dávno minulej

V minulej kapitole ste mohli získať zápisky z pivnice domu na pobreží. Ak ste boli s Vernonom, mohli ste ich ukázať Detmoldovi, ktorý vravel, že je to nekromancerský rituál a chcel ich od vás kúpiť, ale samozrejme klamal, takže ste mu ich nepredali – snáď.

Tu môžete ukázať zápisky Brasovi z Ban Ardu. Povie vám, že je to kľúč k vstupu do Vranskej pokladnice. Aby vám povedal, ako toto heslo použiť, musíte ho podplatiť, alebo na neho použiť znamenie Axia.
Na liste máte vetu: Nanna Kampa Zi Uddu-ya Ia Ia Gat Exa Nanna Zi Uddu-Zi Gat Kanpa Nibbit.
Nanna Kanpa znamená vpred, takže slová nasledujúce po Nanna Kampa musíte povedať tak, ako sú na listine napísané. Nanna Zi znamená vzad, takže ďalšie slová musíte hovoriť odzadu.

Choďte do kanálov pod mestom, vstup je povyše Brasa, neďaleko Mocného Numu. Vnútri je bludička, ktorú oslovte a povedzte jej heslo v správnom poradí. Teda:
Zi
Uddu-ya
Ia Ia
Gat
Exa
Nibbit
Kanpa
Gat
Uddu-Zi

Otvorí sa portál, ktorým môžete vojsť do tajnej miestnosti. Tu je sedem ohnísk. To uprostred miestnosti označme číslom 1 a zľava doprava potom číslami 2 – 7. Musíte zapáliť všetky ohniská, no všetky sú spojené, takže zapálenie jedného ovplyvní ďalšie. Aktivujte ich teda v poradí 1, 6, 2, 1. Teda prostredné, druhé pravé, prvé ľavé, prostredné. Keď rozhoríte všetky ohne, odomknú sa dvere pred vami.

Tu čaká tajomný Strážca, ktorý vás považuje za vyvoleného.
- Ak súhlasíte, aby na vás použil svoj artefakt, tak vám vynuluje všetky schopnosti, ktoré ste si rozdelili a máte jedinečnú možnosť rozdeliť ich nanovo, ak nie ste spokojný s tým, ak ste investovali body do jednotlivých schopností. Potom muž zmizne a objaví sa portál, ktorým sa vrátite naspäť do kanálov. Úloha je splnená.
- Ak nesúhlasíte, respektíve poviete, že nie ste vyvolený, tak vás napadne. Je to ťažký súper, na pomoc si dokáže vyvolávať gargolov a používa aj mágiu. Platí na neho strieborný meč, hoci je považovaný za ľudského protivníka.
Keď ho zabijete, otvorí sa portál, ktorým sa vrátite do kanálov a úloha je splnená. Než odídete, oberte jeho telo. Má u seba Dračie šupiny, Vranské vylepšenie zbroje a Strážcovu palicu.


Zbrane a brnenia

V tretej kapitole môžete získať všetky predmety opäť za obe strany, či ste sa už spojili s Vernonom, alebo s Iorwethom.
Výnimiek je len pár. Ak ste s Vernonom, môžete získať meče Tanečník, Obradný Ellandrijský Meč a Vykladaný Nilfgaardský Zákonodarca pri úlohách z rozšírenej edície „Ľalie a Zmije“. Pri tejto úlohe nájdete aj nákresy na niektoré brnenia, ktoré však pri Iorwethovi zas môžete kúpiť od obchodníkov v meste. S Vernonom môžete pri úlohe „Do Morku kostí“ získať Zabudnutý Vranský Meč, no v rozšírenej edícii ho nájdete aj za Iorwetha v úlohe „Tajomstvo Loc Muinne“.

Oceľové mečeZranenieRunyBonus
Krátky Elfský Sihil
Predáva Bras z Ban Ardu.
40 – 43 2 Krvácanie +20-30%
Elfský Meč
Predáva Bras z Ban Ardu. Je to plnohodnotný meč, oproti doplnkovej zbrani „Elfský meč“, ktorú ste mohli nájsť predtým.
39 – 42 1 Krvácanie +20-30%
Kovirský Meč
Predáva Bras z Ban Ardu a Falas.
34 – 37 1 Regenerácia výdrže počas boja +5-10%
Novigradský Meč
Predáva Bras z Ban Ardu a Falas.
35 – 39 2 Zníženie poškodenia pri krytí +50
Regenerácia výdrže počas boja +10-15%
Obradný Meč z Deithwenu
Nákres predáva Falas. Výroba: 26x Železná Ruda; 4x Kus Dreva; 1x Pancier Krabopavúka.
36 – 45 1 Krvácanie +20-30%
Deireadh
Nájdete ho v truhlici v kanáloch pod mestom v rámci úlohy „Tajomná Rieka“.
25 – 32 3 Omráčenie +5-10%
Jed +5-10%
Caerme
Nákres získate pri úlohe „Zašifrovaný rukopis“. Výroba: 14x Železná Ruda; 2x Kus dreva, 4x Perie Harpye.
50 – 58 2 Regenerácia zdravia +2
Dĺžka pôsobenia olejov +4
Šanca na okamžité zabitie +4%
Tanečník
Môžete ho nájsť v jaskyni pri úlohe „Ľalie a zmije“ z rozšírenej edície hry.
55 – 62 2 Krvácanie +30%
Regenerácia zdravia +2
Nárast adrenalínu pri zásahu +1
Nilfgaardský Meč
Môžete ho nájsť v jaskyni pri úlohe „Ľalie a zmije“ z rozšírenej edície hry, alebo u vojakov v Nilfgaardskom tábore pri úlohe „Kde je Triss Ranuncul?“
40 – 44 1 Krvácanie +10-20%
Nilfgaardská Harpya
Môžete ho nájsť v truhlici, alebo u vojakov v Nilfgaardskom tábore pri úlohe „Kde je Triss Ranuncul?“
42 – 46 2 Zníženie poškodenia pri krytí +50
Krvácanie +10-20%
Obradný Ellandrijský Meč
Dostanete ho za odmenu pri úlohe „Ľalie a Zmije“, ak obviníte grófa Maravela, ale nie Kimbolta.
48 – 55 1 Výdrž +1
Šanca na okamžité zabitie +3%
Vykladaný Nilfgaardský Zákonodarca
Dostanete ho za odmenu pri úlohe „Ľalie a Zmije“, ak obviníte baróna Kimbolta, ale nie Maravela.
50 – 55 1 Zníženie poškodenia pri krytí +75
Krvácanie +35%
Zabudnutý Vranský Meč
Ak budete plniť Vernonovu úlohu „Do morku kostí“, tak ho nájdete v pokladnici Detmolda a kľúč získate z jeho tela. Ak ste s Iorwethom, nájdete ho pri úlohe „Tajomstvo Loc Muinne“.
50 – 55 3 Výdrž +1
Znehybnenie +20%
Regenerácia zdravia +2
Šanca na okamžité zabitie +2%
Strážcova palica
Doplnková zbraň. Môžete ju získať, ak zabijete Strážcu na konci úlohy „Z doby dávno minulej“.
40 – 60 0 Omráčenie +4%
Znehybnenie +10%
Podpálenie +80%

Strieborné mečeZranenieRunyBonus
Prvotriedny Str. meč zo žltého meteoritu
Nákres predáva Bras z Ban Ardu a Falas. Výroba: 1x Diamantový prach, 1x Ametystový prach, 8x Železná ruda, 14x Strieborná ruda, 3x Žltá meteoritická ruda.
38 – 44 3 Zranenie insektoidom +2%
Zranenie nekrofágom +2%
Zranenie prízrakom +2%
Zranenie veľkým netvorom +2%
Zranenie chrličom +2%
Nárast adrenalínu pri zásahu +2
Prvotriedny Str. meč z modrého meteoritu
Nákres predáva Bras z Ban Ardu a Falax. Výroba: 1x Diamantový prach, 1x Ametystový prach, 8x Železná ruda, 14x Strieborná ruda, 3x Modrá meteoritická ruda.
38 – 44 3 Zranenie insektoidom +2%
Zranenie nekrofágom +2%
Zranenie prízrakom +2%
Zranenie veľkým netvorom +2%
Zranenie chrličom +2%
Bonus k zraneniam Znameniami +10
Prvotriedny Str. meč z červeného meteoritu
Nákres predáva Bras z Ban Ardu a Falas. Výroba: 1x Diamantový prach, 1x Ametystový prach, 8x Železná ruda, 14x Strieborná ruda, 3x Červená meteoritická ruda.
38 – 44 3 Zranenie insektoidom +2%
Zranenie nekrofágom +2%
Zranenie prízrakom +2%
Zranenie veľkým netvorom +2%
Zranenie chrličom +2%
Šanca na okamžité zabitie 2%
Deithwen
Nájdete ho pri kostiach, pri prevrátenom voze pod cestou, na ktorej ste začínali túto kapitolu. Prechod k vozu strážia dva krabopavúky. Druhý, rovnaký meč môžete nájsť v jaskyni pri úlohe „Ľalie a zmije“.
43 – 48 3 Zranenie veľkým netvorom +25%
Zranenie gargolom +25%
Zerrikanterment
Nákres predáva Bras z Ban Ardu. Výroba: 1x Diamantový Prach; 1x Dračie Šupiny; 10x Železná Ruda; 16x Strieborná Ruda; 3x Žltá Meteoritická Ruda. Dračie šupiny nájdete u Strážcu, ak ho zabijete pri úlohe „Z doby dávno minulej“ a aj v dome Filippy Eilheart, ak ste s Iorwethom a plníte úlohu „Lámač Kúziel“.
45 – 50 2 Krvácanie +35%
Zranenie insektoidom +4%
Zranenie nekrofágom +4%
Zranenie prízrakom +4%
Zranenie veľkým netvorom +4%
Zranenie chrličom +4%
Nárast adrenalínu pri zásahu +1
Šanca na okamžité zabitie +1%
Bonus k zraneniam Znameniami +10
Gynvael Aedd
Predáva Falas. Tiež ho nájdete pri úlohe „Tajomstvo Loc Muinne“.
43 – 45 3 Krvácanie +20-30%
Zranenie insektoidom +4%
Zranenie nekrofágom +100%
(po opatchovaní hry 4%)
Addan Deith
Nájdete pri úlohe „Zmluva na Chrličov“.
45 – 50 3 Krvácanie +30-40%
Zranenie prízrakov +4%
Nárast Adrenalínu pri zásahu +2
Šanca na okamžité zabitie +2%

BrneniaZbroj
Daerg Ruadhri
Účinky: Život +20; Zníženie poškodenia mágiou +15%; Odolnosť voči krvácaniu +30%; Odolnosť voči jedu +30%; Odolnosť voči popáleniu +30%; Bonus k poškodeniu Znameniami +5
Miesta pre vylepšenia: 3
Nákres predáva Falas. Druhý nákres môžete nájsť pri úlohe „Korunná svedkyňa“ v lese pri endriagách. Výroba: 20x Pevná Látka; 12x Tvrdená Koža; 1x Pancier Krabopavúka; 8x Dratva.
+22
Zbroj z Tir Na Lia
Účinky: Život +40; Zníženie poškodenia mágiou +15%; Odolnosť voči krvácaniu +50%; Odolnosť voči jedu +50%; Odolnosť voči popáleniu +50%
Miesta pre vylepšenia: 3
Predáva Bras z Ban Ardu.
Nákres môžete nájsť pri úlohe „Korunná svedkyňa“, v lese pri endriagách. Výroba: 24x Pevná Látka; 16x Tvrdená Koža; 5x Perie Harpyí; 6x Dratva.
+23
Zbroj Vicovaro
Účinky: Zníženie poškodenia mágiou +30-50%; Odolnosť voči krvácaniu +50%; Odolnosť voči jedu +50%; Odolnosť voči popáleniu +50%, Nosnosť +45
Nosí ju Renuald aep Matsen, ktorého môžete zabiť, ak budete plniť úlohu „Kde je Triss Ranuncul?“
+24
Zbroj z Ysgithu
Účinky: Zníženie poškodenia mágiou +50%; Odolnosť voči krvácaniu +60%; Odolnosť voči jedu +60%; Odolnosť voči popáleniu +60%; Regenerácia výdrže počas boja +15%; Bonus k zraneniam Znameniami +8; Výdrž +1
Miesta pre vylepšenia: 3
Nájdete ju v kanáloch pod mestom v rámci úlohy „Tajomná rieka“. V druhej truhlici nájdete aj nákres. Výroba: 30x Pevná Látka; 12x Ponitovaná Koža; 1x Trolia Koža; 5x Pazúry Nekkera; 10x Dratva.
+26
Vranská Zbroj
Účinky: Život +40; Zníženie poškodenia mágiou +20%; Odolnosť voči krvácaniu +70%; Odolnosť voči jedu +70%; Odolnosť voči popáleniu +70%; Regenerácia zdravia +2
Miesta pre vylepšenia: 3
Nákres nájdete v kanáloch pod mestom v rámci úlohy „Tajomná rieka“. Vyrobiť vám ho dokáže Bras z Ban Ardu, obchodník v meste. Výroba: 1x Zbroj z Ysgithu; 1x Vranské vylepšenie zbroje (jedno ste našli v truhliciach pri úlohe „Tajomná Rieka“, jedno predáva Bras z Ban Ardu); 4x Ponitovaná Koža; 6x Látka; 7x Dratva.
+30
Nohavice Staršej Krvi
Účinky: Zníženie poškodenia mágiou +10%; Odolnosť voči krvácaniu +30%; Odolnosť voči popáleniu +30%
Nákres nájdete pri úlohe „Zmluva na Chrličov“. Výroba: 4x Látka; 2x Tvrdená koža; 3x Dratva.
+3
Topánky Staršej Krvi
Účinky: Zníženie poškodenia mágiou +10%; Odolnosť voči krvácaniu +2%; Odolnosť voči popáleniu +2%; Odolnosť voči Jedu +2%
Nákres nájdete pri úlohe „Zmluva na Chrličov“. Výroba: 3x Látka; 2x Koža; 2x Dratva.
+1
Rukavice Staršej Krvi
Účinky: Zníženie poškodenia mágiou +15%; Odolnosť voči krvácaniu +8%; Odolnosť voči popáleniu +8%; Nosnosť +15
Nákres nájdete pri úlohe „Zmluva na Chrličov“. Výroba: 4x Látka; 2x Tvrdená koža; 1x Dratva.
+2


Trofeje

Z netvorov, ktorých budete môcť v hre zabíjať, môžete získať aj trofeje. Ich získavanie je náhodné a môžete získať aj viac kusov jedného druhu, alebo dlho aj žiadnu, no čím viac netvorov jedného druhu zabijete, tým je väčšia pravdepodobnosť, že trofej nájdete.
Vždy jednu trofej môžete nosiť na háku na chrbte a užívať si tak bonusy, ktoré poskytuje.

TrofejBonus
Trofej z Nekkera
Časté potvorky, na ktoré narazíte v prvej aj v druhej kapitole.
Poškodenie +1
Trofej z Endriagy
Tieto hmyzoidné stvorenia sú hojne v lese pri Flotsame v prvej kapitole a pár ich je severovýchodne od Kaedwenského tábora v druhej kapitole.
Zbroj +3
Trofej z Kajrana
Kajrana musíte zabiť v prvej kapitole pre postup v príbehu.
Zbroj +3
Život +50
Trofej z Prízrakov
Pár prízrakov nájdete v prvej kapitole pri úlohe „V pazúroch šialenstva“ a v druhej kapitole v trpasličích katakombách pri úlohe „Symbol Smrti“.
Poškodenie +6
Trofej z Utopenca
Utopenci sa objavujú v prvej kapitole pri jazierku s vodopádom za lesom a na brehu rieky v druhej kapitole.
Život +15
Trofej z Krabopavúka
Jedného stretnete v prvej kapitole pri postupe hlavným príbehom. V druhej kapitole sú dvaja, jeden stráži meč Arbiter (a oltár pri ceste za Jasnovidcom, ak ste s Vernonom) a druhý Mágove rukavice v trhline povyše opusteného vozu pod Kaedwenským táborom.
Poškodenie +3 – 4
Život +25
Bonus k zraneniam znameniami +2
Trofej z Ohnilca
Ohnilci sa hojne vyskytujú v druhej kapitole v okolí Kaedwenského tábora, v jaskyniach pod táborom a na pár ich narazíte aj v podzemných chodbách baní pri Vergene.
Život +20
Trofej z Elementála
V druhej kapitole je jeden zemný elementál v jaskyniach pod Kaedwenským táborom, k tomu sa môžete dostať za obe strany.
Ak spolupracujete s Vernonom, tak narazíte v druhej kapitole na ďalších dvoch. Zemný elementál bude pri konci úlohy „Vrahovia kráľov“ a Ohnivý elementál vás bude čakať vo Vergene pri úlohe „Obliehanie Vergenu“. Jedného nájdete aj v tretej kapitole pri úlohe „Zmluva na Chrličov“.
Život +15
Bonus k zraneniam znameniami +5
Trofej z Bulvora
Bolvori sú v druhej kapitole. Ak ste s Vernonom, pôjdete pri úlohe „Symbol Nenávisti“ do tunelov, kde žijú dvaja. Ak ste s Iorwethom, pôjdete pri úlohe „Život v podzemí“ do bane, kde žije jeden a do tunelov pod Kaedwenským táborom, kde žije druhý. V tretej kapitole sú dvaja v kanáloch pod mestom.
Zbroj +8
Trofej z Harpye
Harpyí nájdete dosť v druhej kapitole, najmä v kameňolome poniže Vergenu.
Zbroj +4
Trofej z Trola
Jeden trol žije pod zničeným mostom v prvej kapitole, dvaja v priesmyku v horách v druhej kapitole. Všetci sa spájajú s úlohami, pri ktorých im môžete pomôcť, alebo ich zabiť.
Poškodenie +9
Trofej z Drauga
Malá lebka je trofej z Draugira, hoci v preklade v hre má rovnaký názov ako z Drauga. Draugirovia sú obrnené prízraky vojny. Na dosť Draugov narazíte v druhej kapitole, ale väčšina je v prízračnej hmle, kde nemôžete oberať ich telá. Šancu máte akurát na začiatku, keď postupuje hneď po začatí kapitoly hmlou. Vtedy môžete obrať pár tiel, keď pobijete nepriateľov v tesnom okolí a treba to stihnúť, než sa pohne magický štít, ktorý tvorí Sheala, alebo Filippa.
Poškodenie +5
Život +15
Trofej z Drauga
Táto verzia vyzerá ako časť kosti a nie je z Draugira, ale získate ju z Drauga, ducha generála Vandergrifta, ktorého zabijete na konci úlohy „Večný boj“ v druhej kapitole.
Zbroj +5
Život +55
Trofej z Chrliča
Na pár z nich narazíte v druhej kapitole, ak ste s Vernonom, ale dosť ich nájdete v tretej kapitole, zvlášť pri úlohe na ich vyhubenie.
Zbroj +7
Život +20
Elthonova trofej
Získate ju v DLC úlohe „Na vtákov sme krátki“ od Elthona v druhej kapitole.
Zbroj +1
Zdravie +1
Zranenie spôsobené ľuďom +1%
Bonus ku zraneniam Znameniami +1
Trofej z Golema
Získate ju z hovoriaceho golema, ktorého nájdete jedine pri Iorwethovej ceste v úlohe „Tajomstvo Loc Muinne“ v tretej kapitole.
Zbroj +10
Život +15


© 99-2017 [ ABCgames.cz ]